گزارش علم و فناوری از کارنامه ۴۰ ساله نظام، در بخش آب و فاضلاب؛

یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برخوردار از سیستم آب و فاضلاب شهری در استان آذربایجان شرقی

در بخش آب و فاضلاب شهری نیز در حالی که زمان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، اثری از سیستم فاضلاب شهری در استان نبوده و تنها ۱۶۲ هزار انشعاب آب شهری واگذار شده بود، امروزه جمعیت تحت پوشش آب و فاضلاب شهری به یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان آذربایجان شرقی، استان آذربایجان شرقی در حوزه شناسایی، مهار، ذخیره و هدایت منابع زیرزمینی و روزمینی آب، همواره پیشتاز دیگر مناطق بوده است.

 

تا قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، تنها 2 دهنه سد آب در سطح استان احداث شده بود که به برکت پیروزی انقلاب اسلامی تا سال سال جاری، به تعداد 146 دهنه سد رسید که از این میان، 13 سد، جزء سدهای بلند ارتفاع بشمار می روند.

همچنین میزان ذخیره سازی سدهای استان، تا قبل از سال 1357، هزار و 150 میلی متر مکعب بود که تا سال جاری به هزار و 800 میلی متر مکعب رسیده است.

 

در بخش آب و فاضلاب شهری نیز در حالی که زمان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، اثری از سیستم فاضلاب شهری در استان نبوده و تنها 162 هزار انشعاب آب شهری واگذار شده بود، امروزه جمعیت تحت پوشش آب و فاضلاب شهری به یک میلیون و 800 هزار نفر رسیده است.

 

 افزایش 340 درصدی حجم مخازن ذخیره آب

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تعداد تصفیه خانه های فاضلاب در استان صفر بوده ولی  به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی این رقم در حال حاضر به 11 باب تصفیه خانه رسیده است.

 

همچنین حجم مخازن ذخیره آب نیز در اوایل انقلاب 286 هزار متر مکعب بوده که این مقدار در سال 97 به 895 هزار متر مکعب رسیده است که افزایش بالای 340 درصدی را نشان می دهد.

در حال حاضر، نسبت جمعیت برخوردار از آب آشامیدنی در روستاها بالغ بر 98 درصد است

 

توسعه سریع و همه جانبه استان در بخش سدسازی، نوید بخش توسعه سلامت، کشاورزی و صنعت استان است.

 

بهره برداری از طرح های آبرسانی، خطوط انتقال آب و حفر چاه در شهرستان های استان

به مناسبت فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، حفر و تجهیز یک حلقه چاه به عمق 250 متر و قطر 6 اینچ با میزان آبدهی 22 لیتر در ثانیه، در شهر جدید سهند با بودجه ای بالغ  بر 8900 میلیون ریال و از خط آبرسانی به قطر 350 میلیمتر بطول 1800 متر با هزینه 7800 میلیون ریال مورد بهره برداری قرار گرفت.

خط انتقال فاضلاب منطقه بینالود به قطر 315 میلیمتر به طول 1600 متر با هزینه ای بالغ بر 12308 میلیون ریال بهره برداری شد که آب آشامیدنی مورد نیاز 54 هزار مشترک با استفاده از 11 حلقه چاه عمیق تامین می شود.

 

با هدف افزایش ذخیره سازی آب شرب بهداشتی ، تعدیل فشار و تنظیم نوسانات و همچنین مصرف روزانه شهر دوزدوزان، احداث مخزن 1000 مترمکعبی شهر دوزدوزان مبلغ 7000 میلیون هزینه گردیده است.

جهت تامین آب مصرفی شهروندان ساکن در شهر مهربان، چاهی به عمق 24 متر و ظرفیت آبدهی 7 لیتر در ثانیه مورد بهره برداری قرار گرفت که برای حفر، تجهیز و اجرای خط انتقال آب چاه بطول 1000متر بالغ بر 4500 میلیون ریال هزینه شده است.

 

همچنین حفر و تجهیز یک حلقه چاه عمیق در شهر شربیان با عمق 160 متر و ظرفیت آبدهی 15 لیتر در ثانیه بمنظورافزایش ظرفیت تامین آب مصرفی شهروندان مورد بهره برداری قرار گرفته است که برای حفر، تجهیز آن  و اجرای خط انتقال آب چاه بطول 3600 متر بالغ بر 13000 میلیون ریال هزینه شده است.

طرح آبرسانی به عجب شیر با اجرای خط انتقال با لوله های 400 میلیمتری از جنس پلی ایتلن بطول 11 هزار و پانصد متر  با هزینه ای بالغ بر 40000 میلیون ریال اجرا شده است بطوریکه میزان تامین آب بمقدار90 لیتر در ثانیه افزایش یافته است.
 

بمنظور افزایش ذخیره آب شرب، مخزن 5000 متر مکعبی با هزینه ای بالغ بر 30000 میلیون ریال احداث خواهد شد.
 

 

انتها پیام/حامد سلطانپور

زمان انتشار: دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 75952

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب