چشم‌پزشک بیمارستان توحید جم ؛

استرابیسم یا لوچی چشم یکى از شایع‌ترین مشکلات چشم به‌خصوص در کودکان

انحراف چشم نوعی بیماری چشم است که چشم‌ها حالت نامتقارنی نسبت به هم دارند و زاویه‌ی دید چشمها با هم متفاوت است، استرابیسم یا انحراف چشم امکان دارد که از بدو تولد وجود داشته باشد و یا در سال‌های رشد کودک نمود پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ انحراف چشم نوعی بیماری چشم است که چشم‌ها حالت نامتقارنی نسبت به هم دارند و زاویه‌ی دید چشمها با هم متفاوت است، استرابیسم یا انحراف چشم امکان دارد که از بدو تولد وجود داشته باشد و یا در سال‌های رشد کودک نمود پیدا کند.

 در بیشتر موارد علت این بیماری ناشناخته است و همچین در خانواده‌ای که این بیماری وجود دارد امکان دارد به شکل موروثی منتقل شود. اکثرا تشخیص این بیماری بین سنین 1 تا 4 سالگی است و ابتلا پس از سن 6 سالگی بسیار نادر است اما این نکته حایز اهمیت است که کودک در هر سنی که باشد، اگر علایمی مبنی بر استرابیسم مشاهده نمودید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

انواع استرابیسم

 1. انحراف یک و یا هر دو چشم به سمت داخل است که ایزوتروپی نامیده می‌شود:
  انحراف چشم به داخل شایع ترین نوع انحراف در کودکان و شیرخواران است و در صورت تشخیص هر چه زودتر باید درمان شود، ممکن است در ابتدای تشخیص انحراف چشم دکتر با تجویز عینک درمان را انجام دهد و یا علاوه بر عینک عمل جراحی نیز صورت گیرد.
 2. انحراف یک و یا هر دو چشم به سمت خارج است که اگزوتروپی نامیده میشود:
  در این نوع انحراف والدین توجه کنند که اگر انحراف چشم به خارج در دوره ی شیرخوارگی اتفاق بیفتد، علاوه ب مراجعه به متخصص چشم کودک خود را به متخصص مغز و اعصاب اطفال نیز نشان دهند.
  اگر انحراف چشم ثابت شده باشد باید هر چه زودتر عمل شود اما اگر گهگاه این انحراف قابل مشاهده باشد، پزشک معالج با روشهای درمانی از جله تجویز عینک و یا بستن متناوب چشمها و معاینات دوره ای، زمان عمل جراحی را تا سن 7 الی 8 سالگی به تعویض می اندازد.
 3. انحراف کاذب:
  مقایسه قسمت‌های سفید و قرنیه و پلک‌ها را همه ما با استفاده از آینه میتوانیم انجام دهیم.هرگاه هماهنگی بین قسمت سفید و قرنیه چشم ناهماهنگ به نظر رسید متوجه میشویم که مشکلی وجود دارد. مثلا در نوزادان وکودکان کوچک تیغه ی بینی پهن است و فاصله دو گوشه داخلی چشم وضعیت طبیعی ندارد. اینطئور به نظر میرسد که چشم کودک به داخل انحراف پیدا کرده است. زمانی که به پزشک مراجعه میکنیم، پزشک با معاینات تشخیص میدهد که این انحراف ظاهری طبیعی هست یا خیر.
  به این موضوع توجه گنید که اگر پزشک تشخیص داد که انحراف کاذب وجود دارد، همچنان کودک در معرض به مبتلا به انحراف چشم است زیرا کودکان تا 5 سالگی نسبت به این بیماری آسیب پذیر هستند. کودکان در سن 2 الی 3 سالگی کودکان بیشتر در معرض بروز این بیماری هستند و از این رو معاینات دوره ای در این سنین توصیه میشود.
 4. انحراف یک و یا هر دو چشم به سمت بالا یا پایین است که هایپرتروپی و هیپوتروپی نامیده میشود:
  این نوع انحراف جز در موارد خاص نیاز به عمل جراحی دارد و نسبت به انواع دیگر انحراف دارای پیچیدگی درمان است، این نوع انحراف امکان دارد با افتادگی پلک همراه باشد و معمولا در ابتدا عمل جراحی انحراف چشم و سپس جراحی افتادگی پلک انجام میگیرد.
 5.  انحراف چشم از نوع چرخشی:در این نوع انحراف شاید در ظاهر نتوان تشخیص داد اما در واقع چشم حول محور قدامی چشم میچرخد. معمولا این نوع از انحراف بر اثر ضربه ایجاد میشود و بیمار برای دیدن اطراف خود ناچار به کج کردن گردن خود است و یا برای دیدن چپ و راست و پایین، دچار دوبینی می شود.

علل استرابيسم در بزرگسالان عبارتست از:

 ديابت

  بيماري تيروئيد ( بيماري گريوز)

  بيماري مياستني گريويس

  تومور مغزي

  ضربه به سر

  حوادث عروقي مغز در زمينه ديابت يا فشار خون

  سکته مغزي

  گاهي اوقات بدنبال جراحي چشم (مثلا عمل آب مرواريد) يا عمل اطراف چشم

درمان استرابیسم یا انحراف چشم

هدفهای اصلی عمل جراحی استرابیستم یا انحراف چشم این است که بیمار دید دوچشمی خود را داشته باشد و همچنین از نظر ظاهری نیز دید مستقیم داشته باشد. پس از معاینه ی دقیقی که پزشک انجام می دهد، بنابر تشخیص میتواند یک و یا چند روش درمانی را همزمان و یا با تفاوت زمانی انجام دهد.

چشم‌پزشک بیمارستان توحید جم استان بوشهر

چشم‌پزشک بیمارستان توحید جم گفت: استرابیسم یا لوچی چشم یکى از شایع‌ترین مشکلات چشم به‌خصوص در کودکان است که اگر در دوران کودکى درمان نشود، به اختلال دید دائمی منجر خواهد شد.

دکتر کامران منشئی افزود: استرابیسم یا انحراف چشم اختلالى است که در آن چشم‌ها وضعیت ناهمگونى نسبت به یکدیگر پیداکرده و هرکدام از چشم‌ها در جهات مختلف نگاه می‌کنند به‌گونه‌ای که یکى از چشم‌ها مستقیم نگاه کرده و چشم دیگر به سمت داخل و یا خارج، بالا یا پایین منحرف می‌شود.
وی تصریح کرد: استرابیسم شامل دو نوع ایزوتروپی (انحراف چشم به داخل) و اگزوتروپی (انحراف چشم به خارج) می‌باشد که نوع ایزوتروپى بیشتر شیرخواران را مبتلا می‌کند و اگزوتروپى نیز در کودکان اتفاق می‌افتد و معمولاً بیمارى با خستگى و چرت زدن شدت می‌یابد.
چشم‌پزشک بیمارستان توحید جم افزود: استرابیسم کودکان درصورتی‌که به‌موقع درمان نشود، کاهش دید یا تنبلی چشم را به همراه خواهد داشت و تنبلی چشم را می‌توان با بستن چشم تا حد کمى درمان کرد، البته اگر درمان آن به تأخیر بیفتد، کاهش دید دائمی شده و موفقیت درمان آن تا حد زیادى کاهش می‌یابد.
دکتر منشئی اضافه کرد: خشکى شدید چشم، سردرد حین فعالیت چشمى و نداشتن دید مناسب به‌خصوص از یک‌چشم، از مهم‌ترین علائم استرابیسم است که در کودکان دیده می‌شود و مهم‌ترین راه پیشگیرى از چنین عارضه‌ای معاینه چشم در طول دوره شیرخوارى و سنین قبل از مدرسه است در غیر این صورت با پیشرفت بیمارى تنها جراحى است که می‌تواند کودک را از خطر کاهش دید نجات دهد.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 76428

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب