تامین امنیت آسمان ایران در دستان متخصصین بومی/با ج خبرگزاری علم و فناوری - تامین امنیت آسمان ایران در دستان متخصصین بومی/با جدیدترین رادارهای ایرانی آشنا شوید+عکس
بررسی دستاوردهای پدافندی در نمایشگاه اقتدار ۴۰ ؛

تامین امنیت آسمان ایران در دستان متخصصین بومی/با جدیدترین رادارهای ایرانی آشنا شوید+عکس

در نمایشگاه اقتدار ۴۰ انواع سامانه های پدافندی و راداری ساخت متخصصان داخلی به نمایش در آمده است. سامانه‌های مختلف موشکی و توپخانه‌ای نظیر سوم خرداد، صیاد، طبس، حائل، بهمن ۵۷ از جمله دستاوردهایی است که در این نمایشگاه به نمایش عموم در آمده است. همچنین جدیدترین رادارهای بومی ساخته دست متخصصان توانمند داخلی به نمایش درآمده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ؛ از بخش‌های جذاب نمایشگاه اقتدار 40 که در مصلی تهران در حال برگزاری است جدیدترین دستاورهای دفاعی ایران در حوزه پدافند هوایی به نمایش درآمده است. در این گزارش به معرفی این دستاوردهای دفاعی ایران اسلامی می‌پردازیم.

سامانه پدافندی رعد:

سامانه پدافندی رعد یک سامانه موشکی برد متوسط مجهز به موشک طائر2 است که بر شاسی کامیون سوار نصب شده است و در سال 1391 معرفی شد. رعد شباهت قابل توجهی به سامانه پدافندی Buk-M2E روسی دارد اما موشک های مورد استفاده در سامانه رعد متفاوت تر از سامانه باک هستند. سامانه پدافندی رعد توان رهگیری و درگیری با اهداف در برد 50 کیلومتری و ارتفاع 25 کیلومتری را دارد. رعد از یک شاسی 3 محوره استفاده می‌کند. رعد از یک رادار پسیو و یک سایت الکترواپتیکی استفاده می‌کند این سایت توان اشکارسازی اهداف در برد 60 کیلومتری را دارد.

سامانه پدافندی رعد سمت راست

 

سایت الکترواپتیکی سامانه رعد

 

سامانه پدافندی سوم خرداد:

سامانه پدافندی سوم خرداد از یک موشک طائر2 که در سامانه و لانچر آن به همراه یک رادار آرایه فازی که 1700 پارامتری گیرنده فرستنده است که در بالای کشنده نصب شده است، این سامانه در سال 1393 رونمایی شد. این رادار نصب شده رادار اصلی و رادار درگیری این سامانه است. سوم خرداد می‌تواند همزمان به 4 هدف درگیر و 8 موشک را به سمت آن هدایت کند. برد این سامانه در حداقل 50 کیلومتر و در حداکثر آن 75 کیلومتر است، همچنین ارتفاع درگیری این سامانه 30 کیلومتر است. این سامانه توان لینک شدن با اکثر رادارهای مورد استفاده در سطح کشور را دارد و به صورت یک آتشبار می‌تواند به یک رادار جستجو مانند رادار بشیر لینک شود.

سامانه پدافندی سوم خرداد

سامانه پدافندی طبس:

طبس نیز از خانواده سامانه پدافندی رعد می‌باشد و در سال 1393 رونمایی و معرفی شد. طبس نسخه ارزان قیمت‌تری نسبت به سوم خرداد است و مهم‌ترین تفاوت این سامانه با دو سامانه قبلی رادار مورد استفاده در این سامانه است. رادار درگیری این سامانه یک رادار رفلکتوری است. برد این سامانه پدافندی بین 50 الی 60 کیلومتر و ارتفاع درگیری آن 25 الی 30 کیلومتر است و از نظر برد و ارتفاع فرقی با سوم خرداد ندارد.

 

سامانه پدافندی طبس در سمت راست تصویر

سامانه پدافندی صیاد2:

سامانه صیاد2 یک سامانه ارتفاع بالا است که بر اساس موشک استاندارد 1 ساخته شده است. این سامانه در اصل جزئی از خانواده سامانه پدافندی تلاش است که در اختیار قرارگاه پدافند خاتم الانبیا ارتش جمهوری اسلامی ایران است. موشک مورد استفاده در این سامانه از یک سامانه هدایت رادار فعال به همراه یک سامانه غیرفعال است و همچنین این موشک توان مناسبی برای مقابله با جنگ الکترونیک دارد. این موشک توان درگیری با اهداف در برد 75 کیلومتر و ارتفاع درگیری 25 کیلومتر را دارد.

سامانه صیاد۲

سامانه پدافندی صیاد3:

موشک مورد استفاده در این سامانه از سوخت جامد بهره می‌برد و از هدایت ترکیبی استفاده می‌کند. این موشک دارای برد 120 کیلومتر و ارتفاع درگیری 27 کیلومتر است. احتمال میرود موشک مورد استفاده در صیاد 3 سرعتی تا حدود 4 ماخ را داشته باشد و توان مانور دهی بالایی داشته باشد.

سامانه‌های صیاد 2 و صیاد 3 در قالب سامانه تلاش با رادار حافظ و رادار نجم لینک می‌شود به اجرای ماموریت می‌پردازد.

سامانه صیاد۳

سامانه پدافندی یازهرا:

این سامانه نسخه بومی سازی شده سامانه پدافند FM-80 است. این سامانه کششی و نیمه متحرک است و یک رادار و اپتیک حرارتی و فاصله یاب لیزری روی آن نصب شده است. سیستم هدایت این موشک بر اساس هدایت رادیویی است و برد درگیری آن 12 کیلومتر و ارتفاع درگیری 6 کیلومتر است.

سامانه یازهرا

سامانه پدافند توپخانه‌ای حائل:

این سامانه پدافندی نسخه متحرک سازی شده سامانه اسکاری گارد است، که یک توپ 35 میلی‌متری اورلیکن است که بر روی یک کشنده نصب شده است و سیستم الکترواپتیکی سراج-1 به آن اضافه شده است. 

سامانه حائل

سامانه پدافندی توپخانه‌ای بهمن57:

این سامانه توپخانه نصب برجک و توپ پدافندی ZSU-57 بر روی یک شاسی کامیون سوار است. این سامانه قابلیت اتصال به یک رادار کنترل آتش را دارد این سامانه علاوه بر راداروز یک سامانه اپتیکی نیز بهره. سرعت خروج گلوله از لوله این سلاح حدود 1000 متر بر ثانیه است همچنین قدرت نواخت تیر پایدار این توپ بهینه شده، شلیک 120 گلوله در دقیقه است

سامانه پدافندی بهمن

 

رادار آرایه فازی بشیر:

رادار مراقبت 3 بعدی بشیر، یک رادار آرایه فازی با برد 350 کیلومتر است که توان کشف و آشکارسازی انواع اهداف مانند هواپیماها، بالگردها، انواع موشک های کروز و اهداف در ارتفاع پست را در همه شرایط دارد.

رادار بشیر

رادار مطلع الفجر:

رادار مطلع الفجر یک رادار دوبعدی است که به صورت 360 درجه تا 500 کیلومتر توان کشف و آشکاری سازی اهداف را دارد.

رادار مطلع الفجر

رادار نجم:

رادار نجم ۸۰۲ بی در واقع رادار کنترل اتش سامانه صیاد می‌باشد.اگر چه برد این رادار هنوز مشخص نمی‌باشد

رادار نجم

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 75831

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب