هر آنچه باید درباره‌ی دیوار مرزی امریکا و مکزیک بدانید؛

هزینه ۵/۷ میلیون دلاری ترامپ به قیمت تعطیلی دولت آمریکا!

دموکرات‌ها به دنبال به کارگیری تکنولوژی‌های به روزی مانند پهپاد، دوربین و هوش مصنوعی در این دیوار ۶ تا ۹ متری هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از وب‌سایت CNET؛ ترامپ از سال ۲۰۱۳ وعده‌ی ساخت یک دیوار ۳۱۴۰ کیلومتری را بین مرز مکزیک و امریکا داده است. بر اساس ادعای ترامپ این دیوار از مهاجرت‌های غیرقانونی، قاچاق مواد مخدر و ورود تروریست‌ها به این کشور جلوگیری خواهد کرد.

منتقدان این طرح می‌گویند؛ انجام این کار بی‌تأثیر بوده و تکنولوژی‌های به روز می‌تواند این طرح را با صرف هزینه‌ای بسیار پایین‌تر اجرایی کند. همین امر باعث تعطیلی ۳۵ روزه‌ی دولت این کشور شد که در تاریخ این کشور طولانی‌ترین مدت تعطیلی است. کنگره، بودجه‌ی این طرح را ۵ میلیون دلار تعیین کرد.

اخیراً دموکرات‌ها طرح مرزی جدیدی را ارائه کردند که دارای هیچ مانع فیزیکی در طول مرز جنوبی امریکا نیست. بر این اساس سیستم‌های هوشمند دیوارها شامل مادون قرمز، دوربین‌های لیزری، پهپادها، سنسورها، رادار و هوش مصنوعی جایگزین موانع فیزیکی خواهد شد. همچنین تکنولوژی تصویربرداری که حین رد شدن از مرز وسایل نقلیه را از نظر حمل و نقل مواد مخدر بررسی می‌کند نیز به کارگیری خواهد شد.

این تکنولوژی‌ها ظاهراً بسیار خوب و کارا بوده و در عین حال به سادگی می‌توانند حریم خصوصی، امنیت و آزادی‌ مدنی امریکایی‌ها را نقض کنند. اتحادیه‌ی آزادی مدنی امریکا این تکنولوژی‌ها را بی تاثیر دانسته و در رابطه با تمایل به گسترش این تجهیزات به سراسر این کشور هشدار داد.

تجهیزات مورد استفاده در این دیوارها را به صورت مختصر بررسی خواهیم کرد:

سنسور

امروزه تکنولوژی سنسور به قدری پیشرفت کرده است که به راحتی در یک خودرو تعبیه شده و آزمون‌های رانندگی خودکار را ممکن می‌سازد. طرفداران این طرح می‌توان از این سنسورها به منظور افزایش امنیت این دیوار استفاده کرد. با در نظر گرفتن طول ۳۱۴۰ کیلومتری این دیوار، این پروژه به چیزی بیش از ۱۵۰۰۰ سنسور نیاز دارد که با توجه به قیمت ۲۵۰ دلاری هر سنسور به چیزی حدود ۳.۷ میلیون دلار بودجه نیاز دارد.

پهپادها

پهپادها می‌توانند از مجموعه‌ای از دوربین‌ها، لیزر و سنسورهای گرمایی استفاده کنند. بزرگ‌ترین مشکل استفاده از پهپادها نحوه‌ی قرارگیری این پهپادها به منظور نظارت بر مرز است. این پروژه را مواردی مانند آب و هوای نامساعد، سقوط این تجهیزات و هزینه‌های عملیاتی آن‌ها تحت تاثیر قرار می‌دهد. هزینه‌ی اجرای این طرح نیز معادل ۲۵۵ میلیون دلار است.

هوش مصنوعی

این تکنولوژی که در حال حاضر به رایج‌ترین تکنولوژی جهان تبدیل شده است، به افراد در تشخیص چهره، توصیه‌ی محصولات جدید زیبایی و موارد دیگر کمک می‌کند. این تکنولوژی دارای دو پتانسیل است؛ در ابتدا اینکه در محل‌هایی مانند مرزها که افراد زیادی توسط دوربین‌ها نظارت می‌شوند کاربردی است. ثانیاً این سیستم‌ها از خطاها مصون نبوده و خطر سو استفاده را بسیار بالا می‌برند.

این تکنولوژی با دوربین‌ها ادغام شده و با قدرت محاسباتی خود تکنولوژی تشخیص چهره را برای دولت این کشور فراهم نموده تا بتواند به صورت مستمر به نظارت بر افراد بپردازد. به گفته‌ی برد اسمیت در وبلاگ مایکروسافت بایستی شهروندان مراقب باشند که در سال ۲۰۲۴ چیزی شبیه به اتفاقات داستان ۱۹۸۴ اتفاق نیفتد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 75825

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب