خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

«چهل سال انقلاب، چهل سال پیشرفت»/قسمت چهارم؛ دستاوردهای نیروی دریایی ایران+فیلم و عکس

یکی از نکات قوت ایران در زمینه دفاعی که باعث وحشت کارشناسان و نظامیان آمریکایی و اسرائیلی شده است دستاوردهای بی شمار نیروهای دریایی ایران همچون ساخت سریعترین قایق تندرو جهان، ناوشکن سهند، ناوشکن جماران و ... در طول چهاردهه ی اخیر می باشد، دستاوردهایی که با تکیه بر دانش بومی متخصصان کشور ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان - انقلاب اسلامی ایران در حالی در آستانه 40 ساله شدن قرار دارد که يكي از افتخارات غرور آفرين این انقلاب، رشد روز افزون و حضور فعال كشور در عرصه‌ هاي علمي می باشد. مقایسه ایرانِ قبل و بعد از انقلاب، می‌تواند واقعیت ‌های مهمی را برای نسل‌های پس از انقلاب آشکار کند. پیشرفت هایی که علارغم درگیر کردن ایران به جنگ طولانی با عراق، تحریم های شدید و ظالمانه علیه مردم و عدم همکاری مرکز علمی بزرگ جهانی به دست آمده است.

در سلسله گزارش هایی با عنوان «چهل سال انقلاب، چهل سال پیشرفت » به بررسی پیشرفت های انقلاب اسلامی در طول این 40 ساله می پردازیم. در قسمت چهارم این گزارش ها به پیشرفت های حوزه دریایی ایران می پردازیم.

در کشورمان، دریا و دریانوردی قدمت چند هزار ساله دارد و ایران از گذشته جزء کشورهای سردمدار دریانوردی جهان بوده است. اما متأسفانه طی 200 سال اخیر به دلیل هجوم کشورهای همچون آمریکا، انگلیس، روسیه، پرتغال و ... برای سرقت منابع ایران از طریق آب های بین المللی همچون خلیج فارس دیگر خبری از یکه تازی ایرانیان در این زمینه وجود نداشت به ویژه تا پیش از انقلاب، بخش اعظم صنایع دریایی کشور از ساخت و تولید شناور و انواع کشتی گرفته تا انواع خدمات از طریق شرکت های خارجی انجام می شده است و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به دلیل موقعیت استراتژیکی که ایران در جنوب و خلیج فارس و تنگه هرمز داشت باعث شد که هیچ یک از کشورهای غربی صنایع و کشتی های مورد نیاز کشور را برای جلوگیری از تبدیل شدن ایران به قدرت منطقه ای در اختیار کشورمان قرار ندهد. اما این پایان کار صنایع دریایی ایران نبود چرا که متخصصان کشور توانستند با همت و تلاش خود دستاوردهای بی نظیری در حوزه صنایع دریایی به دست آورند؛ به طوریکه، نه تنها امروزه بسیاری از نیازها در حوزه صنایع دریایی با تکیه بر توان متخصصان داخلی برطرف شده است، بلکه خدمات و تولیدات صنایع دریایی کشور قابل ارائه به دیگر کشورها نیز می باشد و همین امر نقش و جایگاه استراتژیک ایران را در منطقه دوچندان کرده است. در ادامه به تعدادی از دستاوردهای نیروی دریایی ایران می پردازیم.

1- سهند، پیشرفته ترین ناوشکن غرب آسیا

این ناوشکن که به یاد ناوچه‌ای با همین نام که در سال 1367 و در نبردی نابرابر با ناوگان آمریکایی در خلیج فارس غرق شد با شماره بدنه 74 و به نام «سهند» نامگذاری شده است. ناوشکن سهند را می توان جزء پیشرفته ترین ناوشکن های ایرانی دانست که دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که از جمله آن می توان به سطح مقطع راداری کم آن اشاره کرد که باعث می شود خصوصاً در شب، دشمن با استفاده از رادار به راحتی توان تشخیص آن را نخواهد داشت و یا در سامانه‌های تحرک و زاویه پروانه‌ای تغییرات مهمی صورت گرفته که کاربر می‌تواند از داخل کشتی این زاویه را کم و زیاد کند و سرعت صفر تا مدت زمان رسیدن شناور به ماکسیمم سرعت را کم کند.

از دیگر ویژگی‌های مهم سهند، افزایش برد عملیاتی با اتکا به ذخیره‌های درون کشتی است به گونه‌ای که سهند از نظر جیره خواروبار، سوخت و آب پس از جدایی از بندرگاه می تواند تا ۴ هزار مایل را بدون نیاز به کشتی پشتیبانی دریانوردی کند. قابلیت دیگر سهند به گفته فرمانده کارخانه‌جات نداجا، دریافت سریعتر و راحت تر نیازمندی‌های خود از کشتی پشتیبانی است. یکی دیگر از تفاوت‌ های سهند نسبت به دو نمونه قبلی ناوشکن های کلاس موج یعنی جماران و دماوند ، بزرگ‌ تر شدن پد نشست و برخاست بالگرد است. همچنین سهند با طول 94 متر، عرض 11.5 متر، ارتفاع 16 متر و وزن 1400 تن تعداد اماکن زیستی بیشتری را نسبت به جماران و دماوند دارد و در نتیجه قابلیت حمل تعداد بیشتری از پرسنل را دارد.

برخورداری از عرشه سه طبقه در ناوشکن سهند، آن را قادر می سازد تا طیف گسترده ای از تسلیحات را حمل کند. در قسمت جلویی(سینه) این ناوشکن توپ 76 میلیمتری فجر27 نصب شده که برابر با اطلاعات اعلام شده توانایی انهدام اهداف سطحی و هوایی مانند موشک های ضدکشتی را دارد. این توپ با نواخت تیر 120 گلوله در دقیقه بین 7 تا 17 کیلومتر برد دارد و در سال 1385 توسط صنایع دفاع کشورمان ساخته شده است. از دیگر تسلیحاتی که بر روی ناوشکن سهند نصب شده، می‌توان به پرتابگرهای موشک‌های کروز ضدسطحی مانند نور، قادر و قدیر (4 لانچر)، پرتابگر اژد (6 لانچر)، پرتابگر موشک‌های پدافند هوایی استاندارد (2 لانچر) و سامانه دفاع نقطه‌ای اشاره کرد.

2- ناوشکن پیشرفته جماران

جماران نخستین نمونه از کشتی‌های جنگی کلاس موج ساخت ایران است که به موشک‌های هدایت شونده دریابه‌دریا ودریابه‌هوا، اژدرانداز، توپ پدافندی، ابزار ناوبری الکترونیکی نوین و امکانات جنگ الکترونیک مجهز است. این کشتی با طول ۹۴ متر، ظرفیت ۱۴۲۰ تُن و سرعت ۳۰ گره دریایی (۵۶ کیلومتر بر ساعت)، توانایی حمل ۱۴۰ ملوان و حمل بالگرد و سوخت‌گیری آن‌ها را نیز دارد. این کشتی در ایران با بکارگیری قطعات داخلی و خارجی و همکاری ۱۲۰ دانشگاه ایرانی طراحی و ساخته شده‌است.

سامانه‌های جنگ الکترونیک و ضدالکترونیک، نیروگاه ۵۵۰ کیلوواتی، سامانه دفاع در برابر حمله‌های ش‌م‌ه (شیمیایی-میکروبی-هسته‌ای)، درب‌های نفوذناپذیر، دوش‌های ضد آلودگی ش‌م‌ه برای رفع آلودگی احتمالی نفرات و تیم‌­های سنجش آلودگی عوامل شیمیایی مجهز به لاکرهای کنترل صدمه‌های احتمالی به ناوشکن و همچنین توانایی سوخت‌رسانی به بالگرد برروی پد ویژه برای نخستین بار در ناوشکن این کلاس، برخی از ویژگی های جماران هستند.

لحظه پرتاب اژدر از ناوشکن های جماران

از دیدگاه رزمی این ناوچه دارای ۴ لانچر برای موشک سطح به سطح نور با برد حدود ۱۷۰ کیلومتر و سرجنگی ۱۶۵ کیلوگرمی، ۴ لانچر برای موشک سطح به هوا فجر با برد ۳۲ کیلو متر، دو پک سه تیوپه اژدرهای کوتاه برد ۵۳۳م. م. با برد ۳۰ کیلومتر، ۴ قبضه موشک انداز دوش پرتاب میثاق ۲ با برد حدود ۶ کیلومتر و سرجنگی ۱ کیلوگرمی، ۱ قبضه توپ تمام اتوماتیک ۷۶م. م. فجر ۲۷ در سینه ناو با توانایی شلیک ۸۵ گلوله در دقیقه(نواخت ۱۲۰ گلوله در دقیقه نیز برای این توپ ذکر شده)با حداکثر برد ۱۷ کیلومتر و برد مؤثر ۱۲ کیلومتر برای اهداف سطحی و ۷ کیلومتر برای اهداف هوایی(ارتفاع ۲۳۰۰۰ پایی)، قبضه توپ ۴۰م. م. هدایت راداری فتح ۴۰ در پاشنه با نواخت ۳۰۰ گلوله در دقیقه و بیشینه برد ۱۲ کیلومتر برای پدافند هوایی، ۲ قبضه توپ ۲۰م. م. در دو طرف پل فرماندهی، دو قبضه مسلسل ۱۲٫۷م. م. دوشکا در دو طرف و همچنین توانایی پذیرش یک فروند بالگرد از نوع بل ۲۱۲ ویا اس اچ-۳ سی کینگ را دارا می باشد.

3- زیردریایی غدیر

شناورهای دریایی چه به صورت زیر سطحی و چه رو سطحی با همکاری مشترک چندین کشور تولید می‌شود اما زیردریایی غدیر به عنوان یک زیردریایی صد در صد بومی که کاملا در ایران ساخته شده است، شناخته می‌شود. زیردریایی کلاس غدیر یک کلاس از زیردریایی با طول ۲۹ متر است. این زیر سطحی در رده میدجت‌ها قرار می‌گیرد. زیردریایی ایرانی غدیر که عرض بدنه آن حدود ۲متر و ۷۵ سانتیمتر است. قابلیت شلیک اژدر از 2 مقر جلویی، رهاسازی انواع مین دریایی، حمل نیروهای تکاور و موشک‌های دوش پرتاب را داشته و امکانات لازم برای خروج نیروهای غواص در زیر آب برای اجرای عملیات در آن قرار داده شده‌است.

لحظه پرتاب اژدر از زیر دریایی غدیر

غدیر برای آب‌های خلیج فارس و دریای عمان طراحی شده‌است و داری قابلیت بالا در غوص و صعود و مانور است؛ تنها در مدت ۳۰ ثانیه از اسکله جدا شده و از این نظر توانایی بالایی در ورود به حالت عملیاتی دارد. این زیردریایی ۲۹ متری که جابجایی آن ۱۱۵ تن است قابلیت قرارگیری در بستر دریا را دارد و در این وضعیت سامانه‌های راداری توانایی ردگیری آن را ندارند.

4- زیردریایی فاتح، تا دندان مسلح

زیرسطحی ۵۲۷ تنی فاتح به عنوان یک زیردریایی نیمه سنگین تلقی شده و تناژ آن در زیرسطح ۵۹۳ تن است. این زیردریایی که از نظر مشخصات عملیاتی بسیار برتر از غدیر است، توانایی حرکت در عمق ۲۰۰ متر را به صورت عادی داشته و بیشینه عمق قابل دستیابی برای آن نیز ۲۵۰ متر است. فاتح توان دریانوردی به مدت ۳۵ روز را دارد که از این نظر نیز بهبود چشمگیری نسبت به زیردریایی غدیر مشاهده می‌شود. سرعت سطحی فاتح ۱۱ نات (۲۰٫۳۵ کیلومتر بر ساعت) و در حالت غوطه ور ۱۴ نات (۲۵٫۹ کیلومتر بر ساعت) است. این زیردریایی توانایی حمل موشک‌های زیرسطحی، موشک‌های دوش‌پرتاب سطح به هوا و همچنین امکان حمل نیروهای تکاور و رساندن آن‌ها به نقاط مورد نظر را نیز دارد.

فاتح دارای ۴ مقر پرتاب اژدرهای کالیبر ۵۳۳ میلی‌متری بوده و توانایی حمل ۸ مین دریایی را نیز دارد و همچنین دارای دو اژدر رزرو است. زیرسطحی فاتح با برخورداری از ۱۲ نوع سونار مختلف شامل انواع فعال (اکتیو) و غیرفعال (پسیو) امکان پویش محیط اطراف خود را داشته و می‌تواند عمق، سرعت و صوت را تشخیص داده و حتی علیه نیروهای غواص دشمن نیز به‌طور مؤثری عمل کند.

زیردریایی فاتح در حال آزمایشات نهایی

از سوی دیگر بنا بر اطلاعات رسمی منتشر شده از این زیردریایی، فاتح از ESM بهره می‌برد که این سیستم در زیردریایی‌ها، کار تشخیص، شناسایی و جهت‌یابی انواع امواج رادار و سیگنال‌های مخابراتی منتشر شده از کشتی‌ها، هواگردها، زیردریایی‌ها و سایر منابع را بر عهده دارد. به کمک این سامانه آگاهی زیردریایی از موقعیت اطراف به منظور دفاع از خود یا تدارک یک درگیری و یا پشتیبانی اطلاعاتی از شناورهای خودی در صحنه نبرد افزایش می‌یابد.

5- بعثت؛ مدرنترین زیردریایی ایرانی با قابلیت شلیک موشک

در سال 1393 خبرهایی از رونمایی زیردریایی جدید و پیشرفته بعثت در رسانه های منتشر شد اما به دلایل امنیتی اطلاعات خاصی از این زیر دریایی پیشرفته ایران مخابره نشد اما از اطلاعات محدودی که از این زیردریایی به بیرون درز شده است این نکته است که  این زیردریایی دارای طولی در حدود 60 متر و توان عملیات در عمق 300 متری، دارای 6 لانچر پرتاب اژدر و قابلیت مین‌ریزی می باشد که علاوه بر شلیک اژدر، قابلیت پرتاب کننده موشک‌های کروز را نیز دارد؛ موشک‌هایی که جمهوری اسلامی ایران با طراحی و ساخت چندین مدل -از جمله «نور» با برد 120 کیلومتر و قادر با بُرد 200 کیلومتر- تعداد بسیار زیادی از آنها را در اختیار دارد.

تصویری از طراحی اولیه زیردریایی بعثت

این زیر دریایی دارای سرعتی در حدود 12نات در سطح و 20 نات در زیر سطح آب می باشد . البته از دیگر ویژگی های این زیر دریایی اطلاعات بیشتری مخابره نشده است.

6- سراج، سریعترین قایق تندرو جهان

اگر قایق تندروی سراج را با خودروهای بی همتای جهان همچون بوگاتی و لامبورگینی تشبیه کنیم اغراق نکرده ایم چرا که هیچ شناور و قایق تندروی جنگی جهان به گرد پای آن نمی رسد و علاوه بر طراحی منحصر به فردی که دارد از مواد پیشرفته و خاصی مثل نانو در کنار موتورهای قدرتمند، برای ساخت آن استفاده شده است.

این قایق دارای سرعت 70 نات ( بیش از 130 کیلومتر بر ساعت) می باشد و طبق اعلام دریادار فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه قرار است سرعت آن در آینده نزدیک به 180 کیلومتر بر ساعت برسد. این شناور مدل مهندسی معکوس‌ قایق انگلیسی "بلید رانر" می باشد که در مسابقات سرعت جهان از آن استفاده می شود که متخصصان صنایع دریایی ایران آن را به شناوری با قابلیت حمل راکت ‌اندازهای دریایی 107 میلی‌متری 11 لوله‌ای پایدار شده، رادار جست‌وجوی دریایی با برد حدود 30 کیلومتر و تیربار 7.12 میلی‌متری تبدیل کردند. این قایق جزء قایق های تندور تهاجمی دسته بندی می شود و طبق برنامه ریزی های انجام شده قرار است این شناور به پرتابگرهای موشک و اژدر نیز تجهیز شود.

7- یامهدی, اولین قایق تندرو بدون سرنشین جهان

قایق تندروی «یا مهدی» اولین قایق بدون سرنشین جهان است که قابلیت کنترل از راه دور را دارد. این شناور بدون سرنشین مجهز به حسگرهای مختلف و دارای 3 مقر پرتاب راکت می باشد و از جنس مواد کامپوزیتی ساخته شده است به همین دلیل توسط رادارهای دشمن قابلیت شناسایی را ندارد. قایق «یا مهدی» بر اساس یک قایق دو نفره گشت زنی ساخته شده است و جزء شناورهای «اثر سطح» محسوب می‌شود و توان حرکت سریع در دریای مواج را دارد.

این شناور 6 تنی دارای دو موتور 660 اسب بخاری می باشد که سرعت ان را به 50 نات (93 کیلومتر بر ساعت ) می رساند از این ‌رو این شناور تقریباً سرعتی معادل آذرخش و ذوالفقار را دارد با این تفاوت که این شناور علاوه بر اینکه بر روی آن سلاح های متفاوتی همچون سه جایگاه پرتاب راکت نصب شده است، به خاطر بدون سرنشین بودن و قابلیت کنترل از راه دورش مانند یک بمب متحرک عمل می کند چرا که به راحتی می تواند خود را به بدنه کشتی ها و ناوهای بزرگ جنگی آمریکا در منطقه بزند و باعث غرق شدن آن ها شود.

8- قایق های تندرو پرنده «باور»

قایق های پرنده یا ادوات اثر سطحی نوعی از قایق های دوزیست آبی- هوایی می باشند که ضمن قابلیت نشستن و بلند شدن از روی آب، با طراحی خاص خود از پدیده اثر سطحی استفاده کرده و قابلیت های عملیاتی خود را افزایش می دهند. در حال حاضر دو کشور روسیه و ایران موفق به دستیابی به فناوری آن شده اند. کشورمان برای اولین بار موفق به ساخت سری جدیدی از این قایق های با نام «باور 1» شد و هم اکنون موفق به طراحی و ساخت «باور 4» نیز شده است. از جمله مزیت های این قایق های پرنده این است که هر منطقه ای از دریا می تواند محل آغازگر مأموریت آن ها باشد و در صورت لزوم در هر منطقه ای فرود آمده و در عوارض ساحلی خود را پنهان نماید. سرعت قایق پرنده باور 100 نات ( 185 کیلومتر بر ساعت) و ارتفاع پروازی معمول آن 1 تا 5 متر و تا سقف چند ده متر عنوان شده است. این قایق ها علاوه بر مجهیز بودن به دوربین های دید بر شب و روز برای ارسال اطلاعات دشمن، قابلیت شلیک راکت و موشک به شناورهای دشمن را دارد.

انتهای پیام /

 خبرنگار: سجاد عبدلی

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 75603

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب