پژوهشگر علوم و فناوری فضایی مطرح کرد؛

عمده پیشرفت صنایع فضایی در دو دهه اخیر بوده است/ تا سال ۱۴۰۰ جایگاه های خیلی خوبی در هوا و فضا خواهیم داشت

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی با بیان این که عمده پیشرفت در صنایع فضایی در دو دهه اخیر بوده است، اظهار داشت: تا سال ۱۴۰۰ جایگاه های خیلی خوبی در صنایع فضای خواهیم داشت، هیچ شکی هم نیست که ایران در حوزه صنایع فضایی از همسایه ها خیلی جلوتر است اما باید توجه داشته باشیم که کشورهای حوزه خلیج فارس بخصوص امارات و عمان در حوزهای فضایی خیلی جدی وارد شده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، پژوهشگر علوم و فناوری فضایی با بیان این که عمده پیشرفت در صنایع فضایی در دو دهه اخیر بوده است، اظهار داشت: تا سال 1400 جایگاه های خیلی خوبی در صنایع فضای خواهیم داشت، هیچ شکی هم نیست که  ایران در حوزه صنایع فضایی از همسایه ها خیلی جلوتر است اما باید توجه داشته باشیم که کشورهای حوزه خلیج فارس بخصوص امارات و عمان در حوزهای فضایی خیلی جدی وارد شده اند.

عمران مرادی پژوهشگر علوم و فناوری فضایی، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که واقعیت این است که در مورد صنایع فضایی از خیلی از کشورها عقب هستیم و باید بپذیریم، افزود: اما نکته مهم این است که پتانسیل بسیار خوبی برای رشد در صنایع فضایی داریم و بخصوص این بعد از انقلاب خودش را نشان داده است.

وی ادامه داد: دوم این که نرخ رشد ما هم خیلی خوب بوده بخاطر این که ملت ما در دانش مربوط به آسمان قدمت دارد، علاقه و دانش ایرانیان در حوزه ستاره شناسی و توجه به آسمان برگردد به هزاران سال پیش، ایران پیش از اسلام در زمینه ستاره شناسی جزو سرآمدهای جهان بوده است.

مرادی با اشاره به این که بعدها  ایران دارای رصدخانه های مطرح دنیا، رصدخانه مراغه، رصد خانه اصفهان بوده، همچنین دانشمندان بزرگی مثل خواجه نصیرالدین طوسی ابوریحان بیرونی و  دیگر دانشمندان این حوزه ایرانی بوده اند، گفت: در حوزه دانش ستاره شناسی و علوم مربوط به فضا قدمت خیلی زیادی داریم و این خیلی مهم است علاقمندی به فضا و فناوری فضایی و علوم فضایی حتی در کودکان دیده می شود و به همین خاطر هم فناوری فضایی در کشور بطور خوداتکایی و نگاه به درون نرخ رشد مطلوب داشته است.

 وی با تاکید بر این که امروزه  توانسته ایم جزو ده کشور برتر جهان در حوزه پرتاب ماهواره قرار گیریم، ادامه داد: خوشبختانه در ایران نگاه به آسمان مدنظر بوده در قبل از انقلاب هم مباحثی را نه دقیقا تحت عنوان صنایع فضایی ولی تحت عنوان استفاده از خدمات ماهواره ها داشته ایم مرکزی در این زمینه تاسیس شده دیشهای خیلی بزرگی و تحهیزات خیلی زیادی را وارد کرده اند که البته خیلی وسیع نبوده بیشتر متمرکز روی خدمات و کاربردهای ماهواره بوده است.

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی،  با بیان این که امروز همان مرکز به یک مرکز فضایی بزرگ تبدیل شده، بیان داشت:  بعد از انقلاب در واقع در دوران انقلاب و دوران جنگ تحمیلی طبیعتا این مسئله تا حدودی متوقف شد، با این حال پیشرفتهای قابل توجهی که در طول دوران جنگ در زمینه موشکی حاصل شد پایه ای بود برای این که بتوانیم موشکهای ماهواره بر بسازیم  و جزو ده کشور فضایی جهان شویم و بتوانیم خودمان ماهواره پرتاب کنیم.

مرادی در رابطه با  تفاوت حوزه صنایع فضایی در قبل از انقلاب و بعد از انقلاب، گفت: در قبل انقلاب خیلی تمرکز روی واردات بود این که یکسری تجهیزات را وارد و از آن استفاده کنند که البته آن هم جایگاه خودش را دارد و با ارزش است.

وی ادامه داد:  در بعد انقلاب و بخاطر تحریمها و این که کسی در این زمینه به ما کمک نمی کرد  یک اتفاق خوبی افتاد، این که با اتکاه  به توان داخلی صنایع فضایی یک حالت بومی پیدا کرد و این موضوع خیلی مهمی است.

 پژوهشگر علوم و فناوری فضایی، بیان داشت: شاید روند پیشرفت مبتنی بر یکسری آزمون و خطا باشد و کندتر شود اما تجارب خیلی زیادی حاصل می شود و از اساس کار به درستی جلو می رود، در واقع آنچه که بعد از انقلاب بسیار اهمیت داشت رشد صنایع فضایی با نگاه به درون و پتانسیلهای درونی بخصوص نسل جوان بوده است.

 

بیشترین پیشرفت در حوزه صنایع فضایی چه زمانی بوده است

مرادی با تاکید بر این که خوشبختانه همواره این علاقمندی و توجه به حوزه فضا وجود داشته، گفت: اما ریشه های این قضیه بعد از انقلاب در دوران بعد از جنگ گذاشته شد البته خیلی به آرامی چون در حال بازسازی کشور بودیم و آرام آرام وارد بحث صنایع فضایی شدیم.

 

از اواسط 1370 علاقمندی به فضا و ترویج علم ستاره شناسی و علوم و فناوری فضایی قوت گرفت

وی ادامه داد:  اما از اواسط 1370 علاقمندی به فضا و ترویج علم ستاره شناسی و علوم و فناوری فضایی بخصوص همزمان با خورشید گرفتگی بزرگ و طولانی مرداد ماه  1378در کشور وسیع تر شد و توجه ویژه ای به مقوله های فضا اتفاق افتاد.

 

 عمده پیشرفت در صنایع فضایی در دو دهه اخیر بوده است

مرادی خاطرنشان کرد: در دهه 1370 رصد خانه ملی پایه گذاری شد، سازمان فضایی خیلی جدی تر شروع به کار کرد و ساختارها شکل گرفت و خیلی تلاش کرد پتانسیلها را شناسایی کند و عمده پیشرفت را می توانیم به دو دهه اخیر نسبت بدهیم.

 پژوهشگر علوم و فناوری فضایی، گفت: این قضیه همینطور پیشرفت تا در 14 بهمن  1387 توانستیم ماهواره امید را در مدار قرار دهیم با ماهواره بر سفیر امید و این موجب شد که ما جزو ده کشور فضایی جهان بشویم.

 

تا سال 1400 جایگاه های خیلی خوبی در صنایع فضای خواهیم داشت

وی تاکید کرد: تجربه  صنایع هوا فضای ایران در سه دهه اخیر نشان داده که با کمترین امکانات می توانیم دستاوردهای خیلی بزرگی داشته باشیم بطوری که توجه و تعجب بسیاری از کارشناسان این صنعت را در کشورهای پیشرفته موشکی و هوافضایی جهان در پی داشته و فکر می کنم که تا سال 1400 جایگاه های خیلی خوبی در این زمینه پیدا خواهیم کرد.  

 مرادی گفت:  برای این منظور برنامه ای در کشور تدوین شده، برنامه ده سال اول فضایی که به دو قسمت پنج سال اول  بیشتر تمرکز بر ایجاد زیر ساخت های فضایی و پنج سال دوم  استفاده این زیرساختها برای انجام کار علمی مورد نظر است.

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی، اذعان کرد: در این چندساله کارهای بسیار ارززشمندی ازجمله طراحی و ساخت ماهواره ها و پرتاب کننده های ماهواره و ایستگاههای زمینی با موفقیت انجام گرفته است.

 

پیشرفت در حوزه صنایع فضایی چه ضرورتی دارد؟

وی در پاسخ به این سوال، با اشاره به این که چرا تمام دنیا به دنبال این هستند که به فضا دست پیدا کنند و چرا اینقدر رقابت شدید است، اذعان داشت: واقعیت این است که فضا یک طبیعت ناشناخته است که در آن انواع اهداف  اقتصادی و استراتژیک مهم وجود دارد.

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی،اظهار داشت: ماهواره ها نقش بسیار مهمی در زندگی ما پیدا کرده اند اگر ماهواره ها نباشد زندگی ما فلج میشود با بحران روبرو می شویم توجه به فضا بسیار استراتژیک است.

مرادی یادآور شد: گوشی موبایل که به راحتی با همه جای دنیا ارتباط برقرار می کنیم،اینترنت که با اتصالبه شبکه جهانی ازهمه جای دنیا اطلاعات کسب می شود، کانالهای مختلف تلویزیون و همینطور رادیو، عابر بانک، جی پی اس اساس همه اینها ماهواره است.

وی گفت: همچنین از ماهواره ها برای کنترل دقیق منابع آبی، منابع کشاورزی و نظارت برآنها استفاده می کنیم، همچنین استفاده از خدمات فضایی در زمینه های مدیریت سلامت و بحران از مباحث بسیار مهم است.

 

 اهداف بلند مدت حوزه فضایی

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی، با تاکید بر این که این موارد اهداف کوتاه مدت هستند، خاطر نشان کرد:  امروزه انسانها به این فکر می کنند که چگونه به منابع و معادن فضایی دست پیدا کنند.

 

کشورهای حوزه خلیج فارس در حوزهای فضایی خیلی جدی وارد شده اند

وی تاکید کرد: امروزه در کشورهای مختلف از جمله کشورهای جنوب ایران  کشورهای عربی به گردشگری فضایی فکر می کنند، در آینده نزدیک شاهد هتلهای فضایی خواهیم بود بحث گردشگری فضایی مهم است.

مرادی گفت: فضا خیلی استراتژیک می شود و می بینیم که امروزه امریکا و روسیه یکسری اختلافاتی پیدا کرده اند و حتی ممکن است قضیه آنقدر حاد شود که جنگهای فضایی رخ دهد.

وی تاکید کرد: در آینده های دور هم بدون شک انسانها نیاز پیدا می کنند که به فضا مهاجرت کنند یعنی بخشی از انسانها باید به فضا بروند و کشورهایی می توانند این کار را انجام دهند که از همین  الان در این حوزه وارد شده اند.

 کشورهای حوزه خلیج فارس مثل امارات و عمان هم در حوزهای فضایی خیلی جدی وارد شده اند و این چیزی است که حتما باید خیلی جدی بگیریم و  حتما وارد شویم و اگر جدی دنبال نکیم ضررهای بسیاری بالایی را در آینده خواهیم داشت.

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی، بیان کرد: در مورد پیشرفتهای جهانی به هر حال صنایع فضایی بیش از 60 سال قدمت دارد اولین کشوری که توانست به فضا دست پیدا کند شوری سابق بود بعدا رقابت شدیدی که بین کشور شوروی و امریکا وجود داشت امریکایی ها خیلی تلاش کردند که گوی سبقت را از روسها بگیرند همواره عقب بودند یعنی اولین ماهواره را  شوروی فرستاد بعد اولین فضا نورد به فضا را هم شوروی فرستاد.

وی افزود: ولی امریکایی ها در یک زمینه توانستند از شوروی جلو بیفتند و آن زمانی بود که امسترانگ در پروژه آپلو  توانستند به ماه دسترسی پیدا کنند یعنی امریکایی ها  سفینه خود را با هزینه های و زحمت خیلی زیاد روی ماه فرود بیاورند.

مرادی با بیان این که آن موقع عصر رقابت بود نگاه دو کشور خیلی مبتنی بر دانش و اکتشاف نبود، گفت: اما از به بعد و پایان گرفتن جنگ سرد نگاه انسانها به فضا منطقی تر شد به این فکر افتادند که تا جایی که می توانند از فضا برای صلح استفاده کنند از الان از فضا برای جنگ و درگیری استفاده نکنند اگر چه در حال حاضر  تعداد زیادی ماهواره های جاسوسی  و هم ماهوراه های ضد جاسوسی در فضا وجود دارد.

 

وضعیت فعلی پیشرفتها و صنایع فضایی در ایران و کشورهای همسایه چگونه است؟

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی،  در پاسخ به این سوال، اظهار داشت: در این که  ایران در حوزه صنایع فضایی از همسایه ها خیلی جلوتر است هیچ شکی نیست، در واقع ما توانستیم به پیشرفت بومی دست پیدا کنیم و مهمترین قسمت آن پرتاب ماهواره در فضا است خودمان می توانیم ماهواره بسازیم و این کار را انجام دادیم، می توانیم ماهواره را در مدار قرار دهیم پرتاب کنیم و این کار را انجام دادیم، و می توانیم ماهواره را کنترل فضایی کنیم و این کار را هم انجام دادیم.

وی تاکید کرد: اما نکته مهمی که وجود دارد این است که پیشرفتها و علاقه به پیشرفت در همسایه ها را هم نباید دست کم بگیریم  کشورهای امارات و عمان و ترکیه برنامه ریزیهای خیلی جدی در زمینه فضا می کنند، در زمینه گردشگری فضایی  برنامه ریزی می کنند حتی نگاه جدی به ارسال فضانورد دارند، نگاه به این که در سالهای آتی خودشان را به مریخ برسانند و خیلی هم جدی فعالیت می کنند.

 مرادی بیان داشت: بنابراین با این که جلو هستیم باید این جلو بودن را حفظ کنیم و این خیلی مسئله مهمی است و اگر مکثی در پیشرفت صنیاع فضایی اتفاق بیفیتد و عقب بمانیم شاید در آینده جبران آن خیلی سخت باشد چون کشورهای همسایه حتی کشور قطر تلاش می کنند که رشد سریع داشته باشند. 

پژوهشگر علوم و فناوری فضایی، گفت: در طول چهل سال گذشته توانستیم با تکیه بر نیروهای درونی ماهواره طراحی و بسازیم، ماهواره برها را طراحی و بسازیم،  موشکهایی طراحی و  بسازیم که موشکهای فضایی  هستند و می توانند ماهواره ها را در فضا قرار دهیم  و توانستیم به این تکنولوژی دست پیدا کنیم، توانستیم جزو ده کشور برتر در حوزه فضایی باشیم.

مرادی افزود: در حال حاضر به این سمت پیش می رویم که بتوانیم ماهواره هایی با تکنولوژی های پیچیده تر بسازیم، ماهواره بر هایی (ارتقا موشکهای فضایی) بسازیم که بتواند ارتفاع بالاتری برود و در مدارهای بالاتری به دور زمین ماهواره ها را قرار دهد و بتواند محموله های سنگین تری را ببرد.

وی خاطرنشان کرد: این همه در شرایط تحریم اتفاق افتاده هیچ کشوری حتی امریکا و روسیه  نمی توانند در شرایط تحریم این کار را انجام دهند.

مرادی گفت: خوشبختانه در زمینه حوزه فضایی در کشور یک سند توسعه فضایی منتشر شده یعنی یک نقشه راه داریم که اهداف مهمی در آن وجود دارد از جمله اهداف مهم علاوه بر مباحث ماهواره ارسال فضانورد به فضا است، این کار را از راکتهای کوچک زیستی شروع کردیم موجودات کوچک ساده ای که توانستیم به فضا بفرستیم و برگردانیم و بعد  موجودات بزرگتر که میمونها را توانستیم به فضا بفرستیم و سالم برگردانیم.

وی بیان داشت: در حوزه خدمات ماهواره ای توانستیم گسترش دهیم  و امروزه می بینیم که در بسیاری از حوزه ارتباطات زیرساختهای ارتباطی را توسعه داده ایم. همچنین در سند راه توسعه فضایی یکی از مسائلی که خیلی جدی به آن اشاره شده  همواره نگاه ما نگاه به درون است و بصورت خود اتکاه جلو برویم.

 

ورود بخش خصوصی می تواند باعث جهش خیلی بهتر صنایع فضایی شود

 مرادی گفت: در سالهای اخیر یک بحث بسیار مهم که در صنایع فضایی خیلی مهم است مطرح شده و آن این که این حوزه یک مقدار از حالت دولتی فاصله گرفته و سیاستهای فضایی به سمتی رفته که بخش خصوصی وارد شود ورود بخش خصوصی می تواند باعث جهش خیلی بهتر صنایع فضایی شود.

 

تقویت و حمایت شرکتهای دانش بنیان فضایی ضرورت دارد

وی گفت: شاید تحریمها این فرصت را برای بخش خصوصی بوجود آورده که بخش خصوصی هم بتواند وارد پیشرفتهای فضای شود که اگر این قضیه جدی گرفته شود و اگر شرکتهای دانش بنیان فضایی تقویت و حمایت شوند با توجه با اصالت و علاقه ای که در زمینه فضایی داریم رشد بسیار خوبی خواهیم داشتیم.  

مرادی تاکید کرد: مسیری که سازمانهای فضایی بزرگ و پیشرفته دنیا در شصت هفتاد سال طی کردند باید بتوانیم خیلی کوتاهتر و سریع تر طی کنیم و باید نرخ رشد خیلی سریعتری داشته باشیم و این با توجه به علاقه، نقشه راه  و پیشرفتهایی که تا کنون داشتیم و  استعداد هایی که در دو سه دهه اخیر پرورش پیدا کرده اند غیر ممکن نیست.

وی با یادآوری این که  14بهمن هر سال از 1387 بعنوان روز ملی فضایی نام گرفته و نشان دهنده اهمیتی است که به صنایع فضایی شده است، خاطرنشان کرد: صنایع فضایی صنایع تولید انبوه نیست با پیچیدگی تکنولوژی بالا، ریسک بالا اما جزو صنایع پیشرو است که هر چقدر این صنایع را رشد دهیم می تواند صنایع دیگر را رشد دهد، ناسا مادر انتقال تکنولوژی در امریکا شده و صنایع دیگر را ساپورت می کند، همچنین پیشرفت در صنایع فضایی باعث اعتماد به نفس و غرور ملی می شود که خیلی مهم و تاثیر گذار خواهد بود.   

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 76026

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب