۳۵ درصد جعمیت شهرستان بجنورد حاشیه نشین هستند

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان شمالی گفت: ۳۵ درصد مردم اهالی بجنورد حاشیه نشین هستند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری اظهار کرد: مهم ترین وظیفه دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری  رصد فضای اجتماعی و فرهنگی استان است که بیشتر فعالیتهای آن حول محور شناسایی و یافتن راهکارهای عملیاتی جهت کنترل آسیب های اجتماعی  و ایجاد زمینه مشارکت مردم در صحنه های مختلف است.

 

محمد تقی آریان افزود: علاوه بر آسیب های اجتماعی اولویت دار ملی مانند؛ طلاق، فساد اخلاقی، حاشیه نشینی و اعتیاد در استان آسیب های اولویت دار  استانی مانند؛  ضرب و جرح ، اختلالات پرخطر و  روانی و آسیب فضای مجازی مواردی هستند که حوزه اجتماعی با آن ها درگیر است.

 

آریان تصریح کرد: از جمله فعالیتهای مهمی که در استان به همت کارشناسان محترم دفتر اجتماعی و حمایت استاندار محترم و معاون محترم سیاسی ، امنیتی و اجتماعی توانستیم در دهه فجر امسال رقم بزنیم  تاسیس دفاتر تسهیل گری با رویکرد توسعه محله محوری در سه منطقه حاشینه نشین شهر بجنورد بود.

 

وی با بیان این که شهرهای بجنورد، شیروان، اسفراین، از جمله شهرهای درگیر معضل حاشیه نشینی هستندافزود: دو شهر بجنوردو شیروان مطالعات حاشیه نشینی آنها با مشخص شدن مناطق انجام شده است و شهر اسفراین در دست مطالعه است.

 

وی با بیان این که ۳۵ درصد از اهالی شهرستان بجنورد حاشیه نشین هستند افزود: رقمی بالای ۷۰ هزار نفر در مناطق حاشیه شهر بجنورد سکنی دارند که به همین خاطر  از اولویت تاسیس دفاتر تسهیل گری برخوردار شدند. وی اظهار امیدواری کرد با عنایت به اخذ مجوز سه دفتر تسهیل گری دیگر که مجوز آن صادر شده بتوان تمام مناطق حاشیه شهر بجنورد و شیروان را پوشش داد.

 

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تصریح کرد:همچنین در مورد اعتیاد استان خراسان شمالی به عنوان استان پایلوت پاک عاری از اعتیاد قلمداد شده که کارهای زیادی نیز در این خصوص در دست اجراست.

 

وی در ادامه در خصوص فعالیتهای سازمانهای مردم نهاد اظهار کرد: تاکنون190 سازمان مردم نهاد در کل استان از سه حوزه استانداری، سازمان بهزیستی، اداره کل ورزش و جوانان، مجوز فعالیت گرفته و مشغول کار می باشند.


وی با بیان این که رویکرد ما رشد و گسترش این سازمان های مردم نهاد است افزود: ما قسمت اعظمی از فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی رابه کمک سازمانهای مردم نهاد که برخاسته از دل مردم هستند انجام می دهیم.


به گفته آریان تا کنون ۱۶ سازمان مردم نهاد دیگر درخواست تاسیس دارند که ما در تلاش هستیم با تسهیل مراحل اخذ مجوز روند اجرایی آن را تسریع کنیم.

 

وی در خاتمه با اشاره به بحث سواد رسانه ای گفت: از آنجایی که یکی از اولویت های آسیب استانی بحث فضای مجازی است نرم افزاری توسط کارشناسان خبره اجتماعی توسط وزارت کشور به نام مجاز یار طراحی شده که مورد استفاده علاوه بر کارشناسان و کارمندان ادارات خانواده ها و والدین نوجوانان و جوانان جهت ارتقای سطح سواد رسانه ای قرار می گیرد.

زمان انتشار: دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۱:۳۳

شناسه خبر: 75993

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب