تماشای زیاد تلویزیون باعث سرطان روده می‌شود

یک تحقیق بین‌المللی که توسط محققانی از دانشکده پزشکی هاروارد و مدرسه پزشکی دانشگاه واشنگتن در آمریکا، دانشکده سلامت عمومی چان در چین و نیز دانشگاهی در کره جنوبی به انجام رسیده حاکی از ضرری قابل توجه از سوی نشستن طولانی مدت پای تلویزیون است.

یک تحقیق بین‌المللی جدید نشان می‌دهد که نشستن طولانی مدت و تماشای زیاد تلویزیون خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را حتی برای افراد زیر ۵۰ سال افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ریلکس‌نیوز، یک تحقیق بین‌المللی که توسط محققانی از دانشکده پزشکی هاروارد و مدرسه پزشکی دانشگاه واشنگتن در آمریکا، دانشکده سلامت عمومی چان در چین و نیز دانشگاهی در کره جنوبی به انجام رسیده حاکی از ضرری قابل توجه از سوی نشستن طولانی مدت پای تلویزیون است.

مضرات تماشای زیاد تلویزیون

این مطالعه جدید به داده‌های مربوط به ۸۹ هزار و ۲۷۸ زن آمریکایی که در داوطلب شرکت در یک مطالعه بوده‌اند نگاهی انداخته است. در این پژوهش به نسبت طولانی مدت فاکتورهای خطرآفرین و تاثیرگذار در ابتلا زنان به بیماری‌های مزمن مورد مطالعه قرار گرفته است.

محققان در این پروژه بر روی مدت زمان نشستن زنان پای تلویزیون در کنار برخی دیگر از فعالیت‌های نشسته تمرکز کرده بودند. آنها درصدد بودند تا میان نشستن‌های طولانی مدت و بروز سرطان روده بزرگ در جوانی ارتباطی محتمل پیدا کنند. این نوع سرطان در افراد زیر ۵۰ سال شناسایی شده است.

این یافته‌ها که در مجله JNCI Cancer Spectrum به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که تماشای تلویزیون بیش از یک ساعت در هر شبانه روز، در مقایسه با مدت زمان‌های کمتر، با افزایش ۱۲ درصدی خطر پیشرفت سرطان روده بزرگ ارتباط دارد. نکته شایان ذکر آنکه افرادی که بیش از دو ساعت در شبانه روز را به نشستن پای تلویزیون اختصاص می‌دهند، با احتمال ۷۰ درصد بیشتر به این بیماری مبتلا خواهند شد.

این یافته‌ها حتی پس از آنکه میزان ورزش کردن و ضریب توده بدنی (بی ام آی) این زنان نیز محاسبه شد نیز همچنان به قوت خود باقی ماندند. به علاوه زنانی که در خانواده‌شان سابقه سرطان روده بزرگ وجود داشته است نیز بیشتر در معرض خطر قرار داشتند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۷:۰۱

شناسه خبر: 75893

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب