سامسونگ به نانوفناوری برای محصولات خوددست یافت؛

ساخت تلویزیون OLED با فناوری کوانتومی

شرکت سامسونگ تولید تلویزیون‌های OLED حاوی نقاط کوانتومی را دنبال می کند تا از مزیت هر دو فناوری استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری استان سمنان؛شرکت موفق سامسونگ قصد دارد تا تلویزیون‌های« OLED »مبتنی برتکنولوژی نقاط کوانتومی تولید کند. شاید این خبر درابتدا یک پارادوکس به نظر بیاید، اما حقیقت دارد. این شرکت قصد دارد تا تلویزیون‌هایی را که در آنها لایه لومینسانس آلی مبتنی بر نقاط کوانتومی استفاده شده، به نمایش بگذارد.

نکات عملی روش لومینسانس

لومینسانس فرآیندی است که در آن ماده از حالت برانگیخته به حالت پایه آمده و انرژی خود را به صورت تابش آزاد می‌کند. در شیمی بیشتر به فرآیندهای فوتولومینسانس (فلورسانس و فسفرسانس) و همچنین فرآیندهای شیمی‌لومینسانس (Chemiluminescence) اهمیت داده می‌شود. اندازه گیری لومینسانس تابش یافته از ماده می‌تواند منجر به کسب اطلاعات تجزیه‌ای از کل سامانه گردد. برای این منظور طیف‌سنج‌های (Spectrometers) لومینسانس طراحی و به کارگرفته می‌شوند. امروزه طراحی اسپکترومتر های مبتنی بر لومینسانس به نحوی انجام می شود که دستگاه قابلیت کاربرد در زمینه فلورسانس، فسفرسانس و شیمی لومینسانس را دارا باشد. این دستگاه ها تطبیق پذیر و قابل اعتماد بوده و کاربردهای وسیع در تجزیه های زیستی (Bioanalytical Applications) دارند. برای مطالعه گسترده تر در خصوص پدیده لومینسانس پیشنهاد می‌گردد تا به مقاله اول این مبحث با عنوان "معرفی فرآیندهای لومینسانس و فوتولومینسانس" مراجعه گردد.

هرچند تقریبا تمامی گونه‌ها نور را در فرکانس‌(های) خاصی جذب می‌کنند، تنها گونه های خاصی توانایی نشر لومینسانس را دارند. ترکیبات لومینسانس دهنده برخی گونه‌های مولکولی و دسته‌های خاصی از نانومواد را شامل می شود. فرآیند تابش لومینسانس در این ترکیبات می تواند جهت بررسی سیستم و یا اندازه گیری غلظت مورد استفاده قرار گیرد. همچنین این ترکیبات در بسیاری از موارد به عنوان نشانه (Label) جهت نشان دار کردن مولکول‌ها یا ذرات شیمیایی دیگر به کار می‌روند. با این روش می‌توان بسیاری از سامانه‌هایی را که به طور عادی در لومینسانس غیرفعالند، مورد مطالعه و کاربرد قرار داد.

این شرکت کره‌ای که در ساخت نمایشگر تخصص دارد، از لایه‌های آلی درخشان آبی برای تحریک نقاط کوانتومی به‌منظور تولید پیکسل‌های سبز و قرمز از نور آبی استفاده می‌کند. مزیت این فناوری نسبت به تلویزیون‌های« LCD »حاوی نقاط کوانتومی آن است که کنتراست افزایش یافته و کیفیت تصویر به زاویه دید وابسته نیست.

غنی سازی رنگ ها

مزیت این فناوری جدید نسبت به «OLED» های قبل، غنای بسیار بالای رنگ است. علاوه براین، ترکیب« OLED »نقاط کوانتومی موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود. در« LCD»های رایج، دو سوم نور در فیلترهای رنگی بلوکه می‌شود؛ بنابراین، هدررفت انرژی بالا است اما در این روش جدید تمام نور آبی برای ایجاد زمینه صرف می‌شود در نتیجه مصرف انرژی کمتر است.

«QD OLED »نیاز به انعکاس‌دهنده زرد دارد که مانع از تحریک نقاط کوانتومی توسط نور اطراف می‌شود. نقاط کوانتومی برای زیرپیکسل‌های سبز و قرمز روی شبکه پیکسلی چاپ می‌شوند در حالی لایه‌های لومینسانس آلی روی یک سطح وسیع قرار داده می‌شوند.

در این فناوری از لایه‌های آلی مختلف استفاده شده‌ که از فاز بخار لایه‌نشانی شده‌است. در نتیجه نیاز به هیچ ماسک فلزی نیست در حالی که در روش‌های رایج، لازم است ماسک فلزی با دقت بالا روی سطح مورد نظر اعمال شود. همچنین در این فناوری برای ایجاد لایه لومینسانس نیاز به استفاده از مواد آلی گران‌قیمت نیست. این دو عامل موجب می‌شود تا سامسونگ بتواند فناوری بهبودیافته‌ای را نسبت به فناوری پیشین ارائه کند.

اولین نسخه از این فناوری در واسط سال« ۲۰۱۹ »عرضه خواهد شد و در سال« ۲۰۲۰ »ظرفیت تولید دو برابر می‌شود. هر چند هنوز سامسونگ با چالش‌هایی روبرو است که باید آنها را حل کند.

انتهــــای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 75566

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب