خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد

فراخوان جذب اعضای هیات علمی ۹۷/ رشد ۱۱ برابری جذب نسبت به قبل انقلاب

تعداد اعضای هیات علمی در سال ۱۳۵۷ حدود ۷ هزار نفر بود که در حال حاضر در کلیه دستگاه‌های آموزشی کشور ۸۰ هزار عضو هیات علمی وجود دارد که نسبت به اول انقلاب اسلامی، بیش از ۱۱ برابر رشد را شاهد هستیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، با توجه به آغاز زمان فراخوان­ جذب اعضای هیات علمی دانشگاه داوطلبین  از تاریخ  15/11/97 تا 30/11/97 فرصت ثبت نام در سامانه جذب را دارند.

در سال ۱۳۵۷ سیستان و بلوچستان سهم بسیار ناچیزی در آموزش عالی داشت، ولی امروز از لحاظ شاخص نسبت ظرفیت یا صندلی‌های آموزش عالی نسبت به جمعیت متقاضی ورود به آموزش عالی، استان سیستان و بلوچستان رتبه دوم کشور را در اختیار دارد.

 آموزش عالی به برکت انقلاب اسلامی رشد بسیار چشمگیری در کشور و به خصوص در استان سیستان و بلوچستان داشته است؛ به طوری که این دانشگاه در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی توانسته پیشرفت‌های جهش‌داری در حوزه‌های تخصصی دریایی و سایر ماموریت‌های خود کسب کند.

رشد ۱۱ برابری جذب هیات علمی نسبت به قبل انقلاب 

در ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی در کل مجموعه‌های آموزش عالی از جمله علوم پزشکی و سایر زیر نظام‌ها، حدود ۱۷۰ هزار دانشجو مشغول به تحصیل بودند، در حال حاضر بیش از ۴ میلیون دانشجو داریم و این در حالی است که تعداد اعضای هیات علمی در سال ۱۳۵۷ حدود ۷ هزار نفر بود که در حال حاضر در کلیه دستگاه‌های آموزشی کشور ۸۰ هزار عضو هیات علمی داریم که نسبت به اول انقلاب اسلامی، بیش از ۱۱ برابر رشد را شاهد هستیم.

تعداد مقالات علمی محققان کشور در بخش‌های مختلف در زمان قبل از انقلاب بسیار محدود و منحصر به زمانی بود که شخص در حال تحصیل بود و پس از فارغ‌التحصیلی ضرورتی به چاپ مقاله نبوده و دانشگاه‌ها نیز آموزش‌محور بودند.

از سال ۱۳۷۰، به سمت دانشگاه پژوهش محور حرکت کردیم و به تبع آن تعداد مقالات علمی افزایش چشم‌گیری داشته؛ البته رشد آموزش و توسعه منطقه باید متوازن با هم باشد.
شاخص آموزش عالی رشد بسیار خوبی طی سال‌های اخیر داشته است اما در سایر شاخص‌ها رشد، متاسفانه رشد خاصی نداشته‌ایم. اگر اقتصاد ما نیز به همین نسبت رشد می‌کرد امروز شاهد این تعداد نیروی دانش آموخته بیکار در جامعه نبودیم.

رده بندی احتمال جذب متقاضیان در هر دانشگاه

به منظور راهنمایی و انتخاب هر چه بهتر اولویت­ ها توسط متقاضیان جذب هیأت علمی، گزارشی از رده­ بندی دانشگاه­ها بر اساس تعداد متقاضی که برای کسب هر کرسی دانشگاه در هفت فراخوان اخیر وجود داشته است، توسط مرکز جذب اعضای هیأت علمی تهیه گردید.
در این گزارش، نتایج هفت فراخوان اخیر از شهریور94 لغایت شهریور97 بررسی می­ گردد. همچنین این گزارش بر اساس تعداد افرادی است که تا پایان آبان ماه سال 97 در دانشگاه­ ها جذب شده­ اند؛ قابل توجه است که در این گزارش صرفاً دانشگاه­ هایی بیان شده است که در هفت فراخوان اخیر حداقل 4 نفر جذب داشته­ اند.
با توجه به این گزارش متقاضیان با انتخاب دانشگاه­ های رده بالاتر و دانشگاه­ هایی که تعداد متقاضی کمتری برای هر کرسی خود دارند شانس جذب خود را افزایش می­ دهند. توصیه می­­ شود که متقاضیان پس از مطالعه دقیق گزارش موجود در سایت جذب احتمال جذب خود در دانشگاه­ ها را بالاتر برده و اولویت­ های خود را به با توجه به توانمندی­ های خود به بهترین شکل انتخاب نمایند.

اولویت استخدام اعضای هیات علمی در شرایط مساوی با مردان متاهل

در طی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده، ماده ۱۰ ناظر به این بود که در تمامی بخش‌های دولتی و غیردولتی اولویت استخدام در شرایط برابر به ترتیب به مردان متأهل دارای فرزند، مردان متأهل فاقد فرزند و سپس استخدام مجردها اختصاص یابد.

در تبصره ذیل ماده ۱۰ تأکید شد در حوزه پزشکی و پرستاری و معلمی که نیاز به استخدام زنان است، اولویت با زنان دارای فرزند و زنان متأهل است.

همچنین در ماده ۱۱ به صورت استمزاجی مصوب شد پس از ۵ سال از لازم الاجرا شدن این قانون برای استخدام اعضای هیات علمی در شرایط مساوی، مردان متأهل در اولویت باشند.

شرایط سنی

متقاضیان تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی آزمایشی که در زمان استخدام پیمانی کبر سن داشته اند و بنا به هر دلیلی مجوز معافیت از کبر سن برای ایشان در آن مقطع صادر نشده است، در صورتی که صدور تاییدیه پیمانی مربوط به قبل از تاریخ 1393/01/01 است تأییدیه پیمانی مذکور به منزله معافیت از کبر سن متقاضی مزبور تلقی می شود و نیاز به بررسی مجدد ندارد.

 آن دسته از متقاضیان تبدیل وضعیت از طرح سربازی به پیمانی که قبل از شهریور 96 در فراخوان طرح سربازی شرکت کرده و لذا از شرکت در فراخوان پیمانی معاف هستند و در زمان شرکت در فراخوان طرح سربازی مشمول کبر سن نبوده اند اما در زمان بررسی پرونده پیمانی دارای کبر سن می باشند در صورتی که در زمان خاتمه دوره تعهد طرح سربازی مشمول کبر سن باشند مشمول اصلاحیه تبصره 2 ماده 4 آیین نامه استخدامی می باشند.

 

انتهای پیام /

زمان انتشار: سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 76000

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب