مدیر عامل شرکت دانش بنیان دانه کاران جم؛

ایجاد جنگل‌های اقتصادی در بوشهر به اندازه پالایشگاه‌‌ها ارزآوری خواهد داشت!

مهندس جوان بوشهری با ایجاد جنگل‌های اقتصادی در استان بوشهر قصد دارد با مشکلاتی همچون کم‌آبی، ریزگردها، اشتغال و امثال آن مبارزه کرده و به اندازه پالایشگاه‌ها برای کشور ارزآوری داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ حسین مهرابی، اهل شهرستان جم، درسال 80 کار کشاورزی را شروع کرد و همزمان با کار، در رشته مهندسی فناوری گیاهان دارویی در دانشگاه به ادامه تحصیل پرداخت، و با توجه به مشکلات موجود کشور در بحث بحران آب و افزایش دما، تمام سعی و تلاش خود را بر انجام تحقیقات لازم بر روی این موضوعات جهت رسیدن به راهکارهای مطلوب، معطوف نمود.

چه عاملی باعث شد تا شما به موضوع بی آبی و یافتن راهکار جهت برطرف کردن این مشکل بپردازید؟

آدمی وقتی به ارزش داشته های خود پی می‌برد که آنها را از دست بدهد و این موضوع برای آب هم صدق می‌کند و تا زمانی که شیر آب را برای نوشیدن و یا برای شست و شو باز می‌کنیم و به صرف پرداخت آب بها، آنرا به هدر می دهیم، مساله کم آبی و یا حتی بُحران بی آبی را درک نخواهیم کرد. بحران کم آبی حقیقت تلخی است که گریبانگیر کشورمان شده است، و انسان همواره در طول تاریخ دچار تنگناهای مختلفی شده اما تسلیم شرایط نشده و برای برون رفت از مشکلات و ادامه حیات همیشه راهکارهایی اندیشیده که بدیهی ترین آن سازگاری با اقلیم بوده است.

 بر همین اساس ایرانیان قدیم، سازه های آبی بدیع (قنات ها) را احداث کردند تا آب‌های زیر زمینی را به سطح زمین انتقال دهند، بدون اینکه خللی در محیط زیست خود وارد کنند و همچنین شهرسازی سازگار با اقلیم را چاره اندیشی کردند و معماری هر منطقه، وجه تمایز هر اقلیم محسوب می‌شد؛ اما عوامل متعددی از جمله مجوز‌های بی‌رویه برای حفر چاه‌های عمیق و اضافه ‌برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی و تخریب قنوات به واسطه ساخت و سازهای عمرانی در کنار عاملی طبیعی همچون خشکسالی سبب از بین رفتن قنات‌ها شد.

متاسفانه به محدودیت های اقلیمی در منطقه توجه نشد و در قالب برنامه‌های توسعه و بدون توجه به آمایش سرزمینی، نسخه واحدی برای کل کشور پیچیده شد و تاب‌آوری را از طبیعت سلب کرد و پیامدهای آن گریبانگیر کشور شد.

تغییرات اقلیمی، تمدن ایران را در معرض خطر قرار داده است؛‌ دریاچه ها و رودخانه ها به دلیل بارش های کم، یکی پس از دیگری در حال خشک شدن هستند؛ کم آبی کشاورزان و دامداران در تنگنا قرار داده است و چه بسیار شهرها و روستاهایی که چند سالی است به دلیل افزایش دمای هوا دیگر زمستان های پر بارش در آنها احساس نمی شود.

 پیامدهای تغییرات اقلیمی به نوعی همه را دچار خود می‌کند و مهاجرت از روستاها به شهرها، حاشیه نشینی، بزرگ شدن بی رویه شهرها و افزایش بزه و کاهش امنیت اجتماعی از جمله پیامدهای تغییرات اقلیمی محسوب می شوند.

شما برای برای برطرف شدن این مشکل چه راهکارهایی دارید؟

طرح من یک طرح ملی است که اگر اجرایی شود می‌تواند بسیاری از مشکلات کشور از جمله بی‌آبی، کاهش آلاینده‌ها در فضا و کاهش ریزگردها ... برطرف کند، طرح ایجاد جنگل‌های اقتصادی می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات کشور باشد، دولت بجای اینکه هزینه بسیاری را صرف ایجاد جنگل خرج کند همین هزینه در اختیار کشاورزان قرار دهد تا به کمک دولت آمده و این کار بزرگ را اجرایی کنند.

سازمان جهانی هواشناسی از سال ۱۹۶۱ تا سال ۲۰۱۸ توجه ویژه ای به اقلیم و تغییرات اقلیمی داشته و در ۱۳ سال گذشته شعارهایی را اعلام کرده که پیرامون موضوعات اقلیمی است. این سازمان از چند سال گذشته به نوعی تغییرات آب و هوایی را در شعارهای هر ساله خود گوشزد کرده است اما گویا به شعارهای سازمان جهانی هواشناسی بی توجهی شده است چون اگر به آن هشدارها توجه شده بود شاید امروز دچار پیامدهای خشکسالی که برکشورمان سایه انداخته است، نبودیم.

تحقیقات بین المللی نشان می‌دهد دمای کره زمین به دلیل افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای نسبت به دوره پیش صنعتی حدود یک درجه افزایش پیدا کرده است و این مساله سبب فراوانی رخداد پدیده‌های هواشناختی با انرژی‌های بالا مانند خشکسالی یا بارش‌های سیل‌آسا در ایران و بسیاری از نقاط دنیا شده است.

منظور شما از جنگل اقتصادی چیست؟

جنگل‌های اقتصادی سودزا، شامل دام‌پروری و گلخانه و باغات گرمسیری است که نخل اولین محصول اقتصادی جهان و انبه،  پنجمین محصول است که می‌توان به عنوان اقتصادی‌ترین محصولات بخش کشاورزی نام برد و و بررسی شرایط سخت واردات گوشت که در پی این واردات گرانی گوشت و بی کیفیتی آن و حذف آن از سفره مردم، راه اندازی کارخانجات محصولات کشاورزی مثل کارخانه آلوئه ورا و بسته بندی و صادرات آن و .... همه اینها را می‌توان نام برد.

با ایجاد این کار چه مشکلاتی می‌توان حل کرد؟

یکی دیگر از بحران‌های موجود در کشور، اشتغال است که با اجرایی شدن این طرح می‌توان هزاران نفر را شاغل کرد، جنگل دارای ارزش و فواید اقتصادی و اجتماعی فراوانی است که اهم آن عبارتند از توسعه کشاورزی، اشتغال زایی، توسعه اکوتوریسم و غیره. بطور کلی درآمد جنگل بصورت مستقیم یا غیرمستقیم تبیین می شود ارزش اجتماعی و اکولوژیکی جنگل ها بیشتر از ارزش اقتصادی آنهاست.

طرح خود را تاکنون به کجا ارائه کرده‌اید؟

جنگل‌های اقتصادی در حد زمین مساحتی کم، و بصورت آزمایشی بروی درختان خاصی اجرا شده است، که می‌توان به تولید علوفه‌های خاص، الوئه ورا، پاپایا ...اشاره کرد، همچنین در شرکت دانه‌کاران جم با تکیه بر دانش متخصصین، نزدیک به دهه فعالیت خود را در منطقه ویژه اقتصادی پارس شروع کرده‌ایم که طرح‌های بسیار دیگری در آن اجرا شده است که دورهای آموزشی مانند کشت آیروپونیک و غیره برگزار شده، علاوه بر این این شرکت در استان بوشهر در بخش طراحی و اجرای فضای سبز شهرداری بوشهر، نیروگاه اتمی، پارس جنوبی به فعالیت پرداخته و تولید کننده استان در سال87 در زمینه تولید گل و گیاه در کارنامه خود دارد.

همه این کارهای انجام شده را به استاندار استان بوشهر ارائه کردیم که مورد توجه و استقبال وی قرار گرفت و قول همکاری لازم جهت اجرایی شدن این طرح به بنده و تیم اجرایی داده شده است.

 

 

اگر چه شهر جم در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و هوای آن خشک است، اما ما توانستیم با کاشت پاپایا یا خربزه درختی در میان درختان دیگر، رطوبت مورد نیازش را تامین کرده است، این درخت همان سال اول که فقط ۲۰ سانتیمتر قد کشیده بود، میوه داد و اکنون هم، مرتب گل می‌کند و میوه می‌دهد و ارتفاع درخت پاپایا به ۱۵ متر می‌رسد و هر درخت سالانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم میوه تولید می‌کند.

 می‌توان با کاشت  این درخت در مناطق ساحلی استان بوشهر که گرم و مرطوب است از توسعه بیابان جلوگیری و شغل و درآمد ایجاد کرد که من در پنج سال ۴۰۰ صفحه مستندات پژوهشی درباره کشت گونه‌های جدید تدوین کرده، و معتقدم باید کشت گیاهانی که با شرایط آب و هوایی استان بوشهر سازگارند در این استان ترویج شوند و جای کشت‌هایی که اکنون اقتصادی نیستند، را بگیرند تا سود آن  به جیب افراد زیادی از کشاورز و دامدار تا فعالان صنایع تبدیلی و صادرکنندگان برود.

 

 

 

 

در بخش گلخانه‌ای چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

4الی 5هکتار سطح مزارع گل و گیاه بوده و در تولید گوجه‌فرنگی حدود 6هزار مترمربع گلخانه اجرا شده و 4هزار متر نیز در فازهای بعدی اجرا خوهد شد، امسال که در این 6 هزار متر مربع به طور آزمایشی به کشت گوجه‌فرنگی پرداخته‌ایم بیش از 180 تن محصول با کیفیت بالا برداشت کردیم که این خود گویای این است که عرصه جای توسعه و توجیه اقتصادی برای توسعه را داراست. از نظر دیگر آب و هوای مدیترانه‌ای که در شهرستان جم حاکم است از این شهرستان، قطب کشاورزی ساخته که در آن هم امکان تولید گیاهان سردسیری وجود دارد و هم گیاهان گرمسیری؛ همانگ.نه که ملاحظه می‌کنید در حیاط منزلم درخت خرمالویی دارم که هرساله بیش از 50 کیلو خرمالو تولید می‌کند یا کاج را می‌بینید در کنار درخت نخل و موز و آناناس به حیات خود ادامه می‌دهندو این شرایط گویای استعداد بالای این منطقه برای تولید محصولات گلخانه‌ای است که با توجه به نیاز کشور به محصولات کشاورزی خارج از فصل و با توجه به اینکه هزینه گرمایش در گلخانه‌های مناطق سردسیر باعث می‌شود قیمت تمام شده محصولاتمان بالا رود این مساله کاملا توجیه‌پذیر است که در این منطقه این هزینه وجود دارد که در بحث گلخانه سرمایه‌گذاری شود.

 

حرف پایانی شما

اینکه دست از شعار برداریم و پای کار باشیم و با توجه به مشکلات باید قدم‌های بزرگی در جهت آبادانی کشور عزیزمان ایران برداریم و مسئولین پا به پای کسانیکه طرح و ایده دارند قدم بردارند و شرایط لازم جهت محقق شدن طرح‌ها فراهم کنند تا این طرح‌ها و جوانان با استعداد کشور، شکار کشورهای دیگر نشده و طرح خود را در کشور خود اجرا کنند.

انتهای پیام/ حسینی مفرد

زمان انتشار: شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 76025

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
عبدالکریم برقک
۰ مخالف          ۰ موافق
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶:۱۷

باسلام بنده چند سالی هست که اقای مهندس مهرابی رو میشناسم ایشان مردی موفق و بسیار روشنی هستن و حرفایی رو که میزنه قبلا تجربه کرده و واقعا باید به این جوان خسته نباشید گفت که زمینه های نیز برای ایشان در خارج کشور جهت کار محیا شده و فقط بخاطر عرق ملی به کشورش ایشان را از رفتن به دیگر کشورها باز داشته امیدوارم مسئولین قدر همچین افرادی را بدانند باتشکر

اشتراک گذاری مطالب