همزمان با کشورهای پیشرفته صنعتی

ایران در جمع صادر کنندگان تکنولوژی بازدیدهای پهبادی خطوط برق قرار گرفت

نخبه مازندرانی با اعلام اینکه به لحاظ علمی در جمع صادرکنندگان تکنولوژی بازدیدهای میدانی پهبادی خطوط برق قرار داریم، گفت: طرح راهبردی صادرات را در چشم انداز مجموعه قرار دادیم و به زودی عملیاتی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران،سختی‌های کار سیم‌بانان شرکت‌های تولید و انتقال برق را تنها زمانی می‌شود درک کرد که در برف و بوران مجبور به پیدا کردن نقاط اتصالی و یا قطع شده برق باشید.

بارها و بارها در رسانه‌ها حداقل در چند سال گذشته خبری قطعی برق به دلیل اتصالی و تلاش نیروهای تعمیرکار برای پیدا کردن محل قطع شده رسانه‌ای شده است.

یکی از پاسخ‌های متولیان در آن زمان، تلاش نیروهای امدادی برای پیدا کردن محل اتصالی بوده است.

تلاش محققان و نخبگان کشور برای ساخت نوعی پهباد که بتوانند در مسیر خطوط سیم حرکت کرده و محل اتصالی و یا قطعی خطوط را در مدت زمان بسیار کوتاه در اختیار نیروهای امدادی پست برق قرار دهند به نتیجه رسیده و امروز این تکنولوژی در سطح کشور در حال فراگیری است.

غیر از ایران کشورهای آلمان و مالزی در این طرح ورود پیدا کرده و به عنوان سازنده پبهادهای برقی شهره جهانی دارند.

نکته قابل اتکا و امید بخش اینکه نخبگان کشور پیشرفت‌های کشور ما در این زمینه همزبان با کشورهای تولید کننده و برتر جهانی است.

از طرفی دیگر پژوهشگران کشور زمانی به این تکنولوژی دست پیدا کردند که در صنعت پبهاد نسبت به دیگر کشورها تا حدودی عقب بودیم ولی ایده و طرح آنها برای استفاده از بپهباد بالاتر و یا همرده کشورهای پیشرفته قرار داشت.

در همین ارتباط با مدیرعامل توسعه دهندگان آسمان فرید،محسن رجبی مجری بازدید خطوط سیم‌های برق در سطح کشور با استفاده از پهباد گفت و گو کردیم.

وی با اعلام اینکه بازدید و بازبینی خطوط فشار قوی در حال انتقال برق به وسیله پهباد را در دستور کار قرار دادیم، گفت: در گذشته این اقدامات با نیروی انسانی انجام  می‌شد  و حتی شاهد تلفات انسانی در حین تعمیر و بازبینی برق وجود داشت.

رجبی با اعلام اینکه برخی مواقع کیفیت بازیدها چندان مناسب نبوده است، گفت: خسارت‌های خطوط زیاد بوده است و این طرح کمک کرده که میزان خسارت جانی کاهش یافته و زمینه بهبود کیفت بهره‌برداری شده است.

وی با اعلام اینکه خسارت‌های تلفات برق به دلیل بازدیدهای میدانی کاهش یافته است،افزود: در گذشته اتصال برق قطع بوده و بازدیدها انجام می‌شده است، در حال حاضر بازدیدهای ما زمانی که خط در مدار قرار دارد انجام می‌شود.

مدیرعامل توسعه دهندگان کنان فرید در پاسخ به این سئووال که فاصله پهباد شما از خطوط برق چه مقدار است، گفت: فاصله در حد سانتیمتر است،امکان جهت دهی پهباد در فاصله‌های کم و زیاد وجود دارد.

وی در پاسخ به این سئووال که ایده این طرح را از کجا دریافت کردید،بیان کرد: همزمان با ما آلمان و مالزی  در این حوزه فعال بودند، با وجود اینکه آنها در صنعت پهباد بسیار جلوتر از ما هستند ولی در توسعه پبهاد برای استفاده از صنعت برق همگام با ما در حرکت هستند.

رجبی یادآور شد: ایده فعالیت با پبهاد را در دانشگاه نوشیروانی شروع کرده بودیم، از سال 92 به صورت جدی بحث را در پارک علم وفناوری در دستور کار قرار دادیم و در صنعت برق این کار را ارائه کردیم.

وی با اعلام اینکه مسئوولان برق در ابتدا باور نمی‌کردند که با این سیستم بتوانیم نظارت بر روی خطوط داشته باشیم، بیان کرد: سیستم برقی کشور هم نیاز به این تکنولوژی داشت.

این مخترع و پژوهشگر میزان استقبال این طرح در کشور را بسیار مناسب اعلام کرد و گفت: خدمات ما در کل برق منطقه‌ای کشور توسعه پیدا کرده است.

وی در پاسخ به این سئووال که هزینه اولیه طرح شما چه مقدار بوده است، افزود: هزینه اولیه ما برای شروع کار حدود 100 میلیون تومان بوده در حال حاضر ما فروش خدمات داریم.

رجبی در تشریح اقدامات خویش، گفت: پهباد را می‌سازیم، تیم اجرایی ما کار را بررسی کرده و نسبت به تهیه گزارش  اقدام کرده و اطلاعات را در اختیار تیم برق منطقه‌ای هر استان می‌دهد.

وی تعداد افراد شاغل را در این مجموعه را بیش از 25 نفر اعلام کرد و گفت: مجموعه نخبگانی در این شرکت فعالیت می‌کنند.

این محقق و مخترع مازندرانی با اعلام اینکه زمینه فعالیت این اقدامات برای نخستین بار در مازندران بوده است، گفت: در حال حاضر هزینه‌های بازدید صنعت برق به اذعان کارشناسان  این صنعت حدود دو سوم کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: میزان هزینه بازدید یک میلیون تومانی به ازای هر کیلومتر  صنعت برق  به 300 هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

رجبی یادآور شد: کیفیت بازیدها افزایش پیدا کرده و قطعی نابهنگام کاهش یافته است.

وی در ارتباط با برنامه ریزی برای صادرات این تکنولوژی به دیگر کشورها یادآور شد: در حال تکمیل نیروهای اجرایی خودمان برای انتقال تکنولوژی هستیم و به زودی این موضوع در دستور کار قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۵:۲۴

شناسه خبر: 75722

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب