با اعلام رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان سمنان؛

طرح ملی «تاپ» در سمنان اجرایی شد

مقام ارشد سازمان صنعت،معدن و تجارت استان سمنان از شروع و اجرای مرحله نخست سامانه کشوری طرح «تاپ» در سمنان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛مهندس بهروز اسودی بااعلام خبر راه اندازی این طرح ملی افزود: این طرح به منظور توانمندسازی و توسعه اشتغال پایدار از سوی وزارتخانه صنعت معدن و تجارت ایجاد شده است.

وی این طرح را که «تاپ» نام دارد طرحی برد - برد برای بنگاه‌های اقتصادی صنعتی و دانشگاهی دانست و خاطرنشان ساخت: با اجرای این طرح هر نوع نیاز با همکاری دانشگاه و صنعت مرتفع شده و نیز راهکاری برای تقویت پیوندبیشتر دانشگاه و صنعت در کنار اشتغال خواهد بود.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به توجه ویژه این وزارت به موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه بیان داشت: طرح توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار باهدف ارتقای سطح فناوری تولید و تغییر رویکرد از مونتاژکاری به نوآوری از طریق توانمندسازی و به کارگیری سرمایه‌های انسانی در بخش اقتصادی کشور تعریف و تدوین شده است.

مهندس اسودی مهم‌ترین هدف اجرای این طرح را استفاده بهینه از تمامیت ظرفیت بنگاه‌های تولیدی و خدماتی عنوان کرد.

وی به‌کارگیری تخصص و توان دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی و فارغ التحصیلان مشمول نظام وظیفه سربازی را در رفع نیازهای پژوهشی و فناوری از دیگر اهداف این طرح عنوان کرد.

شایسته به ذکر است با اجرای طرح ملی توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار(تاپ) بخش صنعت، معدن و تجارت از پتانسیل های دانش آموختگان مشمول خدمت سربازی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی بهره مند خواهند شد.

از جمله مزایای این طرح برای طرف تقاضا (بنگاهها) می توان به ارتقاء توان فنی و مهندسی بنگاه­های صنعتی، معدنی و تجاری، افزایش بهره­وری بنگاه با بهره­مندی از مشاوره اساتید دانشگاه، توسعه دانش بنیان بنگاه­ها از طریق بهره­مندی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی و رفع نیاز فناورانه در قالب پایان نامه تحصیلات تکمیلی، بکارگیری مشمولان خدمت سربازی با تحصیلات دانشگاهی در بخشR&D بنگاه و رفع نیاز پژوهشی بنگاه از طریق بکارگیری سربازان تخصصی با کمترین هزینه اشاره نمود.

گفتنی است؛ اثربخشی دوران خدمت سربازی و ارتقاء سطح مهارت و توانمندی ورود به بازار کار فارغ التحصیلان دانشگاهی، اثربخشی دوره­های پسادکتری و فرصت مطالعاتی و کاربردی نمودن پژوهش­های دانشگاهی اعضاء هیئت علمی دانشگاه­ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، انجام پایان­نامه های تحصیلات تکمیلی بر اساس نیاز پژوهشی بنگاه­ها و ظرفیت­سازی اشتغال از طریق خلق ارزش افزوده جدید و تأمین اشتغال زایشی و پایدار از اهداف اصلی این طرح ملی در بخش عرضه می باشد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۳:۱۲

شناسه خبر: 76406

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب