گزارش علم و فناوری از دستاورد های علمی استان آذربایجان شرقی؛

ایجاد ۳۳۰۰ شغل مستقیم، نتیجه حمایت از ۴۰۴ شرکت دانش بنیان

در پارک علم و فناوری استان، از ۴۰۴ شرکت حمایت شده است که نتیجه آن ایجاد شغل مستقیم برای ۳ هزار و ۳۰۰ نفر می باشد، همچنین پارک علم و فناوری در این مدت، ۶ میلیارد تومان تسهیلات مالی ارائه کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان آذربایجان شرقی، پارک علم و فناوری استان، مرکزی است که در سال 1380 به کار خود شروع کرد و در آن قدم های اولیه شکل گیری شرکت های دانش بنیان برداشته شده.

 

در پارک علم و فناوری استان، از 404 شرکت حمایت شده است که نتیجه آن ایجاد شغل مستقیم برای 3 هزار و 300 نفر می باشد، همچنین پارک علم و فناوری در این مدت، 6 میلیارد تومان تسهیلات مالی ارائه کرده است.

 

از نظر آماری 10 درصد شرکت های فناور می توانند دانش بنیان شوند و این به آن معنی نیست که مابقی شرکت های فناور فعالیت دانش بنیان انجام نمی دهند، بلکه این شرکت ها در مسیر دانش بنیان شدن هستند

 

پارک علم و فناوری نیز از شرکت های فناور حمایت می کند تا بتوانند به تدریج به شرکت های دانش بنیان تبدیل شوند.

 

فعالیت 300 شرکت فناور در سطح استان

آن دسته از شرکت های فناور که توانسته اند دانش بنیان شوند، یعنی براساس تشخیص کارگروه مربوطه درجه و مجوز دانش بنیان بون را دریافت کنند، 116 شرکت می باشد.

 

در مجموع تعداد شرکت های فناور، 300 شرکت است که در سطح استان، در جاهایی مانند پارک علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاهی فعال هستند.

 

در پارک علم و فناوری استان در حال حاضر، 141 شرکت در ساختمان مرکزی پارک علم و فناوری و در 7 مرکز رشد وابسته فعال هستند.

 

استقرار مراکز رشد، در اکثر شهرستان های استان

دکتر عبدالرضا واعظی ریاست پارک علم و فناوری استان، در گفتگویی با اشاره به تفاوت مراکز رشد با مراکز علمی، اظهار داشت: اگر فرایند تبدیل علم به ثروت، مانند زنجیره ای درنظر گرفته شود، محل تولید علم دانشگاه است، و در ادامه مسیر به مرحله پژوهش می رسیم که خروجی آن مقاله و پایان نامه است، و در پایان مرحله فناوری شروع می شود.

 

وی ادامه داد: مراکز رشد حلقه آخر تبدیل علم به ثروت است که می تواند در صنعت و جامعه مورد استفاده قرار گیرد، پس تفاوت مراکز رشد با مراکز علمی در این است که در امتداد هم و حلقه های زنجیری هستند که علم را به ثروت و یا دانشگاه را به صنعت متصل می کنند.

مسئول پارک علم و فناوری استان، با بیان این که دراکثر شهرستان های استان، مراکز رشد مستقر هستند، تصریح کرد: برخی از آن ها به پارک علم و فناوری و برخی دیگر به دانشگاه ها وابسته اند.

 

وی افزود: سیاست پارک علم و فناوری بر این است که با تمرکز زدایی، این مراکز رشد در استان توسعه پیدا کنند، و فناوران ساکن شهرستان ها و روستاها، تحت چتر حمایتی پارک قرار گیرند و در شهرستان خود فناوری و محصول مربوطه را توسعه داده و تبدیل به ثروت کنند.

 

حمایت از پایان نامه های فناورانه

واعظی به تعاملات پارک علم و فناوری با دانشگاه ها پرداخت و ابراز داشت: پارک علم و فناوری استان، به عنوان یک نهاد استانی چتر حمایتی خود را بر تمام دانشجویان و اساتید گسترده است و سعی دارد دانشگاه ها را به صنایع و سازمان ها متصل کند.

 

وی خاطرنشان ساخت: پارک علم و فناوری استان، فارغ التحصیلان دانشگاه ها را به ایجاد کسب و کارهای کارآفرینانه ترغیب می کند و از اساتید دانشگاهی نیز دعوت می شود تا این شرکت های فناور و دانش بنیان را به عهده گرفته و با همراهی دانشجویان اداره کنند.

 

مسئول پارک علم و فناوری استان، به حمایت پارک علم و فناوری از پایان نامه های فناورانه  دانشگاه ها اشاره کرد و اذعان داشت: در سال آتی آن دسته پایان نامه هایی که می توانند به محصول تبدیل شوند، بعد از دفاع پایان نامه، پارک علم و فناوری با همکاری استاد راهنما و دانشجو نگارنده پایان نامه را در مراکز رشد مستقر خواهد کرد تا فرآیند تبدیل علم به محصول در آن جا اتفاق بیفتد.

 

دانشگاه های نسل سومی، نوید فارغ التحصیلان کارآفرین را می دهد

وی به فعالیت های پارک علم و فناوری استان در حوزه نانو فناوری پرداخت و گفت: نانوفناوری از  جمله موضوعات هایتک به شمار می آید که حمایت و دانش بنیانی کردن این شرکت ها در اولویت قرار دارد.

 

واعظی در ارزیابی خود از آینده علمی استان، ابراز داشت: دانشگاه های استان در حال جهش به رتبه دانشگاه های نسل سوم و کار آفرین هستند که این سیاست فارغ التحصیلان کارآفرین را در پی دارد و امیدواریم در آینده نزدیک تعداد شرکت های فناور و دانش بنیان بیشتر شود.

 

وی ادامه داد: اگر به به وضعیت شرکت های دانش بنیان نگاهی کینم، از مرحله ایده تا محصول، نموداری از صفر تا صد در نظر بگیریم، در حال حاضر در این ارزیابی در 70 قرار داریم، و شرکت ها در مرحله تولید و ورود به بازار قرار دارند.

 

انتها پیام/حامد سلطانپور

زمان انتشار: یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 75938

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب