خوردن گوشت قرمز خطر ابتلا به نوعی بیماری کبدی را به دنبال دارد

محققان بر روی پدیده‌ای تمرکز کرده‌اند که تحت عنوان «بیماری کبد چرب غبرالکلی» (NAFLD) شهرت یافته است. این بیماری به طور معمول با چاقی مفرد و عادات غذایی مشخصی در ارتباط است.

کارشناسان تغذیه بر اساس یک تحقیق صورت گرفته در هلند می‌گویند افرادی که از پروتئین‌های جانوری به فراوانی استفاده می‌کنند، بااحتمال بیشتری ممکن است چربی اضافی در کبدشان جمع شود. به همین دلیل آنها در مقایسه با سایر افرادی که از منابع گیاهی پروتئین‌ها استفاده می‌کنند، به احتمال بیشتری به بیماری های کبدی دچار می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از رویترز، محققان بر روی پدیده‌ای تمرکز کرده‌اند که تحت عنوان «بیماری کبد چرب غبرالکلی» (NAFLD) شهرت یافته است. این بیماری به طور معمول با چاقی مفرد و عادات غذایی مشخصی در ارتباط است.

خوردن گوشت قرمز اختلال کبد چرب غیرالکلی را به دنبال دارد

در حالی که برای درمان این نوع از بیماری کبدی رژیم‌های غذایی خاصی پیشنهاد می‌شود، هیچ تحقیقی تاکنون نتوانسته ثابت کند که این تغییرات غذایی در راستای پیشگیری از بیماری کاربردی هستند. در یک مطالعه که در کشور هلند به انجام رسیده است،‌ محققان داده های به دست آمده از پرسشنامه‌ها و اسکن های چربی کبدی را در بیش از ۳۸۰۰ فرد بالغ  که به طور متوسط ۷۰ سال سن داشتند را مورد ارزیابی قرار دادند.

این اسکن ها نشان دادند که ۳۴ درصد از شرکت‌کنندگان یا به طور دقیق بیش از ۱۳۰۰ نفر از آنها به بیماری کبد چرب غیرالکلی دچار هستند. در میان این شرکت‌کنندگان ۱۳۲ نفر وزن طبیعی سالم داشتند و بیش از ۱۲۰۰ نفر به اضافه‌وزن دچار بودند.

افرادی که اضافه وزن داشتند عموما پروتئین جانوری بیشتری از سایرین مصرف می‌کردند. آنها در مقایسه با افرادی که مصرف گوشت قرمز کمتری داشتند با احتمال ۵۴ درصد بیشتر در خطر ابتلا به بیماری کبد چرب قرار داشتند. کبد چرب نوعی اختلال کبد التهابی است که در آن واکوئل‌هایی از چربی در کبد افراد تجمع پیدا می‌کند. 

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 76085

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب