عضو بنیاد ملی نخبگان کشور خبر داد :

صادرات یک میلیارد دلاری محصولات فناوری نانو تا سال ۱۴۰۴

عضو بنیاد ملی نخبگان کشور از برنامه‌ریزی برای صادرات یک میلیارد دلاری محصولات فناوری نانو تا سال ۱۴۰۴ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران،  کسب رتبه یازدهم ایران در تولید علم و رتبه چهارم ایران در تولید علم نانو  اقرار و اعتراف مراکز علمی معتبر کشورهای جهان است.

با یک بررسی سرانگشتی مربوط به قبل و بعد از انقلاب به جایگاه بزرگ علمی کشور در بعد از انقلاب می‌رسیم.

وابستگی شدید علمی کشور به بیگانگان در اختیار داشتن امکانات علمی و دانشگاهی در اختیار عده‌ای خاص و اشراف زادگان و از طرفی محدودیت مراکز علمی کشور باعث شده است که تعداد مراک ثبت شده 160 سال قبل از انقلاب تنها سه هزار و 71 مورد باشد و پس از انقلاب روند رو به رشد تولید علم و صدور مدارک تحصیلی به اوج خود رسیده است و امروز در مراکز دانشگاهی شهرستانی شاهد تولید و ارتقاء فعالیت علمی هستیم.

فعالیت کشور در تولید علم فراتر رفته و برنامه‌ریزی برای استفاده کاربردی و تبدیل علم به ثروت در دستور کار قرار گرفته است.

معتبرترین مراکز علمی پیش از انقلاب در شهرستان‌ها مدارس و موسسات عالی بوده و بزرگترین مرکز دانشگاهی شمالی کشور هم در سال 1358 تحت عنوان دانشگاه مازندران در بابلسر فعالیت رسمی و دانشگاهی خویش را آغاز کرده است.

***نقاط قوت تولید علم در مازندران

در سایر نقاط استان مازندران هم خبری از تاسیس و فعالیت دانشگاه نبوده است و به تدریج پس از انقلاب زمینه احداث مراکز دانشگاهی فراهم شده و در حال حاضر بیش از 250 هزار دانشجو در سطح استان و در رشته‌های مختلف تحصیلی مشغول فعالیت هستند.

کسب رتبه دانشمندان یک درصد جهان توسط 6 نفر از اساتید دانشگاهی از دیگر نقاط قوت تولید علم در مازندران می‌توان برشمرد.

جدای از دانشجویان مراکز دانشگاهی بنیاد نخبگان استان مازندران در سال جاری بیش از دو هزار پانصد نفر در حوزه استعداد های برتر، دانش آموختگان برتر دانشگاه ها، برگزیدگان علمی آزمون های سراسری، جشنواره ها و المپیاد ها را مورد حمایت قرار می‌دهد.

این موضوع را محسن جهانشاهی رئیس بنیاد نخبگان استان مازندران در همایش تجلیل و تکریم از 40 نخبگان علمی و استعدادهای برتر استان مازندران عنوان کرده است.

وی با اعلام اینکه ایران در تولید علم نانو رتبه چهارم جهان را دارد، گفت: باید تلاش کنیم که آورده اقتصادی کشور از علم نانو را افزایش دهیم.

رئیس بنیاد نخبگان مازندران، خاطر نشان کرد: بر اساس برنامه ریزی 1404 بیش از یک میلیارد دلار آورده اقتصادی در حوزه علم نانو برای کشور پیش بینی شده است.

***افزایش ۴۰ درصدی بودجه بنیاد نخبگان کشور

وی در ادامه با اشاره به برخی اظهارات درباره مهاجرت نخبگان کشور به اقصی نقاط دنیا، یادآور شد: در کنار مهاجرت‌های که انجام می‌شود، اساتید دانشگاهی زیادی هستند که به خاطر علاقه به وطن در حال حاضر در سطح دانشگاه‌های استان مازندران مشغول فعالیت علمی و تحقیقاتی هستند.

جهانشاهی در ادامه از افزایش 40 درصدی بودجه بنیاد نخبگان کشور خبر داد و گفت: به دلیل اقدامات ارزشمند نخبگان کشور حدود 15 درصد اعتبارات این بخش با استفاده از ظرفیت‌های مردمی تامین و 25 درصد بقیه توسط دولت در اختیار نخبگان قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه نخبگان برای پویایی و فعالیت نیاز به حمایت دارند، گفت: با توجه به رشد علم و فناوری می‌توان از ظرفیت نخبگان علمی خارج کشور برای تبدیل علم به ثروت استفاده کرد.

رئیس بنیاد نخبگان مازندران در ادامه از برنامه‌ریزی برای شناسایی و جذب نخبگان دانش آموزی در سطح استان مازندران خبر داد و گفت: در طرح شباب فعالیت 50 هزار دانش آموز دارای استعداد برتر رصد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، قابلیت‌های کشاروزی، صنعتی و گردشگری استان مازندران پس از انقلاب اسلامی ایران به خوبی احصا شده است.

***فاصله با نقطه مطلوب در تولیدات علمی

با ورود تکنولوژی تا حدودی برخی از زیرساخت‌های تبدیل علم به ثروت فراهم شده است اما برای رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

در همین ارتباط معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران با اعلام اینکه در حوزه کشاورزی، صنعتی و شیلات قابلیت‌های بسیار زیادی در مازندران وجود دارد،گفت: تولید سالانه بیش از یک میلیون و سیصد هزار تن برنج، بیش از دو میلیون هشتصد هزار تن مرکبات، دارا بودن رتبه برتر در تولید طیور و شیلات را مدیون تلاش‌های بعد از انقلاب اسلامی ایران هستیم.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر با استفاده از ظرفیت‌های علمی امکان گسترس تولید محصولات کشاورزی وجود دارد و برنامه‌ریزی برای صادرات محصولات تولیدی استان مازندران در دستور کار قرار گرفته است.

***نتیجه اعتماد به دانشمندان ایرانی

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری سال گذشته نوعی بذر برنج در استان مازندران تحت عنوان روشن تولید شده است که عملکرد آن در هر هکتار بیش از 10 تن است که در صورت برنامه ریزی برای کاشت این محصول میزان برنج تولیدی استان مازندران به دو برابر ظرفیت فعلی حدود سه میلیون تن می‌رسد که گام ارزشمندی در مسیر توسعه صادرات برنج برداشته می‌شود و یکی از نقاط قابل توجه و اتکا مسئوولان در استان مازندران تولید برنج روشن است که سال گذشته در مازندران رونمایی شده است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 75784

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب