خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

ایران در جمع ۸ کشور دارای رادارهای کمک ناوبری/ رادارهای بومی «معین ۴۰» و «ناصر ۴۰» چه ویژگی هایی دارند + فیلم و عکس

در روز های اخیر امیر علیرضا صباحی‌فرد، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص)، از دو سامانه راداری و کمک ناوبری معین ۴۰ و نیز سامانه راداری پسیو ناصر ۴۰ رونمایی کرد. فناوری ساخت این رادارها در اختیار کشورهای محدودی در جهان می باشد که ایران نیز با تکیه بر دانش بومی خود به جمع این کشورها پیوست.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – در سال های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، کشورمان در بسیاری از زمینه ها به کشورهای غربی وابسته بود به ویژه در صنایع دفاعی و تکنولوژی های مدرن، که نه تنها این کشورها حاضر نبودند که این تکنولوژی ها را در اختیار ایران قرار بدهند بلکه حتی اجازه مطالعه در این زمینه ها را نیز به کشورمان نمی دادند.

اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی و شروع دوران 8 ساله دفاع مقدس و تحریم های پی در پی کشورمان که به تعبیر امام خمینی(ره) یک نعمت برای ما بود، موجب شد امروز، نیروهای مسلح، صنایع نظامی و دانشگاه های کشور بتوانند بیشتر نیازهای خود را در داخل تأمین کنند و در بسیاری از زمینه های صنایع دفاعی و تکنولوژی های مدرن به خودکفایی صد در صدی برسیم.

پدافند نیروی هوایی کشورمان نیز یکی از بخش هایی می باشد که با توجه به حجم سنگین تحریم های اقتصادی، علمی و تکنولوژی موفق به ساخت سلاح ها، ابزارها و دستگاه ها مختلف مورد نیاز کشور شده است در این زمینه علیرضا صباحی‌فرد، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص)، از دو سامانه راداری جدید ساخت متخصصین داخلی با نام «معین ۴۰» و نیز سامانه راداری پسیو «ناصر ۴۰ » رونمایی کرد که در ادامه علاوه بر معرفی این دو دستاورد جدید صنایع پدافندی کشور، به معرفی تعدادی از رادارهای ساخت داخل می پردازیم.

1- رادار رهگیری «هدف»

بعد از آنکه روسیه به دلیل تحریم های آمریکا از تحویل سامانه «اس - 300» به کشورمان خودداری کرد مهندسین صنایع دفاعی کشور با خودباوری توانستند نمونه ایرانی شده این سامانه را با نام «باور-373» بسازند. 

از ویژگی های این سامانه مانند نمونه روسی، برخورداری از رادار قدرتمندی با نام «هدف»می باشد که قابلیت شناسایی و رهگیری اهداف هوایی و موشک های بالستیک را دارد، که با توجه به ویژگی هایی که دارد در دسته رادارها با برد متوسط به بالا قرار می گیرد.

رادار ردگیری هدف سامانه باور-373

رادار «هدف» سامانه باور 373 نمونه ایرانی شده رادار روسی 96L6 می باشد که دارای بردی بین 5 تا 300 کیلومتر می باشد و توانایی ردگیری و شناسایی تا 100 هدف با سرعت‌ های بین 50 تا 2800 متر بر ثانیه را دارد. این رادار قابلیت چرخش مکانیکی به صورت 360 درجه ای را دارد و جستجوی آن در راستای عمودی نیز با چرخش الکترونیکی امواج به انجام می‌رسد.

2- رادار «حافظ» برای کشف اهداف سامانه مرصاد

رادار حافظ یک رادار جستجوگر آرایه فازی فعال 3 بُعدی با برد متوسط می باشد که از آن برای شناسایی موقعيت دقيق انواع پرنده ‌های مهاجم از جمله پهپاد ها ، جنگنده ‌ها و موشک‌ های کروز در 3 بُعد، شامل  برد ، زاویه سمت و زاویه ارتفاع، در ارتفاع پست و ارتفاع متوسط در صنایع هوایی و پدافند هوایی کشور استفاده می شود.

رادار حافظ برای کشف اهداف سامانه مرصاد

رادار حافظ می تواند اهداف را از فاصله 250 کيلومتری آشکارسازی نماید و همزمان با جستجوی اهداف (قابلیت TWS) تعداد 100  هدف را به صورت همزمان ردگيری نماید و اطلاعات بدست آمده از موقعيت پهپادها یا موشک ها را هر چند ثانیه یکبار به روزرسانی نماید.

این رادار با توجه به حد تفکيک بالا که در سرعت، برد و زاویه  که دارد می‌تواند در مقابل تهدیدات گروهی که در حال پرواز نزدیک به هم هستند نیز به خوبی عمل کند. این رادار با توجه به آن که بر روی کامیون مسقر می شود قابلیت جابه جایی سریع و استفاده 24 ساعته را دارد. همچنین این رادار با توجه به بهره مندی از تکنولوژی های پیشرفته قابلیت استفاده در محيط‌ های حاوی اختلال الکتریکی و در شرایط جوی و آب و هوایی نامناسب را دارد.

3- رادار «سوم خرداد»

رادار «سوم خرداد» یک رادار آرایه فازی است که 1700 المان، نقش رادار اصلی این سامانه برای رهگیری اهداف و هدایت موشک ‌ها به سمت آن را بر عهده دارد. این رادار در مقایسه با دیگر سامانه‌ های پدافند هوایی کشور دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که مهمترین آن توان درگیری همزمان با چندین هدف در بردها و ارتفاعات مختلف می باشد به عبارت دیگر این سامانه توانایی شناسایی و درگیری همزمان با 4 هدف و شلیک 2 موشک به سمت هر یک از آن ها را دارد.

رادار آرایه فازی 1700 المانی در سامانه سوم خرداد

از دیگر ویژگی های این سامانه احتمال ضعیف شناسایی آن می باشد چرا که این رادار به دلیل عدم تولید الگوی مشخص تابش امواج، احتمال کشف محل آن توسط سامانه ‌های دشمن و نابودی آن را بسیار ضعیف می کند.

4- رادار «کاوش»

رادار «کاوش» نمونه ایرانی شده رادار روسی کاستا-2ئی2 است که توسط متخصصین پدافند هوایی کشور ساخته شده است، گرچه هیچ گونه مشخصاتی از این رادار تاکنون از سوی مسئولین نظامی کشوراعلام نشده است اما می توان حدس زد که این رادار نیز مانند کاستا-2ئی2 برای شناسایی اهداف پنهانکار رادار گریز مورد استفاده قرار می گیرد.

رادار کاوش

رادار «کاوش» یک رادار جستجو و مراقبت 3 بعدی می باشد که قابلیت شناسایی اهداف کوچک و کم‌ سرعت را در فواصل مختلف دارد. پوشش سمتی 360 درجه، ارتفاع پروازی اهداف تا 6000 متر، استفاده طول موج در محدوده دسی متر و توان پوشش برد های 5 تا 150 کیلومتری از مهمترین ویژگی های این سامانه می باشد.

5- رادار «عصر»

سامانه «عصر»  به دلیل استفاده از فناوری های پیشرفته و پردازشگرهای دیجیتال، دارای حجم نسبتاً کوچکی می باشد که علاوه بر استقرار در پایگاه‌های ساحلی، نياز عمده يگان ‌هاي شناور کشور در رده ناو و بالاتر را در زمینه هشدار اوليه هوايي برطرف می‌کند. این رادار در باند S کار می کند و این بدان معناست که در محیط‌ های دریایی و شرایط مختلف آب و هوایی بهترین عملکرد را دارد.

رادار عصر

این رادار به صورت 3 بعدی اهداف را ردگیری و شناسایی می کند یعنی فاصله، زاویه سمتی و ارتفاع آنها را تعیین نماید. از ویژگی های این رادار می توان به قابلیت شناسایی و ردگیری همزمان 100 هدف، استفاده از تکنولوژی آنتن های مسطح، شناسایی اهداف پنهانکار، اندازه و حجم کمتر نسبت به نمونه های مشابه و برد حدود 200 کیلومتر نام برد.

6- رادار «قدیر»

از رادار قدیر برای اولین بار در رزمایش پیامبر اعظم 6 در سال 1390 رونمایی شد. این رادار که جزء رادارهای برد بلند می باشد دارای برد عملیاتی 1100 کیلومتر و ارتفاع قابل پوشش 300 کیلومتر می باشد. نوع رادار قدیر از نوع اسقرار ثابت می باشد و نوع آنتن های آن از نوع دیاگی هستند که در رادارهای با طول موج بلند استفاده می‌شود، طول این آنتن های 44 متر و ارتفاع آن 20 متر می باشد. روی هر یک از این بخش ‌ها نیز 128 آنتن به صورت ماتریسی با 16 ستون و 8 سطر نصب شده است که در مجموع رادار قدیر را دارای 512 آنتن از این نوع نموده است.

رادار قدیر

این رادار از باند فرکانسی HF، VHF و UHF برای کشف اهداف در مسافت ‌های دور استفاده می کند که در واقع نقش هشدار زود هنگام را برای مجموع پدافند هوایی برعهده دارد.

7 رادار «علیم»

رادار علیم را می توان در دسته رادارهای پسیو تقسیم بندی کرد؛ این رادارها بدون انتشار امواج و با دریافت بازتاب‌ های راداری ناشی از فرستنده‌ های دیگر کار کشف اهداف را در آسمان انجام می دهند. این رادار بردی بین 250 تا 300 کیلومتر دارد که برای کشف و و آشکار سازی اهدافی مانند هواپیماهای ضربتی و جنگنده‌ها و همچنین موشک‌های کروز پنهانکار راداری که به طور معمول در ارتفاع کمتر از 20 متری سطح زمین پرواز می‌کنند کاربرد دارد.

علیم در حالت آماده به کار

از دیگر مزیت ‌های رادارهای پسیو علیم می توان به توانمندی ویژه در کشف اهداف با سطح مقطع پایین، کشف و رهگیری جنگنده در ارتفاع پایین و سرعت کم، هزینه تولید و هزینه عملیاتی پائین به دلیل نبود فرستنده و اجزای مکانیکی متحرک، مصون ماندن از حمله دشمن به دلیل عدم انتشار امواج از خود و قابل حمل بودن نام برد.

رادارهای جدید پدافند هوایی چه ویژگی  هایی دارند ؟

رادار «ناصر۴۰» یک سامانه راداری پسیو می باشد و همانگونه که قبلا با آن اشاره کردیم این رادارها بدون انتشار امواج و با دریافت بازتاب‌ های راداری ناشی از فرستنده‌ های دیگر کار کشف اهداف را در آسمان انجام می دهند. از این رادار برای کشف اهداف در محیط شهری استفاده می شود.

رادار «ناصر۴۰» قابلیت کشف و اهداف ریزپرنده و موشک ‌های کروز را در محیط‌ های شهری و پیرامون آن‌ ها را دارد.  این رادار با توجه به آنکه از خود امواجی ساطع نمی کند به رادار غیر فعال و پنهان نیز مشهور است و به عبارت دیگر، هیچ یک از هواپیما‌ها و نیز سامانه ‌های جمع‌آوری اطلاعات دشمن، قادر به کشف این رادار نیستند.

رادار ناصر ۴۰

سامانه کمک ناوبری «معین ۴۰» نیز دومین دستاورد قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) است که دارای برد عملیاتی 400 کیلومتر می باشد. این رادار که با لحاظ کردن همه ی الزامات مربوط به سازمان بین‌المللی هوانوردی (ایکائو) قابلیت بالایی در تعیین موقعیت جغرافیایی اهداف، امکان ارتفاع‌ سنجی و زاویه‌ سنجی دقیق و تبادل هدف و تبادل اطلاعات با سایر رادار‌های کشوری را داراست و می‌تواند همزمان مورد بهره ‌برداری نظامی و تجاری قرار گیرد.

از مهمترین ویژگی های رادار «معین۴۰» می توان به دریافت اطلاعات هواپیما در حال پرواز نه از خلبان بلکه از خود سیستم هواپیما اشاره کرد. فناوری ساخت سامانه راداری کمک ناوبری معین۴۰ صرفاً در اختیار ۸ کشور پیشرفته جهان است و متخصصین کشورمان توانسته اند با خودباوری به جمع کشورهای دارنده این تجهیزات بپیوندند.

ویژگی های رادار معین و ناصر ۴۰

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 76447

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب