نیکوتین سیگار چگونه سلول‌های عصبی را نابود می‌کند+عکس

یک تیم از دانشمندان یک سنسور پروتئینی را توسعه داده‌اند که در حضور نیکوتین از خود درخشش نشان می دهد. این ابزار به محققان این امکان را می‌دهد تا حرکت ملکول نیکوتین درون سلول را مورد مشاهده قرار دهند و با این کار فرآیند اعتیادآوری نیکوین را بیش از پیش آشکار کنند.

هنگامی که یک فرد سیگاری به استعمال این ماده مخدر مشغول میشود، جریان نیکوتین به سوی مغز او حرکت می‌کند و به گیرنده‌های موجود در سطح سلول‌های عصبی مغز می‌رسد. این اتفاق یک حس خوشحالی موقت را در فرد بوجود می‌آورد. اما این ملکول نیکوتین به سادگی به حضور خود بر روی سطح سلول عصبی ادامه نمی‌دهد. این ماده مخدر سپس به درون سلول عصبی نفوذ کرده و آن را از هم می‌پاشاند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، اکنون یک تیم از دانشمندان یک سنسور پروتئینی را توسعه داده‌اند که در حضور نیکوتین از خود درخشش نشان می دهد. این ابزار به محققان این امکان را می‌دهد تا حرکت ملکول نیکوتین درون سلول را مورد مشاهده قرار دهند و با این کار فرآیند اعتیادآوری نیکوین را بیش از پیش آشکار کنند.

اثر سمی نیکوتین بر سلول عصبی چگونه است؟

هنری لستر، پروفسور زیست‌شناسی موسسه کالتک رهبر این تحقیقات است. پژوهش منتشر شده توسط او و تیمش که در مجله Journal of General Physiology به چاپ رسیده با استفاده از همین سنسور پروتئینی به انجام رسیده است.

در تصویر زیر که در این مقاله منتشر شده است، یک بیوسنسور مشاهده می‌شود که شبکه آندپلاسمی سلولرا مورد هدف قرار می‌دهد و در حضور نیکوتین به رنگ سبز در می‌آید. این دانشمندان مشاهده کردند که تنها چند ثانیه پس از اتصال نیکوتین به سلول عصبی این ملکول به درون سلول نفوذ و به شبکه آندوپلاسمی آن متصل می‌شود. شبکه آندوپلاسمی در یک سلول زنده حکم کارخانه و کارگاه تولید مواد مورد نیاز را دارد.

این محققان در تلاشند تا نحوه حرکت نیکوتین در بین غشای سلول عصبی و نیز در درون سلول را با دقت بیشتری مورد مطالعه قرار دهند. 

نیکوتین یک ترکیب آلی نیتروژن‌دار است که بیشتر در گیاهانی مانند تنباکو و در اندازه‌های کمتر در گوجه فرنگی، بادمجان، سیب‌زمینی و فلفل سبز یافت می‌شود. ۰.۳ تا ۵ درصد گیاه خشک تنباکو را نیکوتین می‌سازد که یک زهر اثرگذار بر سامانه عصبی است. نیکوتین به علاوه در بسیاری از حشره‌کش‌ها به کار می‌رود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۲:۵۲

شناسه خبر: 75919

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب