نیروی فضایی آمریکا؛ تبلیغات رسانه‌ای ترامپ یا تسلط بر فضا؟

در اواسط سال گذشته میلادی ترامپ اعلام کرد که در نظر دارد تا نیروی فضایی را به عنوان ششمین شاخه مستقل نیروی فضایی آمریکا را تا سال ۲۰۲۰ تشکیل دهد. شاخه‌ای که به صورت جدا و برابر با سایر بخش‌های ارتش خواهد بود. آن زمان رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که این کار برای افزایش تسلط آمریکا بر فضاست.

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه هفته گذشته دستوری را امضاء کرد که به موجب آن نیروی فضایی ایالات متحده به عنوان شاخه ششم ارتش آمریکا شکل بگیرد. اما این نیروی فضایی برخلاف گفته‌های پیشین رئیس جمهور آمریکا بخشی از نیروی هوایی ایالات متحده خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از گیزمودو، در اواسط سال گذشته میلادی ترامپ اعلام کرد که در نظر دارد تا نیروی فضایی را به عنوان ششمین شاخه مستقل نیروی فضایی آمریکا را تا سال ۲۰۲۰ تشکیل دهد. شاخه‌ای که به صورت جدا و برابر با سایر بخش‌های ارتش خواهد بود. آن زمان رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که این کار برای افزایش تسلط آمریکا بر فضاست.

تشکیل نیروی فضایی زیر مجموعه نیروی هوایی ارتش آمریکا

هفتاد سال از تشکیل پنجمین شاخه مستقل ارتش آمریکا می‌گذرد و از آن زمان تاکنون رئیس‌جمهورهای بسیاری تلاش کردند تا اقدام ترامپ را عملی کنند. به این معنا که این نخستین بار نیست که چنین ایده‌ای در کاخ سفید عنوان می‌شود. افزایش تسلط بر فضا موضوعی است که شاید بیش از همه جنبه تبلیغاتی داشته باشد. امروزه توسعه صنایع فضایی روسیه و چین، به ویژه توسعه نظامی در این زمینه، چشمگیر بوده است.

در دستور هفته گذشته ترامپ عنوان شده است که نیروی فضایی بخشی از نیروی هوایی ارتش این کشور خواهد بود. با این تفسیر بحث شاخه ششم ارتش منتفی خواهد بود. باید منتظر بود تا دید آیا سایر بخش‌های این دستور نیز عملی خواهد شد یا تنها یک پروژه تبلیغاتی برای دولت دونالد ترامپ را شاهد بوده‌ایم. به علاوه اینکه بودجه این پیشنهاد و تصویب آن در کنگره نیز کار ساده‌ای نخواهد بود.

در بیانیه کاخ سفید در خصوص این دستور آمده است:‌ «رئیس جمهور به وزرات دفاع دستور داده است تا یک پروپوزال قانونی را که در صورت تصویب منجر به شکل‌گیری نیروی فضایی خواهد شد، را به صورت پیش‌نویس آماده کند.»

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 76338

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب