نامۀ ۴۷۶ نفر از مخترعان ، پژوهشگران و مبتکران بسيجي در لبیک به گام دوم انقلاب ؛

اینک زمان آن رسیده که از مرزهای کنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها عبور کنیم/دشمنِ بیمناک از جهاد علمی را همچون گذشته ناکام خواهیم کرد

پس از انتشار بیانیۀ رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان «گام دوم انقلاب اسلامی ایران» و دعوت از جوانان براي خيزش بزرگ علمي در دهۀ پنجم انقلاب اسلامي، مخترعان و نخبگان و مبتکران بسيجي كشور بيانيه‌اي صادر کرده و اعلام کردند که بسيجيان، گوش‌به‌فرمان سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي هستند.

به گزراش خبرگزاری علم وفناوری ؛ پس از انتشار بیانیۀ رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان «گام دوم انقلاب اسلامی ایران» و دعوت از جوانان براي خيزش بزرگ علمي در دهۀ پنجم انقلاب اسلامي، مخترعان و نخبگان و مبتکران بسيجي كشور بيانيه‌اي صادر کرده و اعلام کردند که بسيجيان، گوش‌به‌فرمان سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامي هستند.

متن بيانيه به اين شرح‌ است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بی‌تردید‌ با تأسی به رهنمودهای مقام معظم رهبری و پیشرفت‌های علمی و فکری به‌دست‌آمده، مخترعان و پژوهشگران زمینۀ رشد علمی و اندیشه و تفکر بسیجیان را فراهم خواهند آورد. در حال حاضر نیز با به‌کارگیری خلاقیت و نوآوری و با تکیه بر این تفکر، به پیشرفت‌های عظیم علمی در سطوح مختلف دست یافته‌اند.

اخلاق و منش اسلامی می‌تواند در هر جامعه‌ای شور و شعور معنوی ایجاد کند و هرچه شعور معنوی جامعه ارتقا یابد، نشانه‌های رشد و تعالی نیز بیشتر متجلی می‌شود. امروز رشد علمی و همه‌جانبۀ کشور عزیزمان محتاج جهاد سربازان علم و دانش، در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور است تا بتوانیم علاوه بر رفع نیازهای خویش، علم را به خارج از دروازه‌های کشورمان صادر کنیم و در عرصۀ بین‌الملل، در حوزۀ فنّاوری‌های نوین نیز حرف‌هایی برای گفتن داشته باشیم.

رهبر عزيز انقلاب، همان‌گونه كه فرموديد: «دانش،‌ آشکارترین وسیلۀ عزّت و قدرت یک کشور است؛ روی دیگر دانایی، توانایی است». اینک ما مخترعان و نخبگان و مبتکران بسيجي می‌دانیم علم و فنّاوری لازمۀ رسیدن به آرمان‌های بزرگ انقلاب اسلامی است و نقشی اساسی در تمدن‌سازی اسلامی دارد؛ از این رو ما نیز آماده‌ایم تا با کوشش فراوان در مسیری گام برداریم که به قله‌های دانش جهان نزدیک شویم و آن‌ها را فتح کنیم. اینک زمان آن رسیده از مرزهای کنونی دانش در رشته‌های گوناگون علمی عبور کنیم تا به سرمنزل مقصود که مطلوب شما و جامعۀ اسلامی‌مان است، دست یابیم.

به‌راستي اگر سال‌ها قبل به فرموده‌هاي شما در خصوص توليد علم و جنبش نرم‌افزاري عمل می‌کردیم و مسيری مناسب را برای پژوهش‌های علمي تعیین می‌کردیم، امروز شاهد موفقيت‌هاي علمي بسيار چشمگیرتری بوديم. اکنون ما باید در حوزه‌های مختلف علم و فنّاوری مرزشکنی کنیم تا در دهۀ پنجم انقلابمان زمینه‌های ایجاد یک تمدن بزرگ اسلامی را فراهم سازیم.

اگر هنوز در اندک مواردی، به دانش و علم غرب وابسته هستیم، نتیجۀ بی‌توجهی بخش علمي كشور است؛ ما به‌نمایندگی از جامعۀ علمی کشور، بار ديگر بر تحقق نهضت توليد علم تأکید می‌کنیم.

اکنون نزدیک به دو دهه است که تحول علمی در کشور آغاز شده و با سرعتی که برای ناظران جهانی غافلگیرکننده است، یعنی یازده برابر شتاب متوسط رشد علم در جهان، به ‌پیش رفته است. از این رو می‌کوشیم تا این مسیر را ادامه دهیم و آن را همانند یک جهاد بزرگ در نظر بگیریم و دشمن بدخواه را ناکام بگذاریم که آنان از جهاد علمی ما به‌شدت بیمناک‌اند.

اگر در كشورمان، برخی پژوهش‌های علمي آن‌گونه که باید اثرگذار نبوده و گاه برطرف‌كردن نيازهاي اقتصادي كشور سرلوحۀ برنامه‌ها قرار نگرفته است، امروز ما پژوهشگران و متخصصان بسیجی، عزم خود را جزم خواهیم کرد تا مطالبه‌گر باشیم و قطار تحقيقات و پژوهش‌های علمي را در مسیر رفع مشكلات اقتصادي و صنعتي كشور قرار دهیم و پیش ببریم و بر اساس فرمايشات شما، بکوشیم مرجعیت علمی در جهان باشیم. اکنون رتبۀ علمی کشورمان ارتقا یافته و در جایگاه شانزدهم جهان قرار داریم؛ در بعضی رشته‌های نوپدید و نوین نیز سرآمد و یکه‌تاز هستیم. با وجود تحریم‌های خصمانۀ دشمن و فشارهای شدید اقتصادی، توانسته‌ایم به این جایگاه دست یابیم؛ این پیشرفت و افتخارهای علمی را مدیون خون شهدایی هستیم که در دوران انقلاب اسلامی تقدیم کرده ایم.

آری، اکنون که در مقطع خاصی از تاریخ تحولات جهان و نیز در موقعیت حساس و سرنوشت‌سازی از دوران انقلاب اسلامی قرار گرفته‌ایم، مسئولیت جامعۀ علمی کشور ایجاب می‌کند تا واقعیت‌‌ها و تفکر بنیادین انقلاب اسلامی و آثار گوناگون آن را بر ابعاد سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و... بشناسیم و با برنامه‌ریزی حساب‌شده، زمینۀ جهشی بزرگ را در مسیر رشد علمی همه‌جانبه در کشور فراهم آوریم.

امروز بر خود لازم می‌دانیم علاوه بر كسب مدارج علمی و دستیابی به رتبۀ ممتازتر در جامعۀ علمی‌پژوهشی کشور، براي خدمت‌رسانی بيشتر، توانمندی خویش را افزایش دهیم و علوم کاربردی و اجرایی را در مسیری پیش ببریم که درمانگر مشکلات جامعۀ اسلامی‌مان باشد.

بار ديگر ما، فرزندان شما در جامعۀ علمی کشور، از فرمايشات حضرت‌عالی در خصوص مبارزه با فساد، حمايت می‌کنیم و آن را اصل و مهم‌ترين اقدام در تحقق آرمان‌هاي انقلاب اسلامي می‌دانیم و در اين مسير، گوش‌به‌فرمان فرامین شما هستیم.

بر این باوریم که برقراری عدالت و مبارزه با فساد، لازم و ملزوم یکدیگرند. بر اساس فرمایشات معظّم‌له، ما وظیفه داریم روحیۀ شادابی و نشاط اجتماعی را میان مردم افزایش دهیم و روزنه‌های فساد را از هر منظر و جایگاهی مسدود کنیم.

در حوزۀ سرمایه‌های انسانی، بر این باوریم که در کشور ما ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالقوۀ بسیاری وجود دارد؛ ظرفیت‌هایی همچون نیروی انسانی مستعد و کارآمد با اعتقادات عمیق و اصیل دینی. جوانانمان سرمایه‌ای ارزشمند برای رشد و پیشرفت کشور هستند؛ باید به جوانان و توانمندی‌های آنان توجه و اعتماد کنیم. همچون سال‌های گذشته، باید اعتمادسازی و نخبه‌پروری، سرلوحۀ امور دست‌اندرکاران حوزۀ علم و فنّاوری قرار گیرد تا بتوانند نیروهایی متخصص و متعهد آموزش دهند و تربیت کنند.

برای رفع مشکلات اقتصادی، راهکارهای علمی و اجرایی بسیاری ارائه شده است. یک از آن راهکارها اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که، به‌منزلۀ مهم‌ترین و جامع‌ترین برنامۀ اقتصادی، باید همچنان در دستور کار مدیران و دولتمردان باشد و آنان با قدرت و نشاط کاری و احساس مسئولیت، اجرای آن را پیگیری کنند. دیگر راهکارها عبارت‌اند از درون‌زایی اقتصاد کشور؛ مولدشدن و دانش‌بنیان‌شدن آن؛ مردم‌کردن اقتصاد و برون‌گرایی با استفاده از ظرفیت‌های بخش‌های مهم.

بی‌گمان، با به‌کارگیری و حضور جوانان کاردان و باایمان و انقلابی و مسلّط بر دانش و مسائل علم اقتصاد در دولت، خواهیم توانست به این مقاصد دست یابیم. دوران پیشِ‌ِرو باید عرصۀ فعالیت چنین جوانانی باشد؛ باید جوانان را آموزش داد و به آنان مسئولیت سپرد تا در آینده بتوانند مشکلات جامعه را رفع کنند و پرچمدار تفکر انقلابی باشند. امیدواریم وجود و حضور نخبگان و مبتکران و دانشمندان متعهد و دلسوز نظام در گوشه‌گوشۀ کشور عزیزمان راهگشای موانعی باشد که پیشِ‌روی توسعۀ آن قرار دارد.

قاطعانه می‌گوییم که جمهوری اسلامی ایران همواره با شجاعت و درایت جهادی‌ مسیر پیشرفت را خواهد پیمود و همچنان در برابر دشمنان عقب نخواهد نشست و از ارزش‌های انقلابی و ملی خود دفاع خواهد کرد.

در پايان، در کنار دیگر هم‌وطنانمان، ما نخبگان و پژوهشگران و مخترعان بسيجي كشور نیز پشتیبانی و همراهی جهادگونۀ خود را از فرامین گام دوم انقلاب اسلامي اعلام می‌کنیم. به‌ویژه می‌کوشیم تا برنامه‌های پیشرفت علمی و دستیابی به فنّاوری‌های نوین را تحقق بخشیم.

 

و من الله التوفیق

اسامی نخبگان ، پژوهشگران و مخترعان امضا کننده ی این بیانیه به شرح زیر می باشد : 

 

لبــــــــیک به گــــــــام دوم انقــــــــــلاب

 عزیزانی که می خواهند امضای آنها به نامه اضافه شود حتما مشخصات خود را در قسمت نظرات بارگزاری نمایند.

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹:۴۷

شناسه خبر: 76149

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱۳ نظر
نصیبه نصیری خورموجی
۰ مخالف          ۱ موافق
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۶:۱۲

نصیبه نصیری خورموجی ۱۸ ساله از استان بوشهر

عباس جلیلی
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۸:۳۶

نخبه علمی و پژوهشگر حقوقی

عالمه حسینی
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۸:۵۶

لبیک به گام دوم انقلاب

فرهاد نجومی فرد
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۴:۰۸

دکتری حرفه ای.پزشکی .مخترع وپژوهشگر

علیرضا فخاری زواره
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۸:۱۴

امیدوارم نیازهای کشور بصورت روشن در معرض دید همه اقشار دانشگاهی قرار گیرد تا با دسترسی عادلانه و به دور از رانت های اطلاعاتی و رفاقت ها و بلکه بر اساس توانمندی های علمی همکاران به آنها ارجاع شود. این میتواند یکی از گامهای عدالت علمی و باعث رشد کشور شود.

احسان جهانبخشی فر
۰ مخالف          ۱ موافق
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۹:۲۲

ماهم ازخدامونه کشورمون پیشرفت کنه البته اگه خائنین بگذارندوفضارابرای جوانان بازکنندان شاءالله

علی احمدزاده
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۱:۰۲

همانگونه که در بیانیه آمده است توجه به تولید داخل و درون زا و تمرکز بر ارزش گذاری محصولات دانش بنیان و صیانت از منابع و سرمایه های انسانی خلاق و مبتکر با رویکرد تحول گرایی صنعتی و خودکفایی می تواند محوری ترین راهبرد در پاسخ به فرامین مقام عظمای ولایت باشد و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

علی اصغر نصراله نژادقمی
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۶:۱۳

اگر قرار باشد در جهان حرفی برای گفتن داشته باشیم تنها را ایجاد تمدن نوین اسلامی است. وظیفه ما دانشگاهیان پیشرفت علم همراه با معنویت و بصیرت انقلابی و با توجه به حرکات دشمن است.76268

فرهاد نجومی فرد
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۵:۰۷

دکتری حرفه ای.کارشناسی.مخترع وپژوهشگر

علی مطهری پور
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۳:۲۰

لبــــــــیک به گــــــــام دوم انقــــــــــلاب

امید امیرگونه زاده
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷:۵۹

سلام ممنون از این نگرش ونگاه زیبایتون اجرمن الله وفتح قریب لطفا امضاء بنده حقیر را نیز بپذیرید. باتشکر امید امیرگونه زاده مخترع وپژهشگر برتر کشور دانشجوی دکترا

زهراء دهقانی احمدآباد
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۳:۵۰

لبیک به امام خامنه ای در گام دوم انقلاب

مهدی اقازاده اشلق کندی
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳:۴۶

رتبه 17 کشوری در رشته گیاهپزشکی ورودی 94 دانشگاه تبریز فوق لیسانس

اشتراک گذاری مطالب