رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

۹۷ درصد داروی مورد نیاز دام کشور در داخل تولید می‌شود/بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ۱۰ سال آینده ریشه کن می‌شود

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ۹۷ درصد داروی مورد نیاز دام کشور در داخل تولید شده و در برنامه‌ ریزی برای تولید واکنس طیور در دستور کار قرار گرفته است.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران علیرضا رفیعی‌پور بعد از ظهر امروز در حاشیه مراسم افتتاح ساختمان جدید این سازمان در مازندران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئووال خبرنگار علم و فناوری مازندران در ارتباط با وضعیت تولید داروی دام و برنامه‌ریزی برای تامین نیازمندی‌های داخلی اظهار کرد: بیش از 97 درصد داروی مورد نیاز دام کشور در داخل تولید می‌شود.

وی با استفاده از تکنولوژی داخل کشور بسیاری از مواد اولیه دارو هم در کشور تولید و ساخته می‌شود، گفت: در تولید دارو به مرحله صادرات هم رسیده‌ایم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اعلام اینکه 95 درصد واکسن‌های دامی مورد نیاز را در داخل تولید می‌کنیم، افزود: پنج درصد واکسن‌های ما وارداتی است.

وی خاطر نشان کرد: 30 درصد واکسن طیور در داخل و حدود 70 درصد هم وارد می‌شود، البته در این بخش گام‌های مناسبی برداشته‌ایم، برای نخستین بار  کارخانه تولید واکسن مجوز تولید دریافت کرده و در آینده نزدیک در این بخش هم موفقیت‌های قابل ملاحظه‌ای کسب می‌شود.

رفیعی‌پور یادآور شد: واکسن طیور بیش از 60 قلم است که بیش از 30 درصد آن در کشور تولید می‌شود که با ورود بخش خصوصی تلاش داریم که نیازمندی‌های کشور در این بخش هم تامین شود.

وی در پاسخ به این سئووال که آیا در تامین مواد اولیه‌ هم موفقیت‌های نصیب کشور ما شده است، گفت:در تامین مواد اولیه همه کشورها وابستگی دارند، حتی ایران مواد اولیه برخی از واکسن‌های کشورهای تولید کننده برجسته را تامین می‌کند.

رفیعی پور با اعلام اینکه در حال حاضر سرمایه دامی کشور بیش از 134 میلیارد تومان است، تصریح کرد: تضمین امنیت غذایی در حوزه محصولات دامی و توجه به بهداشت دامی یکی از مباحث جدی است که در دامپزشکی به آن توجه می‌شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور خاطر نشان کرد:برای موفقیت در حوزه تولیدات دامی، باید در حوزه تجارت بین‌المللی ورود مناسب داشته باشیم و این امر مهم به شرط تامین اعتبار و تامین نیروی انسانی و شرایط بین‌المللی حاصل می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در سال 94 کشور با  اپیدیمی تب برفکی مواجه بوده در سال 96 شاهد بیماری فوق حاد پرندگان بودیم که با تلاش‌های انجام شده این دو مورد بیماری در کشور کنترل شده است.

رفیعی پور با اعلام اینکه در حال حاضر وضعیت جمعیت دامی کشور نسبت به پیش از انقلاب با وجود افزایش جمعیت و افزایش نیازمندی‌های کشور تغییر نکرده است، گفت: پیش از انقلاب کشور ما تنها وارد کننده محصولات دامی بوده است، اما در حال حاضر به یکی از کشورهای صادر کننده دام و طیور تبدیل شده‌ایم، در سال 95 بیش از یک میلیون و 450 راس دام  صادر کردیم.

وی ادامه داد: طی یک سال گذشته در حوزه کنترل بیماری استراتژیک تب مات، هاری، شاربن، تب برفکی بین 37 تا 70 درصد کاهش کانون داشتیم و به ازدیاد تولید کمک کردیم.

رفیعی پور یادآور شد: در سال 94 در بسیاری از بیماری‌های استراتژیک اپیدیمی داشتیم ولی در حال حاضر کنترل شده است.

وی ادامه داد: بعد از طاعون گاوی که ریشه کن کردیم بیماری پی پی ار( طاعون نشخوار کننده گان کوچک) طی 10 سال آینده ریشه کن می‌شوند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در ارتباط با کنترل بیماری آنفلونزا مرغی گفت:  این بیماری غیر بومی بود که موفق به کنترل آن شدیم در ارتباط با کنترل بمیاری‌های بومی مشکلی نداریم.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر برای تامین دارو با کمبود مواجه نیستیم، گفت: بحث ما تامین ارز و مشکلات گمرکی است.

رفیعی پور درباره فعالیت مراکز عرضه سنتی محصولات لبنی و اقدامات کنترلی سازمان دامپزشکی در این ارتباط، یادآور شد: برخی از عرضه کنندگان داری پروانه هستند، همه این افراد با وجود اینکه پروانه‌ای ندارند شیر خام با کیفت در اختیار دارند، کنترل ما از مراکز تولید شیر در دستور کار است.

وی یادآور شد: در حوزه‌های نظارت لبنیاتی و هدفمند کردن کار آنها دستورالعمل مشترکی صادر می‌شود و برای این عرضه کننده پروانه بهداشتی صادر می‌شود.

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۰:۵۵

شناسه خبر: 75898

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب