خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

ویترین ۴۰ سال دستاوردهای نظامی ایران در «اقتدار ۴۰» / با جدیدترین تسلیحات نیروی هوایی سپاه آشنا شوید+ فیلم و عکس

به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نمایشگاه اقتدار ۴۰ با حضور مقامات بلندپایه نظامی ارتش و سپاه افتتاح شد؛ در این نمایشگاه تعدادی از دستاوردهای نظامی کشور برای اولین بار به نمایش گذاشته شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان - به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نمایشگاه «اقتدار 40» با حضور فرماندهان ارشد سپاه و ارتش جمهوری اسلامی ایران افتتاح گردید. در این نمایشگاه تعدادی از دستاوردهای نظامی ایران برای اولین بار به نمایش درآمد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

**کمان ۱۲؛ جدیدترین پهپاد ایرانی

کمان ۱۲ جدیدترین پهپاد ساخت جمهوری اسلامی ایران است که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است. این پهپاد با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت و مداومت پروازی ۱۰ ساعت قابلیت برخاست از باندهایی با حداقل طول ۴۰۰ متر را دارد. کمان ۱۲ با شعاع عملیاتی ۱۰۰۰ کیلومتر، قابلیت حمل محموله‌هایی با وزن ۱۰۰ کیلوگرم را دارد و حداکثر وزن آن هنگام برخاست ۴۵۰ کیلوگرم است.

مشخصات پهپاد کمان ۱۲:

حداکثر سرعت پرواز در سطح دریا: ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت

سرعت گشت: ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت

برد پروازی: ۱۰۰۰ کیلومتر

برد یک طرفه: ۲۰۰۰ کیلومتر

مداومت استاندارد پروازی: ۱۰ ساعت

ضریب لیفت: ۱.۸

محدودیت تحمل شتاب: ۲- تا ۵+

بیشترین وزن پهپاد: ۴۵۰ کیلوگرم

حداقل وزن پهپاد: ۲۳۰ کیلوگرم

 

**اخگر؛ سلاح جدید پهپادهای ایرانی

موشک اخگر که در نمایشگاه دستاوردهای دفاعی نیروهای مسلح به نمایش درآمده، جدیدترین سلاح پهپادهای ایرانی است که از فاصله ۳۰ کیلومتری و از پهپاد قابلیت شلیک به سمت اهداف را دارد. این موشک که مجهز به یک موتور میکروجت است، با سرعت ۶۰۰ کیلومتر بر ساعت از سرجنگی ۷ کیلوگرمی برخوردار است.

مشخصات موشک اخگر:

وزن موشک: ۲۷ کیلوگرم

وزن سرجنگی: ۷ کیلوگرم

برد موشک: ۳۰ کیلومتر

حداکثر سرعت: ۶۰۰ کیلومتر

طول موشک: ۱.۷ متر

قطر موشک: ۱۳ سانتی‌متر

نوع هدایت: تلویزیونی

 

**قاصد ۳؛ شلیک از صد کیلومتری

موشک کروز هوا پایه قاصد ۳ که تاکنون فقط در رژه‌ها و به صورت محمول به نمایش در می‌آمد، در این نمایشگاه تصاویری از نصب آن بر روی هواپیمای F-4 فانتوم و مشخصات فنی آن نیز به نمایش درآمده است. این موشک با طول ۵.۱۵ متر و سرجنگی ۱۰۰۰ پوندی، از سامانه هدایتی مبتنی بر سر جستجوگر تصویری برخوردار است و قابلیت شلیک از فاصله ۱۰۰ کیلومتری را دارد.

مشخصات قاصد -۳:

طول: ۵.۱۵ متر

قطر بدنه: ۳۶ سانتی‌متر

مساحت بال: ۱۲۷ سانتی‌متر

وزن: ۸۵۰ کیلوگرم

سرجنگی: بمب ۱۰۰۰ پوندی

برد مؤثر: بالای ۱۰۰ کیلومتر

نوع فیوز: ضربه‌ای

سامانه هدایت و کنترل: سر جستجوگر تصویری، سطوح کنترلی دم و کامپیوتر پرواز

پیشران: موتور مینی جت

**شاهین؛ کورکننده رادارها

پاد اخلالگر و فریب هواپایه شاهین که بر روی جنگنده‌های نهاجا نصب می‌شود نیز دیگر دستاوردی است که برای نخستین بار در نمایشگاه «اقتدار ۴۰» به نمایش درآمده است. این پاد پس از فعال شدن قادر است رادارها و تجهیزات الکترونیک نیروهای دشمن را در باند X دچار اخلال کند.

** پهپادهای رزمی سپاه

در این نمایشگاه همچنین نمونه جدید پهپاد شاهد -۱۲۹ که مجهز به ارابه‌های فرود جمع شونده است نیز به نمایش درآمده است. شاهد ۱۲۹ با برد عملیاتی ۲ هزار کیلومتر و مداومت پروازی ۲۴ ساعته با یک بار سوختگیری، قادر به اجرای مأموریت‌های مراقبت، شناسایی و انهدام اهداف با بمب و موشک است.

این پهپاد همچنین به چهار تیر بمب هدایت شونده سدید مجهز است. سدید بمبی هدایت شونده با وزن ۳۴ کیلوگرم و مجهز به سر جنگی شدید الانفجار و ترکش شونده است و نحوه فعال شدن آن برخورد مستقیم به هدف است و همچنین می‌تواند به سامانه‌های هدایت اپتیکی، لیزری یا فروسرخ مجهز شود.

ویژگی ها پهباد شاهد ۱۲۹

از دیگر پهپادهای به نمایش درآمده در این نمایشگاه، پهپادهای خانواده سیمرغ یا همان 170RQ- ایرانی است.

پهپاد صاعقه -۲ که از آن در عملیات بر علیه مقر تروریست‌ها و سران گروهک‌های تکفیری در شرق فرات استفاده شد از جمله پهپادهایی است که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

پهپاد صاعقه -۲ قابلیت حمل ۴ بمب هوشمند را در محفظه داخلی خود دارد.

پهپادهای مهاجر -۶ مجهز به موشک‌های قائم نیز در بخش پهپادهای این نمایشگاه به نمایش درآمده است.

البته تجهیزاتی که در این نمایشگاه به نمایش عموم گذاشته شده است، تمامی توان و داشته ‌های نیروهای مسلح کشور نیست بلکه جزء کوچکی از دستاوردهای متخصصان داخل می باشد که در شرایط تحریم کامل علمی و تجهیزاتی ساخته شده اند. بر پایی این نمایشگاه علاوه بر نمایش قدرت دفاعی کشور برای دشمنان این مرز و بوم، می‌تواند فرصت خوبی باشد که مردم با زحمات و دستاوردهای بخش های مختلف نیروهای مسلح از جمله بخش عملیاتی، تحقیقاتی، تولید و البته دستاوردهای وزارت دفاع آشنا شوند.

انتهای پیام /

 

 

زمان انتشار: شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 75686

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب