خبرگزاری علم و فناوری

در سومین همایش ملی زیست شناسی کشور در ساری مطرح شد

از صندلی‌های خالی دانشگاه‌های رشته زیست شناسی تا تلاش برای تامین اعتبار همایش‌های ملی

صندلی‌های خالی دانشگاه رشته‌های زیست شناسی و کم توجهی برای تامین اعتبار همایش‌های که زمینه حفظ محیط زیست را فراهم می‌آورد از گلایه‌های متولیان برگزاری انجمن زیست شناسی در ساری بود که در دو سخنران اصلی به این موضوع به صورت ویژه اشاره کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، سومین همایش ملی زیست شناسی دانشگاه پیام نور کشور در ساری برگزار شد.

این همایش در 15 محور زیست شناسی گیاهی، زیست شناسی جانوری، زیست شناسی جانوری، زیست شناسی سلولی و ملکولی، زیست شناسی دریا، میکروبیولوژی، زیست شناسی کاربردی، بیوتوریسم، ذخایر ژنتیکی، فناوری نوین در زیست شناسی، زیست شناسی و توسعه تجارت ملی، زیست شناسی واقتصاد، زیست شناسی وکارآفرینی، حفاظت از تنوع زیستی و حفظ محیط زیست، زیست شناسی و معماری و کارکردهای تنوع زیستی با محوریت جنگل‌های هیرکانی پیگری شد.

بر اساس اطلاعات دبیر همایش 240 مقاله به سومین همایش ملی زیست شناسی ارسال شد که پس از داوری 31 مقاله به صورت سخنرانی 172 مقاله به صورت پوستر و مابقی در غالب چکیده همایش ارائه می‌شود.

 حجت الاسلام  محمود شیخ اسلامی رئیس دانشگاه پیام نور مازندران به اقدامات انجام شده برای برگزاری این همایش اشاره کرد و از توصیه‌های دینی و حساسیت‌های که دین مبین اسلام نسبت به حفظ محیط زیست دارد سخن گفت، حساسیت‌های زیست محیطی استان مازندران و چالش‌های که در این همایش مطرح می‌شود از دیگر صحبت‌های این مسئول بود.

فعالیت جزیره‌ای اقتصاد زیستی 

محمد رضا زمانی رئیس دانشگاه پیام نور کشور هم خودش را به این همایش رساند و از اینکه اقتصاد زیستی در کشور متولی ندارد مباحث خویش را در این همایش آغاز کرد.

وی با اعلام اینکه زیست شناسی برای همه مباحث در دنیا حرف‌های برای گفتن دارد، گفت: برای توجه به رفاه و توسعه اقتصادی باید به اقتصاد زیستی توجه داشته باشیم.

رئیس دانشگاه پیام نور کشور با اشاره به ارتباط بین نیاز جامعه و اقتصاد، گفت: نیاز بشر به غذا تا 2030 حدود 50 درصد بیشتر از تولیدات فعلی می‌رسد، در این بخش بشر به ناچار باید به مسائل زیست شناسی توجه بیشتری داشته باشد.

وی با اعلام اینکه ما به ناچار برای تامین نیازمندی‌های خویش نیاز به بحث کارآفرینی و برطرف کردن نیازهای جامعه و توجه به مباحث تحصیلی در علوم زیستی داریم، گفت: نیازهای جامعه بشری ما را به این سمت و توجه به این رشته سوق می‌دهد.

زمانی یادآور شد: روز به روز نیاز بشربه تکنولوژی‌های زیستی افزایش می‌یابد و ما هم در کشور باید به این مباحث توجه ویژه داشته باشیم.

وی با اعلام اینکه برای توسعه اقتصاد زیستی نیاز به همراهی مردم، صنعت داریم، گفت: این همراهی در کنار دانشگاه منجر به دریافت نتایج مطلوب می‌شود و باید تلاش کنیم تا از دستاوردهای اقتصاد زیستی به خوبی بهره‌مند شویم.

زمانی اضافه کرد: اقتصاد زیستی راهبرد مناسب برای تحقق اقتصاد مقاومتی است و می‌تواند به حل مشکل اقتصاد کمک کند برای پیشرفت رویه فعلی ما باید تغییر کند.

وی یادآور شد: در حال حاضر اقتصاد زیستی در کشور چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد، اقدامات جزیره‌ای و پراکنده در این ارتباط در حال انجام است که به نظر می‌رسد با این روند راه به جایی نمی‌بریم برای موفقیت در این بخش نیاز به برنامه جامع داریم.

بودجه‌های پژوهشی کشور اندک است

رییس هیات مدیره انجمن زیست شناسی ایران دیگر سخنران این برنامه بوده است، محمد نبیونی حساسیت در ارتباط با علوم زیستی را افزایش داده و اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های ما نبود سند ملی علوم زیستی است و اتفاقات این بخش چندان مشخص نیست.

وی با اشاره به تعداد اعضای فعال انجمن زیستی در کشور که تعداد آنها 6 هزار نفر است، گفت: برای ساماندهی این بخش بنا داریم مجمع عمومی انجمن علوم زیستی کشور را برگزار کنیم.

نبیونی یکی از برنامه‌های راهبردی این انجمن را پیگیری کنگره‌های ملی و بین‌المللی عنوان کرد و گفت: بیستمین کنگره در مراغه برگزار شده و کنگره بیست و یکم هم سال آینده در کاشان برگزار می‌شود.

وی یکی از برنامه‌های جدی این انجمن را حضور در مراکز استانها و بحث و بررسی درباره فعالیت انجمن زیستی عنوان کرد و گفت: شهرهای مشهد، اهواز، ارومیه، تبریز و اصفهان در این بخش فعال هستند و در همین نشست‌ها تصمیم گرفتیم که سند ملی برای علوم زیستی کشور را تدوین کنیم.

 

این مسئول تصریح کرد: بر اساس سند راهبردی که جمع بندی کردیم به این نتیجه رسیدیم در مراکز استان ها حضور یافته و با پژوهشگران بحث و بررسی کنیم.

نبیونی با اشاره به کمبود اعتباراتی که برای برگزاری همایش‌های از این دست مواجه هستیم، گفت:برای بودجه های پژوهشی با مشکل مواجه هستیم.

وی یکی از چالش‌های زیست محیطی در کشور را کم توجهی به پژوهش‌های و مطالعات زیستی عنوان کرد و گفت: مدیریت شهری در این زمینه می‌تواند نقش موثری ایفا کند

رییس هیات مدیره انجمن زیست شناسی ایران با اعلام اینکه مدیریت شهری چندان در زمینه ساماندهی مناسب زباله دغدغه جدی ندارد، گفت: به دلیل کم توجهی به مباحث پژوهشی در حال حاضر شاهد بحران زباله در شهرهای کشور هستیم.

وی در پایان یکی از چالش‌های جدی رشته‌های علوم  زیستی در دانشگاه‌ را خالی بودن صندلی‌های این رشته عنوان کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری همایش علوم زیستی صبح فردا در ساری پیگیری می‌شود.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 76407

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب