اولین برند گاز طبیعی در جهان است؛

اختراع فیوزهای گازی با قابلیت قطع گاز در کمتر از یک ثانیه

فیوزهای گازی که اولین برند گاز طبیعی در جهان است با قابلیت قطع گاز در کمتر از یک ثانیه در زمان افزایش جریان گاز در شبکه و یا لوله توسط محققان شرکت توسعه خدمات صنعتی ایران، اختراع و تولید شد، این سیستم ۱۹ عامل از ۲۴ عامل انفجار در ساختمان و یا شبکه گاز را بطور کامل پوشش می دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، فیوزهای گازی که اولین برند گاز طبیعی در جهان است با قابلیت قطع گاز در کمتر از یک ثانیه در زمان افزایش جریان گاز در شبکه و یا لوله توسط محققان شرکت توسعه خدمات صنعتی ایران، اختراع و تولید شد، این سیستم 19 عامل از 24 عامل انفجار در ساختمان و یا شبکه گاز را بطور کامل پوشش می دهد.

علیرضا جهانگیری کارشناس ایمنی و مدیر بازرگانی منطقه جنوب کشور، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشت: فیوزهای گازی از جمله تجهیزاتی هستند که طبق مبحث 17، 21 و 22 مقررات ملی ساختمان برای ناظرین ابلاغ شده و در همه ساختمانها چه ساختمانهای خاص و چه ساختمانهای عمومی بند ب و ج، مخصوصا ساختمانهایی که ارتفاع می گیرند این تجهیزات باید نصب شوند.

وی افزود: فیوز گازی یکی از دستاوردهایی است که برای اولین بار در ایران طراحی و ساخته شده است و در واقع ما پنجمین برند جهانی و اولین برند گاز طبیعی در دنیا هستیم که توانسته ایم سیستمی با این قابلیت طراحی و تولید کنیم.

کارشناس ایمنی و مدیر بازرگانی منطقه جنوب کشور، خاطرنشان کرد: برندهایی که در دنیا وجود دارد مربوط به گاز مایع است اما محققان شرکت توسعه خدمات صنعتی ایران برای اولین بار توانستند فیوز گاز طبیعی را  طراحی و تولید کنند.

جهانگیری با اشاره به این که طراحی این سیستم بر مبنای گاز طبیعی بومی سازی شده و تاییدیه های مراکز ذیصلاح را هم گرفته است، تصریح کرد: مخترع این سیستم شرکت توسعه خدمات صنعتی ایران، (آقای مهندس رحیمی و مردادی) هستند.

 

19 عامل انفجار در ساختمان و یا شبکه گاز را پوشش می دهد

کارشناس ایمنی و مدیر بازرگانی منطقه جنوب کشور، با بیان این که این سیستم از 24 عاملی که باعث انفجار در ساختمان و یا شبکه گاز می شوند 19 عامل را بطور کامل پوشش می دهد، افزود: این قطعه سیستمی حساس به زلزله، فرونشستها، آوار، سیل، پارگی لوله، برخورد ماشین با علمک، سهل انگاری پیرمرد و یا کودک، موش خوردگی ها، پوسیدگیها، پارگیها، عملیات خرابکارانه و مواردی از این قبیل است و در کمتر از یک ثانیه فرمان قطع گاز می دهد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: فیوز گازی محصولی است مکانیکی که در هنگام جریان بیش از حد متعارف، گاز را بصورت اتوماتیک قطع می نماید و تنها پس از رفع عیوب شبکه و تاسیسات گاز در پایین دست جریان، عبور گاز را بطور اتوماتیک برقرار می کند.

 

 

تاییدیه های معتبر و مراکز نصب فیوز گازی

وی با اشاره به این که این سیستم تاییدیه های بسیاری از آتش نشانیها، سازمان پدافند غیر عامل، استاندارد 9526 از سازمان ملی استاندارد کشور و شرکت ملی گاز ایران دارد، گفت: در حال حاضر تعدادی از ساختمانها در اصفهان مانند شهرداریها، قطار شهری، فرودگاه، شهرک 21 هزار واحدی آبشار و  مراکز حساس دیگری به این سیستم مجهز شده اند.

جهانگیری با تاکید براین که همه ساختمانها باید به چنین سیستمی مجهز شوند، اظهار کرد: دوست داریم که مسوولین کمک کنند تا ایمنی ساختمان را مثل کمربند ایمنی در سراسر کشور بسط دهیم و یک شهر ایمن داشته باشیم، شکی نداریم که شهر ایمن ساختنی است باید بخواهیم تا بتوانیم این کار را انجام دهیم.

 

کاربرد فیوزهای گازی در چه مواردی است؟

جهانگیری در پاسخ به این سوال با بیان این که فیوزهای گازی انواع مختلفی با کاربرد خانگی و صنعتی دارد، تصریح کرد: فیوز سرشیلنگی که موارد استفاده آن وسایل گاز سوز مانند اجاق گاز، بخاری زیرزمینی، آبگرمک زیر زمینی بوده و از نظر عملکردی هم کنترل کننده مواردی مانند پارگی و یا در رفتگی شیلنگ گاز مصرف کننده ها است محل نصب آن هم بعد از شیر گاز مصرف کننده می باشد.

وی ادامه داد: فیوز اسپول فلنجی که محل نصب آن روی شبکه ایمنی گاز است از نظر عملکرد هم کنترل کننده هر نوع پارگی و یا در رفتگی لوله های شبکه فشار قوی و فشار ضعیف فلزی و پلی اتیلنی است.

جهانگیری گفت: فیوز مهره و ماسوره ای، و فیوز رزوه ای هم نوع دیگر از انواع فیوزهای گازی است که محل نصب آن مکانهایی مانند ورودی آپارتمان ها، مشعل های موتورخانه، علمک بوده و عملکرد آن در کنترل هر نوع شکستگی و دیگر موارد بوده و در کل شبکه گاز واحد آپارتمانی و لوله و اتصالات فلزی می باشد.

وی افزود: فیوز پلی اتیلنی که محل نصب آن ورودی شبکه زیر زمینی گاز و علمکهای پلی اتیلنی است و عملکرد آن کنترل کننده هر نوع پارگی و در رفتگی لوله های اصلی شبکه فشار قوی و فشار ضعیف پلی اتیلنی است.

 

ایمن سازی ساختمان با فیوز گازی چقدر هزینه دارد؟

کارشناس ایمنی و مدیر بازرگانی منطقه جنوب کشور، در پاسخ به این سوال، اظهار داشت: نصب این سیستم برای خانه های جدید هزینه چندانی ندارد حداکثر با مبلغ 150 تا 200 هزار تومان خانه ایمن می شود.

وی تاکید کرد: همراه این سیستم یک بیمه نامه پنج ساله فنی، مهندسی، مالی، جانی بوده و بصورت رایگان به خریدار داده می شود، و در واقع گارانتی مادام العمر دارد.

 

با نصب فیوز گازی ساختمان امن در زمان بحران داریم

جهانگیری گفت: این سیستم برمبنای کدملی و کد پستی تحویل و در سامانه ثبت می شود و ساختمان بعنوان ساختمان امن در زمان بحران شناخته می شود.

یکی از مسوؤلان شرکت گاز اصفهان، در گفتگو با خبرنگاری این خبرگزاری، با بیان این که فیوزها یک وسیله ایمنی است، اظهار داشت: در شرایطی که لوله گاز در داخل خانه و یا بیرون خانه به هر طریقی بشکند جریان گاز در لوله سریعا زیاد می شود و در صورت نصب بودن این فیوزها خطرات و انفجار اتفاق نمی افتد.

وی توضیح داد: بعنوان مثال در زمان زلزله اگر خانه تخریب شود و لوله گاز، شبکه گاز داخلی خانه و یا علمک بیرون خانه بشکند یکباره جریان گاز زیاد می شود، در این زمان دستگاه سریعا عمل کرده و جریان گاز را قطع می کند و به این صورت مانع انتشار گاز و انفجار می شود.

این مسوؤل شرکت گاز اصفهان، خاطرنشان کرد: شرکتهای داخلی ایران پتانسیلها و توانایی های خاص خوبی دارند، اما ناشناخته هستند، و اگر یک کمی نگاه خود را نسبت به شرکتهای داخلی عوض کنیم و بجای این که نگاهمان به خارج کشور باشد به شرکتهای داخلی اعتماد کنیم خیلی از مشکلات کشور حل می شود.

وی افزود: به هر حال دولت است که با خرید و سفارش کالا به این شرکتها می تواند این شرکتها را رونق بدهد و کمک کند و باعث شود که محصولات خود را ارتقا و بهبود بدهند.

این مسوؤل شرکت گاز اصفهان در پاسخ به این سوال که شرکت گاز از این دستاورد حمایت کرده است یا نه، گفت: بله شرکت گاز اصفهان در مراحل ابتدایی بر طبق سفارشی کالا را خریداری کرد، برآوردهای خرید دوم هم انجام شده که در صورت تامین بودجه خرید دوم هم انجام می شود.

وی، با اشاره به این که معمولا براساس نگاه های مهندسی کار می کنیم، خاطرنشان کرد: این محصول نیز از نظر مهندسی مورد تایید بود و هم تاییدیه ها و استانداردهای سازمان استاندراد را گرفته بود.

این مسوؤل شرکت گاز اصفهان با تاکید بر این که هیچ بحثی روی این موضوع نیست و خوب کار می کند ضمن این که این شرکت آزمایشگاههایی هم برای آزمایش عملی دارد و ما قبل از خرید تستهای خود را انجام دادیم، تصریح کرد: در حال حاضر هم اکثر استانهای کشور این محصول را خریداری کرده اند.

 

نزدیک چهل سال همکاری با شرکت ملی گاز و دو دهه فعالیت در بحث ایمنی و مقاوم سازی

جهانگیری یادآور شد: شرکت توسعه خدمات صنعتی ایران نزدیک چهل سال است که از پایین ترین رده های کار شرکت ملی گاز با این شرکت شروع به کار کرده و از 17 سال قبل هم بحث ایمنی و مقاوم سازی در گاز و بعد آب و برق را بعنوان دستور کار شرکت و یک مسیر کاملا مشخص ایمنی و مقاوم سازی شروع کرده است.

وی تصریح کرد: کارگذاری فیوزهای گازی بصورت پایلوت در سه استان کرمان، آذربایجان شرقی و تهران انجام گرفته و نتایج ارائه شده بسیار درخشان بوده و بر توسعه کاربرد آن تاکید شده است.

کارشناس ایمنی و مدیر بازرگانی منطقه جنوب کشور، اظهار داشت: با همه این اوصاف موانع و مشکلاتی برای قطعات تولید داخل و اختراعات ما وجود دارد و این در حالی است که مقام معظم رهبری بر تولید داخل تاکید می کنند و حتی در این خصوص در سال 1396 مجلس شورای اسلامی مصوبه ای را صادر می کند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 75839

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب