اشک همه مردم از وضعیت بد اقتصادی در آمده است:

پژوهش باید منجر به تولید ثروت شود

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه گفت: دوران عدم استفاده اقتصادی از پژوهش‌ها به سر رسید، پژوهش‌ منجر به تولید ثروت در کشور مورد توجه قرار بگیرد.

علی قربانی نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری, اظهار کرد:‌ در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی جشن می گیریم که به یمن  و برکت انقلاب اسلامی در بسیاری از شاخص ها در کشور وضعیت خوبی داریم و در سطح جهان حرفی برای گفتن داریم.

 

علی قربانی با بیان اینکه در زمینه توسعه انسانی، توسعه علمی در سطح منطقه رتبه اول، در سطح دنیا رتبه ۱۶ داریم افزود: در زمینه سلول های بنیادین، پزشکی، فناوری هسته جز ۱۳ کشور باشگاه هسته ای دنیا هستیم.

 

قربانی گفت:در کشور به خصوص در مناطق محروم کارهای خوبی انجام شده چون فلسفه وجودی انقلاب رسیدگی به مناطق محروم کشور بود برق، گاز رسانی، راه های روستایی به شاخص قابل قبولی دست پیدا کردیم.

گاز رسانی تمام روستاهای بالای ۲۰خانوار

 قربانی گفت: تمام رو روستاهای بالای ۲۰ خانوار گاز رسانی شده است.

وی ادامه داد: در حوزه برق رسانی تا پایان سال تمام روستای بالای ۱۰ خانوار برق رسانی خواهند شد.

وی با بیان اینکه در حوزه راهای روستایی به میانگین کشوری نزدیک می شویم افزود: اگر چه  وضعیت ما از میانگین کشوری تا چند سال اخیر پایین بود است.

 

در استان بیش از ۴۰ تا ۴۵ هزار دانشجو مشغول تحصیل هستند که شاید در اول انقلاب هیچ دانشگاهی در استان نداشتیم. 

 

به گفته قربانی شمش آلومنیا با اعتبار بر هزار و دویست میلیارد تومان در اسفند ماه به بهربرداری خواهد رسید سالانه ۴۰ هزار تن شمش آلومنیا تولید خواهد شد و صد ها اشتغال مستقیم و غیر مستقیم در استان ایجاد خواهد کرد.

 

وی اظهار کرد: بسیاری از حوزه های دیگر در زمینه کشاورزی،  آبیاری قطره ای ابیاری بارانی در خصوص ارائه تحصیلات به روستایان  یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برداشت کردیم که ۵۰ درصد داده شده و ۵۰ درصد از هفته آینده شروع خواهد شد.

 

قربانی گفت: مهم ترین دستاوری انقلاب اسلامی داشتن استقلال و عزتی که به ملت ایران داد عدم وابستگی به شرق و غرب ما جزو نادر کشوری باشیم که وابستگی به نظام غربی شرقی نداریم.

 

قربانی اظهار کرد: علاوه بر دستاوردهای انقلاب، ناداشته و کاستی هایی، مانند, بیکاری، تورم و گرانی نیز مشاهده می شود. به عنوان مثال در بحث بیکاری با توجه به وجود فارغ التحصیلان زیاد در خانواده ها و این که در یک دهه جمعیت افزایش پیدا کرده و دانشگاه ها توانستند دانشجوی زیاد تربیت کنند، بعضا نتوانسته اند جذب و مشغول به کار شوند و در بحث تورم و گرانی، مخصوصا با تحریم ها و فشارهایی که آمریکا بعد از خروج از برجام ایجاد کرده، مشکلات زیادی را متوجه مردم عزیزمان نموده و از آن جایی که مردم لایق بهترین ها هستند، ما نیز بهتر از این ها می توانستیم نسبت به مردم عمل کنیم، چرا که قطعا اشتباهات و مشکلاتی و کوتاهی هایی از جانب ما مشاهده شده  و کارهایی بوده که نتوانستیم انجام دهیم، ولی اعتقاد داریم هیچ کس دلسوزتر از ما برای خودمان نیست و بایستی تمام قوا و نظام جمهوری اسلامی ایران دست به دست هم دهیم و از حواشی و مشاجرات سیاسی بپرهیزیم و صرفا خدمت رسانی بی منت به مردم را سرلوحه کارمان قرار دهیم  و همه با هم تلاش کنیم تا کشورمان را به آن توسعه و پیشرفتی که لایق این ملت هست برسانیم.

 

درخواست صد میلیارد تومان اعتبار برای جاده مرگ


قربانی با بیان این که جاده مرگ از 20 سال قبل تحت عنوان محور شهرهای بهشهر، نکا، گرگان، بجنورد و قوچان شروع شده است افزود:  40 درصد از تصادفات استان در این حوزه اتفاق افتاده و از محل سفر ریاست جمهوری 165 میلیار تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده بود که با پیگیری های انجام شده، از این اعتبار مطمئن شدیم. از مجموع این اعتبار، بخشی  در استان گلستان و بخشی از آن در محور قوچان و فاروج هزینه شده و شاید نصف آن در استان خراسان شمالی صرف شده باشد؛ به همین خاطر،  طی جلسه ای که با دکتر پورمحمدی، معاون دکتر نوبخت داشتم، درخواست صد میلیارد تومان اعتبار برای این جاده کردم و طبق اطلاعات رسیده، با 50 میلیارد تومان آن موافقت شده است.


نماینده مردم خراسان شمالی در مجلس، ادامه داد: بنده هم چنین آقای دکتر خادمی معاون... راه و شهر سازی را نیز، جهت بازدید و پیگیری دعوت کرده و قول 20 میلیارد تومان اعتبار، جهت تخصیص این جاده را، از محل جابه جایی و دفاعی که برای سایر استان ها نیز هست، گرفته ایم و امید است، این جاده هرچه سریع تر ساخته شود. 


وی خاطر نشان کرد: بیش از 20 میلیون مسافر سالانه از این جاده عبور می کند و زیبنده نیست که استان ما در میانه دو استان با جاده مناسب، با این وضعیت نامطلوب باقی بماند و اگر این جاده ساخته شود، همه مردم کشور از آن بهره برده و این استفاده، صرفا مختص استان ما نیست. لذا از مسئولین خواستاریم تا با تخصیص اعتباراتی که وعده آن داده شده،  ما را یاری کنند تا ظرف 2 سال آینده این مشکل را حل کنیم و شاهد تصادفات مرگبار این جاده نباشیم. 


قربانی با اشاره به مشکلات اقتصادی، گفت: با توجه به تحریمات ظالمانه از طرف آمریکا، علاوه بر این که مردم در معاملات خارجی خود همچون حواله پول هایی که از فروش نفت یا از بحث های دیگر بوجود می آید، دچار مشکل شده اند، در داخل نیز، عده ای از این شرایط سوءاستفاده کرده اند، چراکه نظارت جدی از طرف دولت نبوده و دولت خود را برای چنین شرایطی آماده نکرده بود و عده ای با احتکار و انبار کردن و دامن زدن به برخی از مشکلات، در حال سوءاستفاده می باشند و کام مردم را تلخ کرده اند.


وی در ادامه تصریح کرد: این زیبنده ی مردم ایران نیست که در 40 سالگی انقلاب، در صف گوشت بایستند و یک سر این مشکلات به بی تدبیری و یک سر آن نیز به ترس و نگرانی مردم از گرانتر شدن در آینده می باشد، ولی ما اعلام می کنیم انشاالله در آینده با رایزنی ها و تذکرات به دولت، دولت بتواند هم در داخل و هم در خارج، این مسأله را هرچه سریع تر ساماندهی کند.


علی قربانی اظهار کرد: بنده به عنوان نماینده مردم از مردم عزیز ایران به خاطر مشکلات بوجود آمده، همچون گرانی، عذرخواهی می کنم و امیدوارم هرچه زودتر این وضعیت و مشکلات بهبود پیدا کند چراکه این فشار به سمت طبقات متوسط و پایین جامعه می باشد.

 

قربانی در مورد رتبه علمی استان گفت: از لحاظ توسعه علمی، هم چون: گسترش دانشگاهها، توسعه در زمینه کشاورزی و...، استان ما پیشرفت چشمگیری داشته، ولی هنوز در خیلی از زمینه های زیرساختی و هوایی، با مشکل مواجه می باشد  و شاید تنها استانی  باشیم که فاقد آزاد راه بوده و بزرگراه استان نیز، شاید کمتر از یک درصد از کل کشور  باشد؛ هم چنین از نظر راه هوایی فقط در هفته سه پرواز هوایی داریم و به همین منظور چندین جلسه طی هفته های گذشته با مسئولین هواپیمایی و وزرای مربوطه داشته ایم  و دستور گرفته ایم که در تمام روزهای هفته پرواز داشته باشیم؛ هم چنین استان خراسان شمالی، جزء نادر استان هایی می باشد که فاقد ریل قطار است؛ چراکه وقتی زیرساخت فراهم نباشد، سرمایه گذار نیز به این مسئله اشتیاقی نشان نمی دهد و اگر زیرساخت ها فراهم باشند، قطعا سرمایه گذاران نیز به این مسئله رغبت پیدا می کنند.


وی خاطر نشان کرد: خراسان شمالی، از نظر شاخص ها به صورت کلی حائز رتبه 27-28 ام در کشور است، ولی به فرموده مقام معظم رهبری، با تلاش می توانیم از نظر شاخص های توسعه، جزء 10 استان برتر کشور باشیم.

وی تصریح کرد: در زمینه پژوهش، ما قوانین را چه در بخش احکام دائمی توسعه و چه در قانون بودجه که دستگاه ها را مکلف کردیم هر کدام یک درصد از آن اعتبارات و هزینه خودشان... به غیر از یکی دوتا فصول هست، در بخش های پژوهشی، به غیر از اینها اعتبارات خاصی از طریق سازمان برنامه مشخص کردیم.

پژوهش باید منجر به تولید ثروت شود.
قربانی ادامه داد: سهم پژوهش بایستی افزایش یابد، ولی این پژوهش بایستی کانالیزه شود که به سمت پژوهش های کاربردی حرکت کند تا اینکه منجر به خلق ثروت شود، نه پژوهش هایی که صرفا برای آن هزینه شود ولی هیچ استفاده ای، از جمله استفاده مالی از آن نشود.


نماینده مردم خراسان شمالی، در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، در باره مشکل حمایت از ار آفرینان و مخترعین، گفت: اگر مشکل عدم حمایت از طرف بانکها می باشد، بایستی بعد از اطمینان از برگشت آن، نسبت به کارآفرینان کارشکنی نکنند و اگر به صورت موردی مشکلاتی از این قبیل، برای کارآفرینان و مخترعین ایجاد شد وظیفه خبرنگاران، اطلاع این موارد و پیگیری از طرف ما می باشد.


وی در انتها، تأکید کرد: هدف از حفظ انقلاب، سیاسی کاری نیست، بلکه هدف دستاوردهایی است که جمهوری اسلامی داشته و می خواهد برای مردم بازگو کند و این کاری بسیار پسندیده است و در هر حوزه ای لازم باشد ما حمایت خواهیم کرد و امید است سال بعد ، عملی تر وارد میدان شویم.

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰:۵۴

شناسه خبر: 75995

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب