خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

چگونه ایران، خاورمیانه را از چنگال آمریکا بیرون آورد / کیش و مات ترامپ توسط ایران

ایران با استفاده از برنامه ریزی های دقیق خود علاوه بر اینکه دست آمریکا را از کشورهای همچون افغانستان، سوریه، عراق و یمن قطع کرده است(کشورهایی که هزاران میلیارد دلار صرف نفوذ در این کشورها نموده بود) بلکه در این کشورها حکومت هایی بر سرکار آمده اند که هم پیمان ایران و حمایت کننده کشورمان می باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان - رئیس‌جمهور امریکا، نه یک دیوانه به‌تمام معنا، که یک احمق تمام عیار است و غره به قدرت بزرگ اقتصادی و نظامی کشورش، بدون آنکه احترامی برای استقلال و هویت کشورها قائل باشد مواضعی اتخاذ می‌کند که چالش‌های سنگینی برای واشنگتن در پی داشته و دارد. او در طول دو سال حضورش در کاخ سفید هر چند با تشدید محاصره اقتصادی و تحریم ایران فشار سنگینی را بر مردم کشورمان وارد کرده، اما او یک نعمتی است که کمتر کسی قدرش را می‌داند. ترامپ همه طرح و برنامه‌هایش برای اقتصاد و سیاست امریکا تقریبا به پایان رسیده و مانند سربازی می‌ماند که همه فشنگ‌هایش را شلیک کرده، اما اهدافش زیاد است. او پس از آنکه با مانع جدی نمایندگان در مورد دیوار مرزی با مکزیک مواجه شد، به خوبی دریافته که دوران یکه‌تازی در سیاست داخلی به پایان رسیده است. در حوزه اقتصاد و در رقابت با چین و اروپا نیز، آنچه او انجام داد بیش از آنکه به ضرر طرف‌های رقیب تمام شود، صاحبان سرمایه امریکا را دچار خسران شدید کرد.

پذیرش قدرت حوثی ها در یمن توسط عربستان و هم پیمانانش

ترامپ بزرگ‌ترین مشکلی که دارد، حماقتش در حوزه سیاست خارجی است، جایی که نمی‌داند و نمی‌تواند به درستی بازی کند و البته این عمدتا مشکل او نیست، بلکه بازیگرانی که در مقابل او قرار دارند، با وجود قدرت اقتصادی و نظامی کمتر، اما شطرنج‌بازان حرفه‌ای هستند. سیاست‌های ترامپ در آسیای غربی، با توجه به قدرت بازیگری ایران به‌گونه‌ای است که امریکا را وادار کرده تا هم تصمیمات خوبی به نفع تهران بگیرد، هم کاری کند که موضع تهران قدرتمند‌تر شود. در این مورد کافی است به برخی از تحولات چند ماه گذشته در سطح منطقه توجه کنید تا متوجه اصل و کنه قضیه شوید. در مذاکرات یمن، این ترامپ بود که برای نجات خودش و البته سعودی‌ها آنها را وادار کرد پای میز مذاکره نشسته و توافق سوئد را امضا کنند. این توافق، فرصتی گرانبها در اختیار نیروهای مردمی و ارتش یمن قرار داده تا ضمن بازسازی یگان‌ها و نیروی رزمی و بازآماد تجهیزات آسیب دیده، خود را برای مرحله بعدی نبردها فراهم کنند.

قدرت گرفتن طالبان در افغانستان و نزدیکی این گروه به ایران

موضوع بعد، به مذاکره با طالبان باز می‌گردد. بر همه روشن است که از سال‌ها پیش‌ تهران با طالبان مذاکرات و گفت‌وگوهای امنیتی داشت. ایران در تلاش برای دور کردن نظامیان امریکایی از مرزهای شرقی و همچنین کنترل بهتر مرزها، طالبان را بر اشغالگران امریکایی و ناتو ترجیح داد. این مساله شاید برای اولین بار باشد که اینجا مطرح می‌شود اما این تصمیم راهبردی و مهم تهران بود که کنترل مرزهای غربی افغانستان در دست طالبان باشد و همه تلاش‌های ارتش امریکا و ارتش اشرف غنی برای جلوگیری از این انجام این مهم، راه به جایی نبرد. طالبان وقتی قدرتی برابر و شاید هم بیشتر از دولت کابل به دست آورد و توانست بیش از نیمی از کشور را به کنترل خود درآورد، یک گزینه بیشتر در مقابل امریکایی‌ها قرار نگرفت و آن هم مذاکره بود. شرط مذاکره نیز خروج نظامیان امریکایی از افغانستان بود که در هیاهوی خروج امریکایی‌ها از سوریه، خارج شدن نیمی از نظامیان امریکایی از این کشور گم شد.

یادداشت جان بولتون در مورد مذاکره با طالبان

این را در نظر داشته باشید که این ایران بود که امریکایی‌ها را ناچار کرد که از افغانستان خارج شوند. ضرب شصت تهران به واشنگتن در افغانستان به‌گونه‌ای بود که حالا جان بولتون روی دفترچه یادداشتش می‌نویسد مذاکره با طالبان! او نمی‌داند که به خواست و اراده تهران آنها باید با طالبان بر سر میز مذاکره نشسته و تنها راه تفاهم با این گروه نیز خروج کامل نظامیان خارجی از این کشور است، در غیر این صورت، پیش از انتخابات سال آینده میلادی حملات بهاره طالبان برای خارج کردن سایر مناطق از کنترل دولت وابسته به امریکا شروع و همه پایگاه‌های ارتش‌های خارجی به محاصره در خواهد آمد. این مساله بدون شک توسط واسطه‌ها و شاید هم به شکل مستقیم به مقامات کابل گزارش داده شده است.

روی کار ماندن اسد در قدرت و ایجاد پایگاه در سوریه توسط ایران

در سوریه، اشغالگران امریکایی ناچار به خروج از این کشور بودند، دیر یا زود داشت، اما سوخت و سوز نداشت. هر چند در طول زمان حضور امریکایی‌ها در سوریه آنها بارها و بارها به مواضع متحدین حمله کردند، اما اینجا هم امریکایی‌ها کاملا در زمین طراحی شده توسط ایران بازی کردند و حالا هم باید زمین را ترک کنند.

پس از شروع بحران در سوریه و پیشروی داعش در مناطق مختلف این کشور، همانگونه که یک بار پیش‌تر هم گفته بودم، ما می‌توانستیم با گسیل ارتش و سپاه، با این پدیده سیاه مقابله کنیم، اما کسانی که داعش را به وجود آورده بودند، خودشان هم باید در نابودی آنها مشارکت می‌کردند. این را مطلع باشید که امریکایی‌ها به هیچ عنوان دوست نداشتند وارد معرکه عراق و سوریه شوند و این را مشکل بغداد و دمشق می‌دانستند، ولی شطرنج‌بازان ایرانی به شکلی بازی را مدیریت کردند که نه تنها امریکا، بلکه بسیاری از کشورهای اروپایی و عربی در قالب ائتلاف ضدداعش وارد معرکه شدند تا به زعم کاخ سفید، سند سرکوبی داعش بنام ایران نوشته نشود.

در طول هفته‌های گذشته بارها و بارها از زبان دونالد ترامپ شنیده‌اید که مدعی است که:

«ما داعش را نابود کردیم، جنگ با داعش به نفع ایران و روسیه است و ما آنها را به نفع ایران و روسیه از بین می‌بریم!»

او آن اندازه احمق بود که خیلی دیر متوجه شود جنگنده‌های امریکایی در راستای منافع ایران و مقاومت در عراق و سوریه با همه کثافت‌کاری و همکاری با داعش و نقل و انتقال سران آن به این مکان و آن مکان، عمل کردند و حالا هم تقریبا بازی به پایان رسیده و نوبت چیدن محصول است. حالا ارتش‌های سوریه و عراق آن اندازه توانمند هستند که همه مناطق مرزی مشترک را به شکل کامل پاکسازی و با سرکوب بازمانده‌های تروریست‌های وهابی داعش، راه را برای برقراری امنیت پایدار در دو طرف مرزی و افزایش تجارت در منطقه و جهان هموار کنند. خروج امریکا از سوریه، با وجود آنکه ترامپ مدعی است که در صورت نیاز دوباره در این کشور مداخله خواهد کرد، سومین کارکرد مناسب او به نفع ایران در منطقه آسیای غربی بود.

ترامپ فکر می‌کند که عراق آن اندازه بی‌صاحب است که با ایجاد چند پایگاه بزرگ در این کشور و پرواز بدون مانع جنگند‌ه‌هایش و رفت و آمد نظامیانش می‌تواند مرزهای شرقی و غربی این کشور شامل ایران و سوریه را کنترل کند. سخنان بسیار خوب و عالی رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ با شبکه سی‌بی‌اس که خبر از برنامه‌های دولتش برای حفظ نظامیان آمریکایی در عراق با هدف آنچه که او «نظارت بر اقدامات ایران و حفظ فشار علیه آن» خواند، را کمتر احمقی می‌تواند تکرار کند. این سخنان پیش از آنکه با انتقاد گسترده سیاستمداران، احزاب و جریان‌های عراقی مواجه شود، با انتقادهای شدید در محافل سیاسی و رسانه‌ای امریکا مواجه و عملا ترامپ را در چارچوب یک احمق تمام‌عیار فرض کرده‌اند. باور این رسانه‌های همواره منتقد سیاست‌های ترامپ که مخالف خروج امریکا از سوریه بودند این است که پس از خروج از سوریه، با این موضع‌گیری اشتباه، ارتش امریکا ناچار است پایگاه‌های خود در عراق را هم تخلیه کند. روزنامه نیویورک تایمز در این مورد نوشته‌ است:

«رهبران ارتش آمریکا به دنبال حفظ فشار بر گروه شبه نظامی داعش در ضمن تلاش‌های آمریکا برای تغییر اساسی سیاست‌ها در قبال سوریه و افغانستان که به نوبه خود شاهد مذاکرات صلح با طالبان است هستند. با این حال مقامات ارشد آمریکایی و دیپلمات‌ها گفتند که اظهارنظرهای ترامپ می‌تواند باعث تضعیف جایگاه آمریکا در مذاکراتی حساس در عراق از طریق تحریک نگرانی و ترس عراقی‌ها از بابت پوششی بودن اقدامات آمریکا برای هدف اصلی مهار ایران شده و به صورت بالقوه باعث آسیب به روابط با بغداد و در عین حال تضعیف قابلیت آمریکا برای پاسخ به باقی مانده‌های داعش در سوریه شوند.»

 اگر نیویورک تایمز فکر می‌کند این موضع‌گیری به موقعیت و جایگاه امریکا در عراق آسیب می‌زند، باید به آنها گفت که آسیب زده و با توجه به مواضع قاطعانه احزاب، شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی عراقی، ارتش امریکا به هیچ عنوان نمی‌تواند برنامه‌هایش را بر اساس خواست‌های از پیش تعیین شده، پیش ببرد.

کلام آخر ....

این یک حقیقت است که آمریکا با صرف هزاران میلیارد دلار نتوانست نقشه هایش را در مورد نفوذ به منطقه و خاورمیانه، به ویژه کشورهای هم مرز ایران مانند افغانستان و عراق و همچنین کشورهای استراتژیک در غرب آسیا همچون یمن و سوریه عملی کند و هم اکنون این کشورها تبدیل به هم پیمانان منطقه ای ایران شده اند و کشورمان تا حدود بسیار زیادی در این کشورها نفوذ دارد. در پایان باید گفت که اگر عراقی‌ها می‌خواستند این موضوع را مخفی کنند، اگر ایرانی‌ها و دوستان عراقی می‌خواستند اهداف و نیات امریکایی‌ها از استقرار در این کشور را توضیح دهند... به هیچ عنوان به این شفافیتی که ترامپ اعتراف کرد نمی‌شد. بنابراین ما باید قدر ترامپ را دانسته و از خوش‌خدمتی‌هایش به ایران تشکر کنیم.

انتهای پیام /

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 75840

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب