تاخیر بلوغ پزشک خانواده شهری

پای تامین اعتبارات پزشک خانواده شهری لَنگ می‌زند

تامین اعتبارات پزشک خانواده شهری و ضعف بر نظارت عملکرد پزشکان از مهمترین چالش‌های پزشک خانواده شهری است با این وجود اعتبارات سال ۹۸ این طرح همچنان با اما و اگرهایی همراه بوده و با وجود مشکلات ساختاری متولیان این مجموعه خبر از فراگیر شدن این طرح در کل کشور می‌دهند.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، طرح پزشک خانواده شهری و نظام ارجاع در دو استان مازندران و فارس در حال اجرایی شدن است.

با اجرای این طرح مراجعات به پزشک و هزینه دارو سطح یک به صورت رایگان بوده و در صورت نیاز به درمان بیماران و دریافت خدمات بیشتر از مراکز درمانی میزان هزینه‌ها با تعرفه بسیار مناسب لحاظ می‌شد.

در طرح پزشک خانواده شهری هر پزشک بیش از دو هزار و پانصد بیمار را تحت نظر دارد و باید اطلاعات کامل بیماران را به صورت الکترونیکی در اختیار داشته باشد.

اینکه این اقدامات انجام می‌شود یا خیر متولیان سلامت در استان مازندران معتقد هستند که پرونده سلامت همه مازندرانی‌ها تشکیل شده است اما به صورت موردی مطب‌های هم وجود دارند که پرونده سلامت آنها تشکیل نشده است.

تاخیر دیرهنگام پرداختی‌ها

یکی از دغدغه‌های اصلی این روزها برای پزشکان خانواده شهری تاخیر در پرداختی‌ها توسط بیمه‌ها است.

از طرفی وزارت بهداشت و درمان ردیف بودجه‌ای مناسبی برای این طرح ندیده و همین موضوع باعث می‌شود که پزشکان نسبت به تاخیر در پرداختی‌ها به شدت گلایه مند باشند.

با وجود اینکه این طرح هنوز داری نواقصی است و سیستم ارجاع سطح دو چندان مورد استقبال پزشکان متخصص و فوق تخصص قرار نگرفته است، وزارت بهداشت از برنامه‌ریزی برای ادامه طرح در کل کشور خبر داد.

البته برنامه‌ تعریف شده مربوط به سال‌های آینده است و سرپرست وزارت بهداشت قول داد که این طرح را تا پایان دولت فعلی در کشور اجرا کند که این موضوع هم بستگی به رای اعتماد مجلس به نمکی داشته و هم بستگی به توان بودجه‌ای کشور!

در ادامه با وضعیت پزشک خانواده شهری و مشکلاتی که وجود دارد، با معاون  بهداشتی سرپرست وزارت بهداشت در کشور گفت‌وگوی اختصاصی داشتیم.

علی رضا رئیسی در ارتباط با طرح پزشک خانواده شهری و نظام ارجاع اظهار کرد: بحث پزشک خانواده و نظام ارجاع و همچنین پرونده الکترونیکی چندین سال در استان مازندران در حال اجر است.

وی با اعلام اینکه  این طرح به صورت پایلوت در مازندران اجرا شده است، گفت: ویژگی خیلی مهم از اجزا پیش بینی شده در برنامه پزشک خانواده شهری بوده است.

مدل‌های اجرای پزشک خانواده شهریضعف‌های جدی دارد

معاون بهداشتی وزیر بهداشت،یادآور شد: هماهنگی بسیار مناسب برای ذینفعان اجری این طرح و بیمه‌ها، مردم و جامعه پزشکان بوده است و همین موضوع به عنوان نقطه قوت طرح می‌توان ذکر کرد.

وی  با اعلام اینکه بر اساس برنامه های پیش بینی شده در وزارت بهداشت و درمان12 گام اجرایی برای این برنامه طراحی شده است و استان‌های کشور می‌توانند به سرعت خودشان با طرح هماهنگ کنند.

رئیسی یادآور شد: مدل‌های اجرای شده در دنیا دچار ضعف بوده که رفته رفته اصلاح شده و ما با اجرای این طرح در دو استان مازندران و فارس و با تغییرات لحاظ شده میزان موفقیت این طرح را افزایش دادیم.

  معاون بهداشتی وزیر بهداشت، خاطر نشان کرد:یکی از اهداف پزشک خانواده و نظام ارجاع بحث تکریم مراجعه کنندگان است، از سردرگمی افراد نیاز به خدمت جلوگیری می‌شود.

وی در پاسخ به این سئووال که آیا در استان مازندران پزشکان از ادامه همکاری خودداری کردند، گفت: 460 پزشک خانواده در حال حاضر با طرح همراهی کرده و در استان فارس هم تنها 10 پزشک به دلائل مختلف و ادامه تحصیل از طرح خارج شدند.

رئیسی در ارتباط با تامین منابع این طرح در کشور، گفت: مهمترین اصل در اجرای موفق این طرح تامین اعتبار است که یکی از نکات کلیدی تضیمن خرید خدمت است که بیمه‌ها باید از منابع پایداری در این طرح برخوردار باشند.

وی با اعلام اینکه برای تداوم طرح فعالیت حوزه آموزش و پژوهش در پزشک خانواده شهری در دستور کار قرار گرفته است، گفت:برنامه ریزی برای ارتقا پزشکان خانواده در دوره های آموزشی ویژه تخصص پزشک خانواده شهری از نقاط امنی است که می‌توان به پایداری طرح پزشک خانواده شهری اشاره کرد.

اعتبار سال ۹۸ پزشک خانواده شهری افزایش نداشت

وی با اعلام اینکه در ارتباط با وضعیت اعتباری پزشک خانواده شهری در استان مازندران، یادآور شد: منابع اعتباری که در استان از قبل پیش بینی شده پیش بنی شده است و بر سایر کشور هم بر اساس برنامه با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و مجلس اعتبار اختصاص داده می‌شود.

رئیسی با اعلام اینکه در سال 98 اعتبار پزشک خانواده شهری افزایش پیدا نکرده است، گفت:  بنا داریم که کمبود اعتباری این بخش را از محل هدفمندی یارانه‌ها اختصاص دهیم.

وی در ارتباط با تاخیر در پرداختی‌ها توسط بیمه‌ها گفت: تاخیر در پرداختی بیمه‌ها یک واقعیت در سطح یک است است و تا حدودی در سطح دو و سه هم مشکلاتی وجود دارد ولی بنا داریم با تامین اعتبار عقب ماندگی پرداختی‌ها را تا پایان سال جبران کنیم.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اعلام اینکه تربیت متخصصین پزشک خانواده یکی از برنامه های اصلی  ویژه است، گفت:پزشک خانواده شهری در حال حاضر به عنوان یک شغل در نظر گرفته شده است، افراد شاغل در این طرح هم دوره‌های تخصصی را می‌گذارنند و هم آموزش‌های لازم ویژه دوره عمومی را می‌بینند.

وی با اعلام اینکه پزشکان خانواده شهری جایگاه ویژه در حوزه سلامت داشته و در آینده به عنوان پزشکان متخصص خانواده در وزارت بهداشت بکارگیری می‌شوند.

سخن آخر 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، با وجود نقص‌های که در روند اجرای طرح پزشک خانواده شهری در استان مازندران وجود دارد تا حدودی رضایت مندی مردم از پزشکان در سطح یک وجود داشته و توسعه خدمات در سایر بخش‌ها نیاز به توجه بیشتر وزارت خانه دارد.

در حال حاضر خدمات پزشک خانواده شهری سطح یک تنها توسط پزشکان مورد رضایت مردم است اما گلایه‌ها از نحوه خدمات در داروخانه‌ها، سطح دو و سه و عدم تشکیل پرونده سلامت جای خودش باقی است.

پزشک خانواده شهری با ایده‌آل‌های مطرح شده در این طرح فاصله جدی دارد و با وجود اینکه سن پزشک خانواده شهری در مازندران به هشت سال می‌رسد اما هنوز چالش‌های آن باقی است و که مهمترین بحث در آن عدم پرداختی‌ها به موقع و از نظر مردم عدم تکمیل طرح در سطح دو و سه است.

 

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۰:۰۰

شناسه خبر: 75639

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
کامران احمدی زیدآبادی
۱ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۰:۲۵

باسلام وعرض ادب واحترام!نگارنده محترم درابتدا دوموضوع جداازهم را ازابتدا برای به ابتذال کشیدن جامعه پزشکی واصل پزشک خانواده را بطوری نرم ونامحسوس در چنته دارد!خواهشا جامعه پزشکی نیاز به نظارت ندارد وکافیست شرح وظائفی که غیر از آموخته های دانشگاهی به ایشان محول میشود بصورت شفاف ومکتوب در دسترس تک تک افراد جامعه قرار گیرد وحق وحقوقیکه ناعادلانه برایش درنظر گرفتن را هم دراختیار همه افراد جامعه قرار دهندوکاملا شفاف سازی کنند ونه فقط بین مردم وپزشک وبین پزشک ومسئولین تفرقه وجدایی واز آب گل آلود ماهی گرفتن خائنین به نظام جمهوری اسلامی وخائنین به مردم وخائنین به این مملکت نمیخواهند مُرقانون بموقع انجام شود تا همه از انجام بموقع هرچیزودرجای خودش سود ببرند!یک مشت خائن وبیسواد واقعی در سیستم ها حتما هست که نمیگذارند هیچ قانونی بدرستی اجرا شودوتمام موارد را قاطی وبخیال خودشان وبه نفع خودشان به نعل ومیخ میکوبند!راه راه روشنی است ولی استکبار از زمان پهلوی اول به اینور نخواسته که ملت ایران تحصیل رایگان وبهداشت ودرمان رایگان وخیلی از بدیهیاتیکه برای زندگی وآرامش وپیشرفت جوامع سوم وخصوصا ایران لازم بوده وزیرساختهایش از قدیم الایام دراین مرز وبوم بوده است را داشته باشد ویا به ان برسدوتمام سعی وتلاشش درازبین بردن این داشته ها بوده وهست وبگردید این دستها را پیدا کنید تا این سرمایه هایه ملی را که همین پزشکان عمومی جان برکف که با حداقل ها گذران کرده اند را ازبین نبرده اندبا سیاسگذاریهای غلط که به تصمیم گیران وقانونگذاران ما القا میکنند!باید هوشیار در قانونگذاری وتصمیمگیریها بود وعاقبت کار با هم اندیشی با خود گروه پزشکان عمومی ونه هیچ گروه وکارشناس دیگری امکان پذیروموفق است ونه راه دیگر!کارشناسانیکه هیچ سررشته ای در کار پزشکی ندارد حق ندارد بازرس وپایش پزشک را انجام دهد وحقوق برای وی تعین کند تعرفه ها را واقعی وقانونی کنید ببینید که همه پزشکان عمومی پای کار میاستند یا نه!خداوندبه شما توفیق روزافزون بدهدوبه ملت ایران سلامتی وبه مملکت ایران سربلندی!من پزشکی عمومی با۲۰سال سابقه کار درهمه این مرز وبوم وبا هرنوع شرایط وهرسطحی ولی اگر وضعیت معیشت پزشک ویاهر کارگری زیر نرم اجتماعی وجهانی درنظر گرفته شود دیگر هیچ انتظاری نباید از وی داشت!وقتیکه همین سرانه غیرواقعی وتعرفه نامناسب راهم مسئولین بموقع بدست پزشک بیچاره نمیرسانند!وآبرو وکرامت انسانی وی را تحت اشعاع قرار میدهند ودرمعنای قانون ممانعت از حق بموقع ایشان بعمل میاورند!چه توقعی ازایشان دارید حتی بااین کمبودها وبه ناحق درموردایشان قضاوت نکنیم!خودتان را برادر وپدروخواهر ومادرتان را جای یکی ازاینها ویا ماها بگذارید انوقت متوجه میشوید که دارند میجنگند یا نه !

اشتراک گذاری مطالب