خبرگزاری علم و فناوری

در نتیجه پدیده گرمایش جهانی؛

یک محقق MIT: تا سال ۲۱۰۰ اقیانوس‌ها سبزرنگ خواهند شد

بنابر این تحقیق جدید رانش‌های عظیم در جمعیت پلانکتون‌ها دلیل این تغییر رنگ احتمال اقیانوس‌ها خواهد بود. این تغییر رنگ در حال حاضر نیز در حال وقوع است، اما نمی‌توان آن را به چشم غیرمسلح مورد مشاهده قرار داد، البته شکی در آن نیست که این پدیده یکی از پیامد‌های ناگوار تغییرات آب و هوایی است.

درست است که در کتاب‌های درسی و نقشه‌ها برای نمایش اقیانوس‌ها از رنگ آبی استفاده می‌کنیم، اما اگر تصاویر هوایی را عمیق‌تر مورد بررسی قرار دهیم،‌ سایه‌هایی از رنگ سبز نیز در آنها دیده می‌شوند. با این همه دانشمندان محیط زیست گمان زنی می‌کنند که تا پایان قرن جاری میلادی رنگ اقیانوس‌ها به طور کامل سبز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ایندیپندنت، بنابر این تحقیق جدید رانش‌های عظیم در جمعیت پلانکتون‌ها دلیل این تغییر رنگ احتمال اقیانوس‌ها خواهد بود. این تغییر رنگ در حال حاضر نیز در حال وقوع است، اما نمی‌توان آن را به چشم غیرمسلح مورد مشاهده قرار داد، البته شکی در آن نیست که این پدیده یکی از پیامد‌های ناگوار تغییرات آب و هوایی است.

اقیانوس ها تا ۲۱۰۰ میلادی سبزرنگ می‌شوند

پلانکتون‌ها ارگانیزم‌هایی هستند که مانند گیاهان خشکی عمل فتوسنتز، یعنی تبدیل نور خورشید به انرژی شیمیایی را به انجام می‌رسانند. دانشمندان از یک شبیه‌سازی کامپیوتری استفاده کرده‌اند تا تاثیرات گرمایش جهانی را بر روی جمعیت پلانکتون‌ها مورد بررسی قرار دهند.

دکتر استفنی داتکوئیز، اکولوژیست دریایی از موسسه ام‌آی‌تی در این زمینه می‌گوید:‌ »مدل ما نشان می‌دهد که این تغییرات به حدی نیستند که در حال حاضر با چشم بتوان‌ آنها را مشاهده کرد. در این دوره زمانی اقیانوس‌ها کماکان آبی و نیز در مناطق نزدیک به استوا و قطبین به رنگ سبز می‌مانند. اما با گذر زمان این تفاوت به طور جدی قابل مشاهده خواهد بود.»

تغییر رنگ اقیانوس‌ها تنها پیامد کاهش پلانکتون‌ها نخواهد بود. از آنجا که آنها جزئی از رده‌های پایه زنجیره غذایی محسوب می‌شوند،‌ کاهش مواد غذایی و در خطر قرار گرفتن بسیاری دیگر از گونه‌ها از دیگر پیامدهای ناگوار این موضوع خواهد بود. محققان ام‌آی‌تی پیشبینی می‌کنند که تا پایان سال ۲۱۰۰ میلادی بین یک سوم تا دو سوم رنگ اقیانوس‌ها به سبز تغییررنگ پیدا کنند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۲:۴۳

شناسه خبر: 75904

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب