به مناسبت هفته مبارزه با سرطان خبرگزاری علم وفناوری گزارش می دهد؛

همه چیز درباره واکسن اچ پـی وی/ورود واکسن HPV به پروتکل واکسیناسیون کشــور

واکسن HPV سلاحی مجهز برای از بین بردن ویروس پاپیلومای انسانی است که به اختصار اچ‌پی‌وی نامیده می‌شود.

واکسن HPV سلاحی مجهز برای از بین بردن ویروس پاپیلومای انسانی است که به اختصار اچ‌پی‌وی نامیده می‌شود. این ویروس از طریق برقراری تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می‌شود. در برخی از زنان، عفونت اچ‌پی‌وی ممکن است پایدار باشد و در نهایت به شکل‌گیری سرطان دهانه رحم منجر شود. سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع در میان زنان دنیاست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛براساس جدیدترین یافته‌های علمی و پزشکی، واکسن HPV قادر است زنان جوان و دختران کم‌سن را از ابتلا به سرطان دهانه رحم محافظت کند. به‌ویژه اگر واکسن در سنین ۱۵ تا ۲۶ سالگی تزریق شود.

باتوجه به مطالعه‌ی ۲۶ تحقیق گسترده‌ای که انجام شد و قبلا هم در این زمینه روی بیش از ۷۰ هزار زن مورد آزمایش قرار گرفته بودند. به موجب آن مشخص شد این واکسن اثرات جانبی جدی‌ بدنبال نخواهد داشت.

بیشتر اشخاصی که دارای رابطه‌های جنسی نزدیک هستند در خطر ابتلا به ویروس اچ‌پی‌وی قرار دارند.

البته پس از آشکار شدن این ویروس، بدن بسیاری از زنان می‌تواند به‌طور طبیعی این عفونت ویروسی را برطرف کند. اما دوام و پایداری ویروس HPV منجر به عملکرد غیرطبیعی سلول‌های دهانه‌رحم می‌شود که اصطلاحا به آن «مرحله پیش از سرطانی شدن» می‌گویند. یعنی اگر این سلول‌ها مورد درمان قرار نگیرند، در نهایت به سرطان دهانه رحم منجر خواهند شد.

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، HPV  یا پاپیلوم انسانی، هم اکنون شایعترین بیماری مقاربتی عصر حاضر است که به دلیل روابط  محافظت نشده رخ می دهد و مردان بیشترین عامل انتقال این بیماری هستند و مهمترین عواقب ابتلا به این ویروس،  بروز سرطان دهانه رحم است.

بیشتر موارد سرطان دهانه رحم در کشورهای در حال توسعه اتفاق می‌افتد که برنامه تست دوره‌ای ندارند، اما در کشورهای پیشرفته با انجام پاپ اسمیر موارد این سرطان کاهش بسیار چشمگیری پیدا کرده است.

این سرطان در تمام سنین می تواند ایجاد شود اما پیش از ۲۵ سالگی نادر است و بیشتر زنان ۳۰ تا ۴۵ ساله‌ای را که از نظر جنسی فعال هستند مبتلا می‌کند.

هیچ خانم زیر ۲۵ سالی نیاز به غربالگری این نوع سرطان ندارند مگر اینکه جز افراد پرخطر باشند.

ویروس اچ پی وی چیست؟

نوعی ویروس تناسلی است که بیش از دویست گونه داشته و از طریق رابطه جنسی از فرد آلوده به فرد سالم منتقل می‌شود. این ویروس از جمله ویروس‌های پر خطر شناخته شده در دنیاست و عامل چیزی حدود بالغ بر هفتاد درصد سرطان‌های شایع در دهانه رحم زنان را ایجاد می‌کند.

با توجه به اینکه این عفونت از طریق مادر قابل انتقال به جنین است، حدود نیمی از نوزادانی که مادرشان مبتلا به این ویروس است،‌ به ویروس پاپیلوما آلوده می‌شوند.

علایم ابتلا به ویروس اچ پی وی

گاهی ممکن است که ویروس در بدن به صورت نهان باشد و تا چند سال هیچ علامتی از خود نشان ندهد. اما هر وقت که سیستم ایمنی بدن ضعیف شود خود را نشان داده و در ناحیه تناسلی باعث ایجاد زگیل می‌شود. زگیل مردان معمولا چندان به چشم نمی‌آید و به همین دلیل به راحتی می‌تواند عامل انتقال ویروس به شریک جنسی شود.

 واکسن گارداسیل چیست؟

 واکسن گارداسیل واکسنی است که برای پیشگیری و مقاوم سازی در برابر ویروس اچ پی وی تزریق می‌شود. این واکسن آمریکایی بوده و به مدت هشت سال برای بدن در برابر زگیل تناسلی مصونیت ایجاد می‌کند.

گارداسیل واکسنی است که برای پیشگیری از ویروس پاپیلوما استفاده می‌شود. این واکسن آمریکایی عمدتا برای جلوگیری از سرطان ایجاد شده در گردن رحم است و تزریق آن باعث می‌شود که فرد نسبت به این ویروس مقاوم شود. میزان موفقیت و موثر بودن این واکسن بر اساس تحقیقات صد در صد گزارش شده و امروزه بسیار شناخته شده است و توصیه می‌شود که تزریق این واکسن همراه با سایر آزمایشات غربالگری مانند پاپ اسمیر انجام شود.

عوارض جانبی تزریق واکسن گارداسیل

از جمله عوارضی که ممکن است پس از تزریق واکسن گارداسیل ایجاد شود، می‌توان به تب، سرگیجه، حالت تهوع و یا غش کردن اشاره کرد. این علایم در صورت بروز تا پانزده دقیقه پس از تزریق خود را نشان می‌دهند و به همین دلیل معمولا فرد را تا پانزده دقیقه پس از تزریق به صورت نشسته نگه داشته و کنترل می‌کنند.

سایر عوارض کم ‌خطرتر تزریق گارداسیل شامل درد، خارش و قرمزی در محل تزریق و یا احساس خستگی، گیجی و درد مفاصل است. بهتر است تزریق حتما با نظر پزشک انجام شده و در صورت بروز آلرژی و علایم غیر طبیعی حتما به اورژانس مراجعه شود.

تزریق واکسن گارداسیل برای زنان باردار و شیرده ممنوع است و همچنین کودکان زیر نه سال و افراد ضعیف بهتر است آن را تزریق نکنند.

دیگر عوارض واکسن گارداسیل

برخی افراد ممکن است پس از واکسیناسیون، سرگیجه یا ضعف داشته باشند. در برنامه واکسیناسیون در مدارس، از دختران خواسته می شود که هنگام تزریق بنشینند یا دراز بکشند و حدود ۱۵ دقیقه پس از تزریق در همان حال بمانند تا احتمال غش کردن و آسیب دیدن به حداقل برسد.
افرادی که واکسن زده اند، عوارض دیگری را نیز ذکر می کنند؛ ولی چون این نوع عوارض واکسن گارداسیل از سوی مردم گزارش شده است تا اینکه در تحقیقات بالینی کنترل شده ذکر شود، لذا نمی توان گفت به چه میزان و در چند درصد افراد رخ می دهد.
سایر عوارض جانبی واکسن hpv گزارش شده عبارتند از:
- بروز کبودی یا خونریزی به راحتی
- لرز، ضعف، خستگی یا احساس ناخوشایند عمومی
- تورم غدد لنفاوی
- درد یا حساسیت در مفاصل و عضلات
- استفراغ
- تشنج
بسیاری از علائم فوق، مختص واکسن گارداسیل نبوده و بعد از تزریق هر نوع واکسن دیگری نیز ممکن است، گزارش شوند. اما اگر هر کدام از اینها یا علائم دیگری را دارید، باید با فردی که واکسن را برای شما تزریق کرده است، یا یک داروساز، یا پزشک معالج تان یا یک پرستار صحبت کنید. اگر احساس می کنید حال تان خیلی بد است، بلافاصله از یک مرکز پزشکی یا اورژانس کمک بگیرید.

مرگ در کمین هزاران زن آلوده به ویروس (HPV)

سرطان دهانه رحم (محل اتصال واژن به رحم است) چهارمین سرطان شایع در زنان و پنجمین عامل مرگ ناشی از سرطان در زنان دنیاست.

دکتر «مارک آربین» سرپرست ارشد واحد همه‌گیرشناسی سرطان در مرکز سرطان بلژیک در بروکسل در این رابطه گفته: سالانه بیش از نیم میلیون نفر به سرطان دهانه رحم مبتلا می‌شوند که حدود نیمی از آنها در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

از آنجا که گونه‌های مختلفی از اچ‌پی‌وی در جهان وجود دارد، فقط شمار اندکی از آنها خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در زنان توسعه می‌دهند. HPV16 و HPV18 با داشتن آمار ۷۰ درصدی در ابتلای زنان به این ویروس، به‌عنوان عاملین اصلی ایجاد سرطان دهانه گردن رحم در زنان دنیا شناخته شده‌اند.

به‌منظور انجام آزمایشات جدید در رابطه با ویروس پاپیلومای انسانی، تیم تحقیقاتی یاد شده مطالعه خود را به بررسی دو واکسن تجاری موجود HPV اختصاص داد. این واکسن‌ها شامل موارد زیر هستند:

  •     واکسن اچ‌پی‌وی Cervarix که فقط ویروس‌های HPV16  و HPV18 را هدف قرار می‌دهد.
  •     واکسن اچ‌پی‌وی Gardasil که همین ویروس‌ها را بعلاوه‌ی دو نوع ویروس پاپیلومای انسانی دیگر که عامل اصلی زگیل ناحیه تناسلی هستند را هدف قرار داده است.

سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده که حتما واکسن اچ‌پی‌وی برای دختران و پسران بین سنین ۹ تا ۱۴ سال تزریق شود. کشورهای آمریکا، انگلستان، استرالیا و کشورهای اتحادیه اروپا همگی دستورالعمل‌های متفاوتی در این رابطه دارند که فقط تعدادی از آنها «پسران» را شامل می‌شود.

از آنجا که بیشتر بررسی‌ها و مطالعات در مورد پسران نیست، بنابراین محققان در مورد تاثیر واکسن اچ‌پی‌وی نظر قطعی ندارند.

گفتنی است که هیچ‌کدام از مطالعات بررسی‌شده توسط آربین و تیم تحقیقاتی او، سلامت زنان را برای مدت بیشتر از ۸ سال مورد آزمایش و مطالعه قرار نداده بودند. این بازه زمانی برای پیشرفت سرطان دهانه رحم کافی نیست. بنابراین، برای اندازه‌گیری تاثیر هر کدام از این واکسن‌ها، محققان بدنبال بررسی مراحل پیش سرطانی برآمدند.

در زنان بین ۱۵ تا ۲۵ سال که جواب آزمایش آنها به HPV پیش از دریافت واکسن منفی بود، میزان خطر ابتلا به HPV16 یا HPV18 برای هر ۱۰ هزار زن واکسینه نشده ۱۶۴ بود. این در حالیست که این عدد برای زنان واکسینه شده فقط «دو نفر» بود.

با این حساب، واکسن ویروس پاپیلومای انسانی خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را از ۲۸۷ به ۱۰۶ از هر ۱۰ هزار زن کاهش می‌دهد.

بر اساس جدیدترین گزارشات پزشکی، در میان زنان هم‌سن که جواب تست HPV آنها مثبت و منفی بود، تزریق واکسن خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم با ویروس‌های HPV16 و HPV 18 را از ۳۴۱ به ۱۵۷ نفر از هر ۱۰ هزار زن کاهش داد.

تلقیح  HPV نیز همچنین خطر ابتلا به پیش‌سرطانی شدن را از ۵۵۹ به ۳۹۱ از هر ۱۰ هزار نفر کاهش داد.

در زنان مسن‌تر که در ۲۵ تا ۴۵ سالگی واکسینه شده بودند، تاثیر واکسن HPV  کمتر بود. اما همچنان آمار ابتلا به سرطان دهانه رحم در میان کسانی که واکسینه شده بودند در مقایسه با افرادی که واکسینه نبودند، از ۱۴۵ به ۱۰۷ در میان هر ۱۰ هزار نفر کاهش یافته بود.

چنین نتیجه‌ای به این خاطر است که این زنان اغلب پیش از دریافت واکسن وارد مرحله پیش‌سرطانی شده‌اند و واکسن تاثیری در این امر نخواهد داشت.

مرگ سالانه 370 زن مبتلا به سرطان دهانه رحم در ایران

معاون تحقیقات وزیر بهداشت  ، سرطان دهانه رحم را هفدهمین  سرطان شایع در بین زنان ایرانی دانست وبا استناد به آمارهای تخمینی ،مرگهای ناشی از سرطان دهانه رحم در کشور را سالانه  370 مورد اعلام کرد.

ثبت ایمنی و بی خطر بودن واکسن گارداسیل برای HPV

واکسن HPV در سراسر جهان برای سال ها در کشورهای مختلف مانند استرالیا، کانادا، انگلستان، ایالات متحده آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپای غربی استفاده شده است. بیش از ۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان واکسینه شده اند.

تعدادی از سازمان های مرتبط در سراسر جهان، از جمله مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در ایالات متحده، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و EMA، استفاده از واکسن HPV را برای سال های بسیار طولانی تحت نظر داشته اند. آنها از بسیاری از انواع مختلف اطلاعات و داده های ایمنی استفاده می کنند و همچنان می گویند واکسن HPV بسیار ایمن و بی خطر است.

البته همانند سایر داروها و واکسن ها، عوارض جانبی خفیف مرتبط با واکسیناسیون HPV وجود دارد.

نقش بسیار مهم غربالگری در پیشگیری و تشخیص زودهنگام

انجام تست غربالگری سرطان دهانه رحم برای افراد واجد شرایط و در معرض خطر مانند افراد دارای فعالیت جنسی ، نقش بسیار مهمی در پیشگیری، تشخیص و درمان زودهنگام بیماری دارد. چرا که کشف و شناسایی سلول های پیش سرطانی که بخشی از غربالگری سرطان دهانه رحم است می تواند بسیار کمک کننده باشد.

هم اکنون، غربالگری سرطان دهانه رحم توسط متخصصان زنان  کشور بخوبی در حال انجام است و در آینده شاهد ثبت دقیق تر میزان بروز این سرطان در کشور خواهیم بود.

---------------------------------------------------------------------------------

واکسن HPV از بیان مسئولین وزارت بهداشت

معاون تحقیقات وزیر بهداشت|[شهریور۹۷]

واکسن HPV ایرانی به مرحله پایانی تولید رسید

معاون تحقیقات وزیر بهداشت گفت: محققان دو شرکت دانش بنیان ایرانی ، به پیشرفت 90 و 70 درصدی در تولید واکسن HPV ( پاپیلوم انسانی ) رسیده اند و با اطمینان می توان اعلام کرد نخستین واکسن ایرانی این بیماری، بزودی تولید خواهد شد و در صورت دریافت مجوز، احتمالا از سال 98 وارد بازار می شود.
هزینه سرسام آور واکسنهای وارداتی HPV

دکتر ملک زاده درباره ضرورت تولید واکسن های مورد نیاز کشور گفت: تولید هر واکسن داخلی برای عفونتهای ویروسی و بیماری هایی که افراد باید در برابر آنها واکسینه شوند، یک موفقیت برای کشور است؛ چرا که واردات واکسن، هزینه های سرسام آوری دارد و بسیار گران به دست مصرف کننده داخلی می رسد. هزینه واکسیناسیون HPV برای هر فرد،  750 هزار تومان  و نرخ استفاده از این واکسن در کشور، 43 هزار دز است ؛ بنابراین تحقیقات و تلاش ها برای تولید واکسنهای موثر و با کیفیت که این هزینه ها را به شدت کاهش دهد، قابل حمایت هستند.

پیشرفت های قابل توجه دو واکسن HPV  ایرانی

معاون تحقیقات وزیر بهداشت سپس به واکسن های HPV در حال تولید توسط پژوهشگران  دو شرکت دانش بنیان ایرانی اشاره کرد و گفت:  واکسن ایرانی دو ظرفیتی HPV (سروتیپ های 16 و  18 که نقش عمده ای در بروز سرطان دهانه رحم دارند) مشابه سرواریکس است و در مراحل آزمایشات بالینی و دریافت مجوز سازمان غذا و داروست و با دریافت مجوز، احتمالا از ابتدای سال 98 وارد بازار می شود و دیگر واکسن چهار ظرفیتی HPV ( سروتیپ های 6 ، 11، 16 و 18 ) مشابه گارداسیل ، در مرحله آزمایشات حیوانی است و به  پیشرفت 70 درصدی رسیده است .

وی افزود: از آن جا که برنامه های تشخیصی ویروس  HPV تحت پوشش بیمه قرار ندارد، ساخت واکسن بیماری، ضمن آن که با کاهش قابل توجه هزینه ها، به نیاز داخلی پاسخ خواهد داد، تولید آن را از انحصار شرکتهای سازنده دنیا (گارداسیل و سرواریکس) خارج خواهد کرد و از سوی دیگر یک سرمایه گذاری ارزی برای کشور محسوب می شود؛ چرا که این واکسن دومین واکسن پرفروش دنیاست و ما می توانیم نیاز برخی کشورها را تامین کنیم.

واکسیناسیون یک پیشگیری عالی از سرطان دهانه رحم

دکتر ملک زاده، با اشاره به اهمیت پیشگیری از عفونت ویروس HPV ، به عنوان یکی از راه های ابتلا به سرطان دهانه رحم و شیوع آن ، ضمن تاکید بر اصلاح رفتار و سبک زندگی برای پیشگیری از هر نوع بیماری و در این خصوص، اصلاح رفتارهای جنسی بویژه پرهیز از ارتباطات جنسی محافظت نشده با شرکای متعدد گفت:  واکسینه شدن البته در صورتی که افراد از نظر پزشک و مراقبان بهداشتی،  واجد شرایط واکسن باشند، یک پیشگیری عالی است؛ اما باید گفت واکسینه شدن تابع سیاست و دستورالعملهای بهداشتی کشورهاست. این واکسن در برخی کشورها از سن 9 سالگی تزریق می شود و در ایران ، از سن 12 سالگی. سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند این واکسن به افراد زیر 26 سال تزریق شود و کشورها آن را در برنامه واکسیناسیون خود بگنجانند. علت تزریق زودهنگام واکسن نیز، کاملا مبنای پزشکی داشته و آن، ضرورت ایجاد مصونیت بموقع در برابر بیماری، در جریان واکسیناسیون است .

وی با بیان این که عفونت  HPV که عمدتا مردان عامل انتقال آن هستند، در اغلب موارد توسط سیستم ایمنی پاکسازی می شود گفت:اگر بدن نتواند عفونت ویروس را پاک کند، پایداری طولانی مدت ویروس در بدن ممکن است منجر به بروز سرطان دهانه رحم شود. بنابراین انجام واکسیناسیون یک راه پیشگیری موثر در برابر سرطان دهانه رحم است.

---------------------------------------------------------------------------------

سرپرست وزارت بهداشت[دیماه۹۷]

ورود واکسن HPV به پروتکل واکسیناسیون کشور

دکتر سعید نمکی، از ورود واکسن HPV به پروتکل واکسیناسیون کشور خبر داد و افزود: انسیتو پاستور اعلام کرد با کمک بخش خصوصی برای تولید این واکسن با قیمت ارزان ‌تر اقدام می کند تا گروه‌ های هدف واکسینه شوند.

سرپرست وزارت بهداشت، در حاشیه مراسم افتتاح همزمان ۷۵ مرکز تشخیص زودهنگام سرطان در کشور، اظهارداشت: بیشترین نقش در پیشگیری، مربوط به آموزش است که مردم بدانند از چه رژیم های غذایی استفاده کنند و خود را دور از آلاینده ها قرار دهند. باید سایر بخش ها مانند محیط زیست که در پیشگیری از سرطان موثر هستند را به همکاری و همراهی بیشتر دعوت کنیم.

نمکی، تعیین اهداف خاص برای کنترل سرطان را دشوار دانست و اضافه کرد: موجی از بیماری های غیر واگیر به ویژه سرطان ها، جامعه را تهدید می کند و اگر بتوانیم میزان سرطان را ثابت نگه داریم و از افزایش سالیانه آن جلوگیری کنیم، با توجه به رشد جمعیت و عوامل آلاینده و سرطان زا که در کشورهای جهان، رو به رشد است، موفقیت هایی داشته ایم چون ثابت نگه داشتن میزان سرطان در کشور نیز کار بزرگی است و برای برخی از سرطان ها مانند سرطان پرستات، روده بزرگ و پستان می توانیم با آزمایشات دوره ای، هر سال ۵ درصد از بروز این بیماری ها جلوگیری کنیم.

کلام پایانی

همانطور که در این گزارش ملاحظه کردید کشورهای در حال توسعه در خطر بیشترشیوع آلودگی این ویروس خطرناک قرار دارند.آمارها نشانگر شایع شدن این ویروس در ایران نیز هستند.با تمام نقد و بررسی هایی که تا به امروز راجع به این بیماری کشنده و خطرناک شده است اما بد نیست برای اطمینان از تاثیرگذاری واکسن های موجود در بازار به این تحقیقات نیز توجهی نماییم. نتیجه آخرین تحقیقات که در سال گذشته در کشور ایتالیا انجام پذیرفت به سوالات بسیاری از افراد پاسخ می دهد.این نتایج اشاره داردکه ، تست ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) با تست سلول شناسی (پاپ اسمیر) برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم مستقیما مقایسه شدند.

نتایج این تحقیق وسیع نشان داد تست ویروس پاپیلومای انسانی در تشخیص سرطان دهانه رحم تا ۷۰ درصد از پاپ اسمیر موثرتر است.این بررسی چهار تحقیق بزرگ اروپایی را تجزیه و تحلیل کرده که در آنها ۱۷۵ هزار زن ۲۰ تا ۶۴ سال را بطور متوسط شش سال و نیم زیر نظر بوده‌اند.نتایج این تحقیق که در نشریه معتبر لنست منتشر شده، نشان می‌دهد که تشخیص سرطان با تست HPV در زنان ۳۰ تا ۳۵ سال قابل ملاحظه تر بوده است.

ویروس پاپیلومای انسانی بیش از صد گونه دارد و می تواند از تماس پوستی منتقل شود. انواعی از آن که در دهان و نواحی تناسلی و معقد زندگی می‌کنند از راه تماس جنسی منتقل می‌شوند.

این ویروس عامل سرطان دهانه رحم است و شواهد روزافزون نشان می دهد در سرطان دهان و گلو نقش دارد.

انتهای پیـــام/

----------------

  علی صبوری

----------------

زمان انتشار: دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۴:۱۵

شناسه خبر: 75620

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب