دبیر سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی مازندران:

کلانتری در حذف منتقدان مسئول سابقه‌داری است/قانون گریزی آشکار در طرح انتقال آب دریای خزر

دبیر سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی مازندران در واکنش به برکناری مریم فرشچی که مخالف طرح انتقال آب دریای خزر بود، گفت: کلانتری در حذف منتقدان سابقه دار است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران،مریم فرشچی اولین قربانی مخالفت با طرح انتقال آب دریایی خزر به صورت رسمی است.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با این اقدام برای سه مدیرکل در استان‌های گیلان، گلستان و مازندران خط و نشان کشید و به صورت غیر رسمی حساب دست سه استاندار شمالی کشور آمد که نباید درباره طرح انتقال آب دریایی خزر صحبت کنند.

اقدام به برکناری مریم فرشچی نشان داد که متولیان محیط زیست کشور بدون توجه به دغدغه‌های زیست محیطی بنا دارند که مخالفان این طرح را قربانی قدرت سیاسی خودشان کنند و این اقدام خط و نشان جدی برای منتقدان طرح انتقال آب دریایی خزر در سطح ادارات، ارگان‌ها و نهادها است.

از نظر نمایندگان استان سمنان طرح انتقال آب دریایی خزر تمام شده است، اما واقعیت این است که این طرح نیاز به اعتبار بسیار کلان دارد  که اختصاص بودجه پنج میلیارد تومانی حتی ممکن است برای طرح مطالعاتی آن کافی نباشد.

نمایندگان استان مازندران خلاف نظر احمد همتی معتقد هستند که بودجه سال 98 با 81 درصد رای تصویب شده است که یکی از لایحه‌ها بودجه اختصاص پنج میلیارد تومان برای طرح‌های مطالعاتی انتقال آب دریایی خزر است که با توجه به مشکلات اعتباری که وجود دارد حتی ممکن است این رقم هم اختصاص پیدا نکند.

در ارتباط با برکناری مریم  فرشجی و خاموش کردن صدای منتقدان با داریوش عبادی دبیر سمن‌های منابع طبیعی و محیط زیست مازندران گفت و گو کردیم.

وی با اعلام اینکه بنده فکر می‌کنم که کلانتری با رویکرد مریم فرشچی در ارتباط با طرح انتقال آب دریای خزر تعارض داشتند، گفت: ایشان دنبال فرصت بودند و نتوانستند نظرات مریم فرشچی  را بپذیرند، ممکن است این موضوع یک اتفاق اداری بوده و ما سازمان‌های مردم نهاد سعی داریم که وارد مقولات انتصاب و انتخاب نشویم.

عبادی در پاسخ به این موضوع برکناری فرشچی و طرح انتقال آب دریایی خزر به نوعی با همدیگر مرتبط است، به نظر می‌رسد که اگر سایر مسئولان استانی هم بخواهند در این ارتباط ورود پیدا کنند با بحث برکناری مواجه می‌شوند، گفت: این موضوع شکل بسیار غلطی است اگر بخواهد مقامات بلند پایه استانی نظر خودشان را مطرح کنند و این نوع برخورد اعمال شود اشتباه است.

وی اضافه کرد: در بسیاری از ممالک دنیا استانداران و فرمانداران اختیار تام داشته و اشراف به مسائل منطقه داشته و اظهار نظر می‌کنند، نگاه بالادستی به نوعی با مسائل زیست محیطی و اجتماعی تعارض دارد.

عبادی ادامه داد: پس از نشست مشترک در استانداری به صورت جدی با کلانتری در ارتباط با طرح انتقال آب دریایی خزر صحبت کردیم، دلائلی که کلانتری مطرح کرده جایگاه تخصصی علمی و کارشناسی نداشت و حتی به کلانتری گفتم که به احتمال زیاد شما در معذوریت قرار دارید و بعید است که نسبت به مسائل زیست محیطی اینگونه صحبت کنید.

وی خاطر نشان کرد: کلانتری در صحبت با سازمان‌های مردم نهاد استان این رفتار خودشان را توجیح می‌کردند، مطرح کردن بلامانع بودن طرح انتقال آب دریایی خزر در کمیسیون تلفیق و تصویب آن در مجلس روال درستی نیست.

دبیر سمن‌های مردم نهاد استان مازندران ادامه داد: در ارزیابی اثرات زیست محیطی پروژه باید مطالعاتش در شورای عالی محیط زیست تایید شود و از فیلتر مجاری تخصصی عبور کند که این اتفاق نیافتاده است.

وی بیان کرد: طرح انتقال آب دریایی خزر مسیر قانونی خویش را طی نکرده و اجرای این پروژه به یک تخیل شبیه است،در استان مازندران و کشور پروژه‌های بزرگ سد سازی به دلیل کمبود منابع مالی متوقف شده است.

عبادی با اعلام اینکه مازندران تنها نقطه امید ایران و انگشتر کشور است، گفت: با توجه به شرایطی که در پیش داریم طی پنج سال آینده با بحران آب مواجه هستیم، دبی پایه آب در استان مازندران از دست رفته است، دو هزار چشمه را طی 15 سال اخیر از دست دادیم از طرفی رژیم حقوقی دریای خزر قوانینی دارد، ممکن است که آنها در حال حاضر سکوت کنند ولی بعدها از این بابت از ما باج خواهی می‌کنند، 85 درصد آب این رودخانه از ولگا تامین می‌شود.

دبیر سازمان‌های مردم نهاد مازندران یادآور شد: چرا باید با کارهای ندانسته، عوام فریبی و پوپولیستی برای رای گرفتن، مباحث منطقه‌ای کشور را به ورطه سقوط برسانیم.

وی با اعلام اینکه در شهرستان دامغان مردم مشکل آب ندارند،افزود: چاه‌های عمیقی که در این منطقه به واسطه احداث باغات پسته چند هزار هکتاری، باعث تخریب جدی به منابع آب‌های زیر زمینی شدند،وضعیت آب شرب سمنان بسیاری بهتر از استان مازندران است.

وی در پایان گفت: کلانتری در کنار گذاشتن فرشچی از قدرت سیاسی خودش و هم بخشی به دلیل مخالفت با طرح انتقال آب دریای خزر بوده البته  کلانتری با برکناری درویش در این ارتباط سابقه طولانی دارد و هر مدیری که با نظر قانونی و رسمی وی مخالفت کند برکنار می‌شود.

انتها پیام/

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰:۵۹

شناسه خبر: 76461

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۲:۴۸

لطفا قبل از این که این تیترها را بزنید و این اخبار نادرست را که ساخته و پرداخته نزدیکان این خانم است در سایت خودتان چاپ کنید اصل ماجرا را از افراد مطلع بپرسید تا متوجه شوید این خانم هر ماه چند سفر خارجی ‌و داخلی می رفت الان هم که دارد با این اخبار کذب همه را گمراه می کند.

اشتراک گذاری مطالب