همزمان با آغاز رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نیروی زمینی ارتش؛

رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ | عملیات شناسایی با پهپادهای مهاجر ۲ و جنگنده‌هایRF-۴

رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نیروی زمینی ارتش، نیز مانند سایر برنامه های عملیاتی نیروهای مسلح نمایش اقتدار و توانمندی های نظامی و تسلیحاتی خواهد بود.

به گـــزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛مرحله نهایی رزمایش اقتدار97 نیروی زمینی ارتش با حضور امیر سرلشکر عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

در مرحله نخست از روز پایانی رزمایش اقتدار97 نزاجا، توپخانه‌های ثابت و متحرک نیروی زمینی ارتش با حجم وسیع در کالیبرهای مختلف مواضع دشمن فرضی را از فواصل بین 10 تا 30 کیلومتری با شلیک گلوله‌های هوشمند و نقطه‌زن مورد اصابت قرار می‌دهند.

در مرحله دوم این رزمایش، یگان‌های زرهی و پیاده مکانیزه، با انجام عملیات هجومی و تک هماهنگ‌شده به‌سمت دشمن، مواضع و تجهیزات آنها را منهدم می‌سازند.

اجرای عملیات تعاقب و انهدام کامل استحکامات دشمن، از جمله برنامه‌های مرحله نهایی رزمایش اقتدار97 نیروی زمینی ارتش خواهد بود.

همزمان با انجام رزمایش، بالگردهای هجومی هوانیروز، با حضور در منطقه، علاوه بر عملیات شناسایی، با اجرای آتش سنگین بر مواضع دشمن، از یگان‌های زرهی پشتیبانی خواهند کرد.

همزمان با آغاز رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نیروی زمینی ارتش ۲ فروند هواپیمای آر اف ۴ نیروی هوایی ارتش دقایقی پیش با پرواز در پهنه آسمان اصفهان عملیات شناسایی منطقه عمومی رزمایش (نصرآباد) را با موفقیت انجام دادند.

همچنین یگان پهپاد نیروی زمینی ارتش با به صحنه آوردن ۲ فروند پهپاد مهاجر۲ به موازات جنگنده های نهاجا بر فراز منطقه عملیاتی رزمایش به پرواز درآمده و ضمن شناسایی، تصاویر مناطق صعب العبور و گلوگاهی و استعداد انسانی و تجهیزاتی دشمن تکفیری را به صورت آنلاین در اختیار ایستگاه زمینی و مراکز کنترل و فرماندهی قرار دادند.

هواپیمای آر اف ۴ را بشناسیم

جنگنده شناسایی RF-4 که نمونه شناسایی-عکاسی جنگنده معروف F-4 فانتوم است در سال 1349 وارد نیروی هوایی ایران شد.

از مجموع سفارش 27 فروندی ایران تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی 16 فروند از این هواپیما وارد چرخه عملیاتی نیروی هوایی شد.

نیروهای سطحی برای تحرک و انجام عملیات همواره نیازمند اطلاعات دقیق از مواضع آفندی و پدافندی دشمن هستند به همین دلیل یکی از راه های کسب اطلاعات عکس های هوایی هستند که توسط هواپیماهای شناسایی باسرنشین و بدون سرنشین جمع آوری می شوند.

تصاویری که در طول دوران دفاع مقدس توسط جنگنده های RF-4 ثبت شده اند به اذعان نیروهای درگیر در سطح همواره گره گشای عملیات های بزرگ 8 سال جنگ تحمیلی بوده است.

جنگنده RF-4 که پسوند «R» در ابتدای نام آن به معنای «Reconnaissance» یعنی شناسایی می باشد، با استفاده از دوربین ها و لنزهای متنوع که در قسمت دماغه آن وجود دارد قابلیت عکسبرداری در شرایط مختلف آب و هوایی را دارد، در واقع فتوفانتوم با استفاده از دوربین K-56 در ارتفاع پایین، دوربین K-55 در ارتفاع متوسط و دوربین K-72 در ارتفاع بالا توانایی ثبت تصاویری با وضوح بالا را دارد.

آر اف-4 علاوه بر دوربین های از پیش گفته شده با استفاده از سنسورهای مادون قرمز قادر به ثبت تصاویر حرارتی خواهد بود.

اما یکی از نکات جالب و خاص در مورد این هواپیما این است که هیچ گونه سلاحی با خود حمل نمیکند و برای دفاع از خود تنها به استفاده از تجهیزات جنگ الکترونیک متکی است تا جایی که شعار خلبانان این هواپیما نیز «تنها، نترس، بی سلاح» است.

هدف از غیرمسلح بودن این هواپیما آن است که RF-4 برای انجام ماموریت خود باید در نهایت سرعت و دقت عمل عکسبرداری را به انجام برساند و از مهلکه دور شود و چون این امکان وجود دارد که در صورت ایجاد درگیری هوایی، تصاویر ثبت شده از بین برود، هیچگونه سلاحی بر روی این هواپیما تعبیه نشده است.

پهپاد مهاجر ۲

طراحی و ساخت مهاجر 2 به منظور مراقبت هوایی و عملیات شناسایی در مناطق دوردست و غیر قابل دسترس صورت گرفته است. این هواپیما با توجه به سطح مقطع راداری بسیار پایین خود می تواند به مواضع دشمن نزدیک شده و اطلاعات مورد نیاز فرماندهان نظامی از جمله اطلاعات دورسنجی و تصاویر ویدئویی را به صورت زنده به ایستگاه دریافت کننده ارسال نماید. همانطور که نمونه هایی از پهپادهای ایرانی با پرواز در نزدیکی ناوهای هواپیما بر آمریکایی و ارسال تصاویر به مدت چند دقیقه و بازگشت سالم به پایگاه این توامندی را اثبات نمودند.

ماموریت های مهاجر2 شامل مراقبت هوایی و شناسایی، بررسی وضعیت آب و هوایی، رصد اهداف و زاویه حرکت و ارتباطات آن، کنترل ترافیک، رله ارتباطی، جنگ الکترونیک، کنترل مرزها و اطراف آن جهت مبارزه با قاچاقیان، عکسبرداری برای بررسی های جغرافیایی و پخش اعلامیه در مناطق دشمن است.

بدنه مهاجر2 از جنس مواد مرکب، طول آن 91/2 متر، دهانه بال 8/3 متر، بیشینه جرم آن 85 کیلوگرم بوده و به بالاترین سرعت 210 کیلومتر بر ساعت دست می یابد. مدت پروازی این پهپاد پر تعداد ایرانی 90 دقیقه، ارتفاع پروازی آن 11000 پا(حدود 3300 متر) و شعاع عملیاتی آن 50 کیلومتر است. موتور مهاجر2 توانی برابر با 25 اسب بخار داشته و سوخت آن بنزین و روغن است.

طبق آمارهای اعلام شده تا کنون بیش از 200 فروند مهاجر تولید شده است که در یگان های مختلف نیروهای مسلح و در سراسر کشور در حال اجرای مأموریت است.

طرح موفق مهاجر پس از مقبولیت در میان استفاده کنندگان به پایه ای برای یک خانواده از هواپیماهای بدون سرنشین تبدیل شد. از اعضای اصلی این خانواده باید به دو نمونه مهم مهاجر3 و 4 نیز اشاره کرد. البته طرح های دیگری نیز از این خانواده مشتق شدند.

در مرحله پایانی رزمایش اقتدار ۹۷ نزاجا، توپخانه‌های ثابت و متحرک نیروی زمینی ارتش با حجم وسیع در کالیبرهای مختلف مواضع دشمن را از فواصل بین ۱۰ تا ۳۰ کیلومتری با شلیک گلوله‌های هوشمند و نقطه زن مورد اصابت قرار دادند.

همچنین یگان‌های زرهی و پیاده مکانیزه، با انجام عملیات هجومی و تک هماهنگ شده به سمت دشمن، مواضع و تجهیزات آن‌ها را منهدم ساختند.

اجرای عملیات تعاقب و انهدام کامل استحکامات دشمن، از جمله دیگر برنامه‌های مرحله نهایی رزمایش اقتدار ۹۷ نیروی زمینی ارتش بود.

نمایش قدرت، توان تحرک و جابجایی سریع نیروها و همچنین پشتیبانی هوایی بالگردهای هوانیروز در تمامی مراحل رزمایش از ویژگی های مهم رزمایش بزرگ اقتدار ۹۷ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی بود.

انتهای پیام/

علی صبوری

 

 

زمان انتشار: شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۱:۵۸

شناسه خبر: 75515

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب