نقش مهم خواب بر سلامتی؛

خواب کافی، کلید سلامتی/هورمونی که باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی می ‏شود+فیلم‏

هورمون تنظیم کننده خواب یا هیپوکراتین (‏hypocretin‏)، تولید سلول های ملتهب را کنترل می ‏کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری به نقل از ساینس دیلی (sciencedaily)، خوابیدن به اندازه کافی می تواند کلیدی برای سلامتی محسوب گردد. مطالعات علمی متعدد نشان داده است که کمبود خواب، خطر ابتلاء به بیماری های جدی و خطرناک مانند بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد.

در حال حاضر محققان دریافته اند که خواب مناسب از رشد و تکامل بیماری آترواسکلروز (atherosclerosis) یا گرفتگی عروق جلوگیری می نماید.

تصاویر زیر مربوط به نمایش پلاک های شریانی در موش هایی است که دچار آترواسکلروز (atherosclerosis) می باشند. تصویر سمت چپ خوابی با الگویی طبیعی و نرمال را تجربه نموده و تصویر سمت راست، خوابی با الگویی نامنظم و منقطع را تجربه نموده است. همانطور که مشاهده می نمایید، مقدار پلاک های شریانی در موش هایی که دچار کمخوابی و خواب های منقطع بوده اند، بطور قابل توجهی بیشتر است.

درحال حاضر، محققان بیمارستان ماساچوست (MGH)، راهی را گشف نمودند که از ما در برابر بروز و ایجاد پلاک های شریانی با نام آترواسکلروز (atherosclerosis) محافظت می کند.

آنها در مقاله ای که مجله علمی تخصصی آنلاین نیچر (Nature) منتشر نمودند مکانیزمی را معرفی کردند که در آن، ناکافی بودن خواب می تواند موجب تولید گلبول های سفید خون بشود و این مورد، عامل اصلی ابتلاء به بیماری انسداد شرایین یا آترواسکلروز (atherosclerosis) گردد.

پروفسور فیلیپ سوویرسکی (Filip Swirski)، نویسنده ارشد این مقاله علمی و یکی از محققان برجسته در زمینه بیولوژی سیستم های بیمارستان ماساچوست (MGH) اذعان نمود که: ما کشف کرده ایم که خواب مناسب و کافی به تنظیم تولید مغز استخوان در بافت ها و سلول های ملتهب و همچنین سلامت عروق خونی کمک می نماید. لام بذکر است که کم خوابی نیز بصورت معکوس، کنترل سلول های ملتهب را با مشکلات جدی و عدیده ای روبرو می نماید و منجر به بروز التهابات بیشتر در بافت ها و بروز بیماری های قلبی عروقی بیشتر و شدیدتری می گردد.

وی افزود: ما همچنین کشف کرده ایم که چگونه یک هورمون که در مغز کنترل بیداری را برعهده دارد، کنترل فرآیندهای مغز استخوان و محافظت در برابر بیماری های قلبی و عروقی را برعهده دارد.

آزمایشات متعدد نشان دادند، موش هایی که خواب نامنظمی داشتند گلبول های سفید بیشتری تولید نمودند. هورمون هیپوکراتین (hypocretin)، تولید شده در هیپوتالاموس (hypothalamus) مغز، نقش اساسی و مهمی را در تنظیم خواب و در کنترل تولید گلبول های سفید خون برعهده دارد.

محققان بیمارستان ماساچوست (MGH) کشف کردند که هیپوکراتین (hypocretin) از طریق تعامل و ارتباط با پیش ساز های نوتروفیل (neutrophil) در مغز استخوان، تولید گلبول های سفید را تنظیم می نماید.

آنها دریافتند که نوتروفیل ها (neutrophil) بواسطه انتشار فاکتوری بانام سی-اس-اف-1 (CSF-1)، مونوسیت (monocyte) یا تک سلولی را تولید می نمایند.

آزمایش ها نشان دادند که موش هایی که فاقد ژن هیپوکراتین (hypocretin) می باشند، دچار پلاک درون شریانی می گردند.

در حیواناتی که دچار کم خوابی یا خواب نامنظم می باشند، افت هیپوکراتین (hypocretin) منجر به افزایش تولید فاکتور سی-اس-اف-1 (CSF-1) توسط نوتروفیل ها (neutrophil) و به تبع آن افزایش تولید مونوسیت ها (monocyte) و ابتلاء سریع به آترواسکلروز (atherosclerosis) می گردد.

وی افزود: اکنون وقت آن رسیده است که این مطالعات تکمیلی برروی انسان صورت پذیرد و مکانیسم های خاصی را بررسی نماییم.

 

زمان انتشار: دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 76450

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب