خودکفایی کشور در تجهیزات پزشکی مصرفی/ تحریمها بابی خبرگزاری علم و فناوری - خودکفایی کشور در تجهیزات پزشکی مصرفی/ تحریمها بابی در دستیابی به فناوری بود
مدیر تحقیق و توسعه شرکت مهندسی سلامت یار حکیم مطرح کرد؛

خودکفایی کشور در تجهیزات پزشکی مصرفی/ تحریمها بابی در دستیابی به فناوری بود

کارشناسان معتقدند کشور در تولید برخی تجهیزات پزشکی مصرفی به خود کفایی رسیده و موفقیتهای خیلی خوبی هم در زمینه محصولات هایتک پزشکی به دست آمده است، در این رابطه اگر چه بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز در کشور تولید می شود اما سیلیکونها و پلی یورتان مواد اولیه تولید تجهیزات پزشکی در کشور تولید نمی شود، همچنین چنانچه اداره کل تجهیزات پزشکی برای آموزش و پیاده سازی سیستمهای مدیریت کیفیت راسا اقدام کند دستیابی به اهداف مورد نظر بسیار تسریع خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، کارشناسان معتقدند کشور در تولید برخی تجهیزات پزشکی مصرفی به خود کفایی رسیده وموفقیتهای خیلی خوبی  هم در زمینه محصولات هایتک پزشکی به دست آمده است، در این رابطه اگر چه بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز در کشور تولید می شود اما سیلیکونها و پلی یورتان مواد اولیه تولید تجهیزات پزشکی در کشور تولید نمی شود، همچنین چنانچه اداره کل تجهیزات پزشکی برای آموزش و پیاده سازی سیستمهای مدیریت کیفیت راسا اقدام کند دستیابی به اهداف مورد نظر بسیار تسریع خواهد شد.

دکتر علی حسن زهرایی مدیر تحقیق و توسعه شرکت مهندسی سلامت یار حکیم در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که صنعت کشور ما بطور کلی قبل از انقلاب شدیدا وابسته به واردات و در بعضی حوزه ها هم بشدت ضعیف بود و هیچ فعالیتی در خصوص تولید نداشتیم، افزود: یکی از این حوزه ها حوزه تولید تجهیزات پزشکی بود.

وی ادامه داد: در زمینه تجهیزات پزشکی بعد از انقلاب اداره کل تجهیزات پزشکی به عنوان متولی و ناظر بر تولید و واردات تجهیزات پزشکی تاسیس شد، در واقع بر اساس قانون تشكيلات و وظايف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، به منظور رسیدگی به امور تجهیزات پزشکی، در سال 1364 "دفتر تجهیزات پزشکی" در معاونت درمان تشکیل و سپس ساختار آن در سال 1372به "اداره" تغییر  می یابد بعد هم به ضرورت اهمیت و گستردگی کار، اداره با عنوان "اداره کل تجهیزات پزشکی" در سال 1376 ارتقاء یافته است.

حسن زهرایی گفت: این اداره زیر مجموعه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است و در زمینه تولید، کار نظارت بر کیفیت و نظارت بر تولید تجهیزات پزشکی در کشور را بر عهده دارد، مجوزهای تولید را صادر می کند و در زمینه واردات  به همین ترتیب ناظر بر کیفیت تجهیزات پزشکی وارداتی است و مجوزهای واردات را صادر می کند.

 مدیر تحقیق و توسعه شرکت مهندسی سلامت یار حکیم، اظهار داشت: با تاسیس این اداره و با اتفاقاتی که بعد از انقلاب در بخش صنعت برای حرکت به سمت تولید در صنعت تجهیزات پزشکی افتاد فعالیتهای خوبی انجام شد.

 

  شروع فعالیت صنایع تجهیزات پزشکی ۳۰ سال است

وی  با بیان این که سابقه چندانی در زمینه صنعت تجهیزات پزشکی نداریم، ادامه داد: شروع این فعالیتها با شرکتهای دولتی بود که در زمینه تولید تجهیزات پزشکی فعال شدند از جمله اینها شرکت ساخت وسایل پزشکی ایران "سوپا" که وابسته به هلال احمر بوده و  تقریبا 30 است که در این زمینه فعالیت می کند.

حسن زهرایی خاطرنشان کرد: بعد از آن کم کم شرکتها و بخش خصوصی هم در این زمینه فعال شدند، بخصوص در این بیست سال اخیر تولید تجهیزات پزشکی در بخش خصوصی خیلی گسترش پیدا کرده است.

 

تولید تجهیزات پزشکی حجم بازار بسیار بزرگ و توجیه اقتصادی دارد

وی تاکید کرد: اولین عواملی که باعث می شود این حوزه در بین صنایع گسترش خوبی داشته باشد و آینده خوبی را بشود برای آن متصور شد این است که یکی از نیازهای اساسی کشور با حجم بازار بسیار بزرگ است، همچنین کاملا فعالیت در این زمینه توجیه اقتصادی پیدا می کند.

 

تحریمها بابی در دستیابی به فناوری بود

حسن زهرایی، افزود: از ابتدای انقلاب با مشکلاتی به خاطر تحریمها رو برو بودیم، این سومین عامل هم بابی شد تا در این زمینه ها تلاش کنیم و جهت گیری ها به سمت دستیابی به فناوری تولید این تجهیزات قرار گیرد.

 

پارکها و شهرک های علمی تحقیقاتی روند تولید تجهیزات پزشکی را  تسریع کرد

وی بیان داشت: در ده پانزده سال اخیر هم با تاسیس و گسترس پارکها و شهرک های علمی تحقیقاتی در کشور روند روبررشد تولید تجهیزات پزشکی باز هم سرعت گرفته است.

 

 در زمینه برخی تجهیزات پزشکی مصرفی تقریبا به خودکفایی رسیده ایم

این متخصص در حوزه تجهیزات پزشکی، اذعان کرد:  اتفاقات خوبی که در این زمینه افتاده تاسیس شرکتهای استارت آپ در زمینه تولید تجهیزات پزشکی خاص و گسترش شرکتهای کوچکتر قبلی با استفاده از حمایت های شهرکهای علمی تحقیقاتی بوده بطوری که الان در زمینه تولید بعضی از تجهیزات پزشکی مثل باند، گاز، چسب، سرنگ و دستکش و مواردی از این قبیل تقریبا به خودکفایی رسیده ایم.

 

موفقیتهای خیلی خوبی در زمینه محصولات هایتک پزشکی به دست آمده است

حسن زهرایی گفت: همچنین در زمینه خیلی از محصولات هایتک پزشکی هم به موفقیتهای خیلی خوبی رسیدیم نمونه آن ساخت ربات جراحی سینا است که در کشور ما اتفاق افتاده و تکنولوژی خیلی بالایی در دنیا دارد.

وی با تصریح این که در دنیا  فقط چند کشور به این تکنولوژی دست پیدا کرده اند، تاکید کرد: البته در حال حاضر کشور در تجهیزات پزشکی مصرفی نیاز شدیدی دارد و حجم اصلی واردات هم در این زمینه است.

 حسن زهرایی ادامه داد: البته در حوزه مصرفی ها همانطور که عرض کردم فعالیتهای خوبی شده در بعضی از محصولات خودکفا شده ایم و در خیلی از محصولات دیگر هم فعالیتهای خوبی در حال انجام است اما هنوز جای کار خیلی زیادی داریم.

 

 در حوزه تجهیزات پزشکی هند، چین و پاکستان از ما جلوترند

وی یادآور شد: الان کشورهایی مثل هند، چین و یا حتی پاکستان را داریم که اینها در زمینه تجهیزات پزشکی مصرفی و حتی غیر مصرفی خیلی پیشرفت کرده اند، ما خیلی از محصولات مورد نیاز را از این کشورها وارد می کنیم کیفیت محصولات آنها هم کاملا قابل قبول است.

 

 در حوزه نیروی انسانی و تولید بسیاری از مواد اولیه ساخت تجهیزات پزشکی پتانسیلهای خوبی داریم

حسن زهرایی با طرح این سوال که ما باید چه کار بکنیم که در این زمینه بتوانیم باز هم جلوتر برویم، پیشرفت کنیم و تولیدمان را افزایش دهیم، اذعان کرد: پتانسل های خیلی خوبی داریم در زمینه نیروی انسانی پتانسیل فوق العاده ای در کشور وجود دارد نیروی کار جوان و تحصیل کرده داریم.

 وی گفت: در حوزه موارد اولیه هم پتانسیلهای خوبی داریم خیلی از مواد اولیه که در صنعت تجهیزات پزشکی استفاده می شود خصوصا در حوزه مصرفی ها، بخش زیادی از آنها موادی است که در صنایع پتروشیمی تولید می شود بخشی هم در صنایع فلزی تولید می شود.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت مهندسی سلامت یار حکیم،با تاکید بر این که باید یک مقداری اینها را تقویت کنیم که البته اگر نیاز باشد تولید کننده ها هم خود بخود به سمت تولید نیاز خواهند رفت، تصریح کرد: در حال حاضر درمواد پتروشیمی و مواد پلاستیکی گرید پزشکی یکسری ازمحصولات را بعضی ازصنایع پتروشیمی تولید می کنند.

سیلیکونها و پلی یورتان مواد اولیه تولید تجهیزات پزشکی در کشور تولید نمی شود

وی ادامه داد: با این حال خیلی از موادی که در زمینه تجهیزات پزشکی استفاده می شود مثلا سیلیکونها و یا پلی یورتان موادی اولیه ای هستند که پتروشیمی ها باید تولید کنند و الان تولید این مواد را در کشور نداریم.

حسن زهرایی گفت: باید به سمت تولید این گونه تجهیزات برویم و اعلام نیازها به حد مورد نظر برسد و طبیعتا صنایع پتروشیمی هم با سرمایه گذاری در خطوط تولید  مشکل مواد مورد نیاز کشور را مرتفع خواهند کرد، منتها باید اول بازاررا ایجاد کنیم و برای این کار هم باید تولید را حمایت و تقویت و کمک کنیم.

 

رویکرد دولت و وزارت بهداشت تولید تجهیزات پزشکی با کیفیت بالا است

مدیر تحقیق و توسعه شرکت مهندسی سلامت یار حکیم، اظهار داشت: یک مسئله ی خیلی مهم در رابطه با تجهیزات پزشکی بحث کیفیت محصولات است قطعا باید با بالاترین کیفیت تولید شوند و رویکرد دولت و وزارت بهداشت هم در سالهای اخیرهمین بوده است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم محصولات با کیفیت باشد باید به تولید کننده هم کمک کنیم این که بگوییم فقط به محصول با کیفیت مجوز تولید می دهیم و از طرف دیگر هیچ کمکی به تولید کننده نشود حتی مانع تراشی هم بکنیم طبیعتا تولیدمان ضعیف ومتوقف شود.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت مهندسی سلامت یار حکیم، اذعان کرد: در زمینه کیفیت محصولات پزشکی مرجعی که تمام دنیا به آن استناد می کنند استانداردهای بین المللی و الزامات سازمان غذا و داروی امریکا است.

 وی با بیان این که الزامات سازمان غذا و داروی امریکا بعنوان سختگیرترین سازمان غذا و دارو در دنیا  شناخته می شود و روی کیفیت محصولات پزشکی و داروها بسیار سختگیر است، افزود: خب اداره کل تجهیزات پزشکی ایران هم به استانداردها و الزامات آن استناد و با آن الزامات کیفیت محصولات تولیدی در داخل کشور را ارزیابی  می کند و به آنها مجوز تولید  می دهد.

حسن زهرایی خاطرنشان کرد: فی نفسه این قضیه اشکالی ندارد خیلی هم خوب است این که بخواهیم به بالاترین کیفیت برسیم که طبیعتا بیماری که از آن تجهیزات استفاده می کند هم با کمترین ریسک مواجه شود.

وی گفت: اما سازمان غذا و داروی امریکا اگر کیفیت را در بالاترین سطح الزام می کند کمک های ارزشمند و قابل توجهی هم به تولید کننده می کند، از جمله این کمکها از نظر آموزش و هم کمک به پیاده کردن این استانداردها در شرکتهای تولیدی است.

حسن زهرایی خاطرنشان کرد: منابع آموزشی که در زمینه پیاده سازی الزامات است همه روی سایت FDA  قرار دارد و ما هم استفاده می کنیم منتها تولید کننده ها آنجا حمایت می شوند، سازمان غذا و دارو کارشناسان خودش را آموزش داده و بعد تولید کننده گان را آموزش می دهند دوره های آموزشی برگزار می کنند.

وی با بیان این که ما این کمکها را اینجا نداریم،اگر هم هست خیلی محدود تر از آن چیزی است که آنجا وجود دارد، گفت: ضمن این که اینجا سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی بحث آموزش را به انجمن صنفی تولید کننده گان واگذار کرده است، این هم اشکالی ندارد اما ناهماهنگی و تناقض است بین آموزشی که به تولید کننده داده می شود با آن چه که اداره کل می خواهد.

 

اداره کل تجهیزات پزشکی برای آموزش و پیاده سازی سیستمهای مدیریت کیفیت راسا اقدام کند

حسن زهرایی با اشاره به این که نهایتا وجود این مشکلات بر سر راه تولید کننده باعث می شود که روند صدور مجوزهای تولید به شدت کند شود تولید کننده ها به شدت سردرگم می شوند، توصیه کرد: اداره کل تجهیزات پزشکی لازم است سرمایه گذاری خوبی در آموزش نیروها و کارشناسان خودش و بعد هم در آموزش تولید کننده ها داشته باشد،اگر راسا در این مسئله اقدام و بعد هم با توجه به آموزشی که داده  و هم در پیاده سازی سیستمهای مدیریت کیفیت درشرکتهای تولیدی کمک  کند و نهایتا پیاده سازی و نتیجه را از تولید کننده بخواهد این به رشد و گسترش تولید کمک  خواهد کرد.

 

 موانعی بر سراه تولید و عواملی که منجر به تولید محصول بی کیفیت  می شود

وی با تصریح این که این مستلزم یک اراده ای از طرف وزارت بهداشت، سرمایه گذاری در اداره کل تجهیزات پزشکی برای آموزش کارشاسان و تولید کننده ها ودر پیاده سازی سیستمهای مدیریت کیفیت و اخذ نتیجه بر اساس آن است اما متاسفانه الان این طور نیست،گفت: عدم توجه به این مسئله عملا نتیجه ای  ندارد جز این که  اداره کل تجهیزات پزشکی با پلاکارد رعایت کیفیت و من کیفیت را درسطح سازمان غذا و داروی امریکا می خواهم دارد جلو تولید را می گیرد و یا این که پلاکارد خود را پایین می آورد و محصول بی کیفیت تولید می شود در بیشتر موارد یکی ازاین دو اتفاق می افتد.

حسن زهرایی تاکید کرد: البته تولید کننده هایی هم هستند که سرمایه گذاری می کنند و خودشان در ارتقای کیفیت محصول تلاش می کنند و به نتیجه هم می رسند هم موفق می شوند اداره را راضی و مجوز تولید را بگیرند و هم کیفیت محصول را بالا ببرند اما همه موفق به این کار نمی شوند چرا که این مستلزم سرمایه گذاری، هم نیروی مجرب و هم مدیریت قوی است.

 مدیر تحقیق و توسعه شرکت مهندسی سلامت یار حکیم، خاطرنشان کرد: اگر نقش اداره کل تجهیزات پزشکی از ناظم به معلم تغییر کند آن زمان تولید تجهیزات پزشکی در کشور ما جان می گیرد و نمی گویم براحتی مثل امریکا و ژائن می شویم اما می توانیم مثل هند و پاکستان که تولید واقعا قابل توجهی در تجهیزات پزشکی دارند و بسیار قدرتمند هستند بشویم.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 76005

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
فناوری بیمارستانی
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲:۲۸

کیفیت تجهیزت پزشکی از کالاهای مصرفی گرفته تا تجهیزت پزشکی اتاق عمل باید با فناوری همراه باشد چرا که جون ادمی چیزی نیست که بخواهیم در هزینه ان ها صرفه جویی کنیم. با فناوری در تجهیز صفر تا صد مراکز درمانی است که بیمارستان رو به بیمارستان هوشمندتنبدیل میکند.و به نظر من بیمارستان ایمن در اعتبار پزشکی هم بی تاثیر نیست

اشتراک گذاری مطالب