توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه ماساچوست رونمایی شد؛

ابداع قرص هوشمند با ۳۰روز ماندگاری

محققان و دانشمندان مؤسسه فناری ماساچوست(MIT) موفق به ابداع یک قرص هوشمند با ماندگاری یک ماهه در دستگاه گوارش شده‌اند که می تواند بیماری‌های گوارشی را ردیابی می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛محققان و دانشمندان مؤسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک قرص هوشمند ژله‌ای ساخته‌اند که تا ۳۰ روز در معده می‌ماند.

شیوه ی عملکرد این دارو

قرص ژله ای ابداع شده به محض رسیدن به معده به سرعت به اندازه یک توپ پینگ‌پنگ باد می‌شود و توانایی نظارت بر درجه حرارت دستگاه گوارش را دارد.

تیم سازنده این قرص می‌گوید که این دستگاه می‌تواند زخم معده، سرطان‌های دستگاه گوارش و سایر بیماری‌های گوارشی را در طولانی مدت ردیابی کند.

این قرص مجهز به یک حسگر است که می‌تواند به راحتی از دستگاه گوارش عبور کند و فرد برای بازگرداندن قرص به اندازه اصلی خود فقط نیاز به نوشیدن یک محلول کلسیم دارد.

ساختار قرص هوشمند

قرص هوشمند با استفاده از دو نوع هیدروژل ساخته شده است که مشابه ژله خوراکی است. ترکیبی از پلیمرها و آب باعث می‌شود که این قرص به اسیدیته طبیعی محیط معده مقاوم شود و در عین حال توانایی تغییر اندازه خود را حفظ کند.

عمر این قرص هوشمند بیش از انتظار و حداقل دو برابر حسگرهای بلعیدنی فعلی است. از آنجا که این قرص از هیدروژل ساخته شده است، در مقایسه با نمونه‌های قبلی که از پلاستیک یا فلز ساخته شده‌اند نرم‌تر و سازگارتر است.

طراحی این قرص هوشمند با الهام از ماهی بادکنکی انجام شده است که هنگامی که احساس خطر می‌کند به سرعت در زمان خیلی کوتاهی خود را پر از آب می‌کند.

هیدروژل‌ها با سازگاری مکانیکی و زیستی خوب خود فرصت‌های جدیدی را برای تعاملات انسان و ربات فراهم می‌کنند. آزمایشات حیوانی بزرگ حاکی از عملکرد استثنایی این هیدروژل قابل جذب برای ماندگاری طولانی در معده و نظارت فیزیولوژیکی است.

محققان متوجه شدند که این حسگر به هنگام عبور از دستگاه گوارش و رسیدن به معده در معرض خطر قرار می‌گیرد، بنابر این برای حفاظت از حسگر یک لایه محافظ دوم ساختند و برای آزمایش آن، قرص را در محلول آب و مایعات شبیه به محیط معده انداختند. آنها دریافتند که این قرص هوشمند در حدود ۱۵ دقیقه تا حدود ۱۰۰ برابر اندازه اولیه خود افزایش حجم پیدا می‌کند.

این مطالعه در مجله Science Communications منتشر شده است.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۷:۲۹

شناسه خبر: 75862

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب