علم و فناوری گزارش می دهد ؛

معرفی نخستین موتور واترجت بومی ساخت ایران + عکس و فیلم

به تازگی نخستین موتور واترجت ملی که توسط متخصصین سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با همکاری دانشگاه‌ها تولید شده، با حضور وزیر دفاع رونمایی شد. این پیشرانه قدرتی برابر با ۱۰۲۰ اسب بخار دارد و در انواع شناورهای نظامی، تجاری و تفریحی کاربرد دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ موتورهای واتر جت در اصل مشابه موتورهای جت مورد استفاده در هواپیما هستند و از یک منطق عملکرد مشترک بهره میبرند. با حذف مکانیزم پروانه برای حرکت و با استفاده از مکش آب از زیر بدنه کشتی و دمیدن آب از عقب شناور باعث پیش وری شناور می شود. پیشران های واتر جت مزیت هایی نسبت به پیشران های معمولی با شفت و پروانه دارند از جمله اینکه در سرعت های بالا صدای کمتری تولید میکنند و می توانند به دیر کشف شدن شناور یا زیردریایی کمک کنند.

 

 

از طرف دیگر پیشران های واتر جت در سرعت های بالاتر نسبت به پیشران های معمولی پروانه ای بهینه تر هستند و در قبال انرژی کمتر خروجی بیشتر ارائه می کنند. همچنین این موتورها میتوانند در عمق کم نیز به کار خود ادامه دهند. همچنین توان مانوردهی بالا برای شناور با استفاده از یک نازل رانش فراهم می‌شود. توان توقف سریع و تغییر جهت معکوس در سرعت های بالا از دیگر قابلیت های این نوع موتور محسوب می شود.

 

موتورهای واتر جت برای شناورهای سبک و قایق‌های تندرو در اختیار ایران توان ویژه‌ای را فراهم کرده، شناورهای موجود ایران در خلیج فارس با توجه به ویژگی‌های این موتور می‌توانند در مناطق کم عمق به عملیات پرداخته، همچنین گل و لای نمی‌تواند مشکلی برای این موتور ایجاد کند و به راحتی جدا می‌شود.
با توجه به ایجاد نویز بسیار پایین در این موتورها، سونار و انواع مین‌های دریایی که مجهز به گیرنده‌های صوتی هستند نیز به سادگی متوجه حضور شناور نمی‌شوند. همچنین با استفاده از موتورها، شناور می‌تواند تا نزدیکی ساحل حرکت کرده و اقدام به انواع عملیات‌های مختلف کند.

نمایی از عملکرد سیستم حرکتی موتور واتر جت

این موتورها در بخش نظامی برای قایق‌های تندرو و شناورهای سبک، زیردریایی‌ها مانند کلاس ترافلاگار و استیوت در نیروی دریایی انگلستان، کورت‌ها مانند کلاس وسیبی در سوئد و حتی در اژدها مانند MK-48 و MK-50 استفاده شده است.
 

شناور کلاس ویسبی سوئد

 

توضیحاتی در مورد موتورهای واتر جت

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 76347

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب