توسط شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان؛

رویداد هفته تجاری، فرهنگی مسقط با حضور بیش از ۵۰ سرمایه گذار عمانی آغاز شد

رویداد هفته تجاری، فرهنگی مسقط با حضور بیش از ۵۰ سرمایه گذار عمانی و با هدف معرفی ظرفیتهای موجود برای سرمایه گذاری توسط شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برگزار شد، این رویداد ۱۲ تا ۱۵ اسفند ماه در اصفهان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان؛ رویداد هفته تجاری، فرهنگی مسقط با حضور بیش از 50 سرمایه گذار عمانی و با هدف معرفی ظرفیتهای موجود برای سرمایه گذاری توسط شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برگزار شد، این رویداد 12 تا 15 اسفند ماه در اصفهان ادامه دارد.

عصام اسیبانی رئیس توسعه اقتصادی شهرداری مسقط گفت: دولت عمان به تازگی تمرکز بر تطبیق قوانین و مقرراتی برای جذب و تسهیل سرمایه گذاری خارجی دارد و انگیزه هایی هم برای سرمایه گذاران از جمله معافیت بر مالیات بر درآمدهای شخصی، معافیت برای کسب و کارها به مدت پنج سال و قیمت های رقابتی برای خدماتی که رعایت می شود و مالکیت خارجی سهام ها و شرکت ها، آزادی بازگشت سرمایه و سودی که حاصل سرمایه گذاران می شود، ایجاد کرده است.

 وی افزود: عمان یک ویژگی طبیعی، اجتماعی و فرهنگی بی نظیری دارد که یک محیط لذت بخش و محرک برای ساکنان، تجار، گردشگران و توریست ها فراهم می کند و از نظر راهبردی برای بازارهای نوپا در حال شکل گیری است.

رئیس توسعه اقتصادی شهراری مسقط  اظهار داشت: بخش ها و منابع طبیعی اصلی در عمان عبارتند از نفت، گاز، مس، شیلات، کشاورزی و بخش های اقتصادی، که برای توسعه و رشد بیزینس مناسب است.

اسیبانی با بیان این که عمان شاهد عملکرد بهبود یافته و بهینه در بودجه 2018 نسبت به سه سال گذشته بوده که انعکاسی از برخی اقدامات برای توسعه درآمدهای غیرنفتی و مخارجی که به صورت منطقی انجام می شود، دارد، خاطرنشان کرد: چارچوب مالی برای سال 2019 کشور عمان در نظر گرفته که هدف آن مجموعه ای از اولویت ها از جمله پایداری اقتصاد مالی برای ادامه دستیابی به نرخ رشد و تکمیل برنامه های متنوع و توانمند سازی بخش خصوصی در چرخه اقتصادی برای فراهم کردن و ایجاد اشتغال است.

 وی گفت: در همین زمینه ما در شهرداری مسقط مسیر طولانی را برای ارائه خدمات در سطوح مختلف مطابق با دیدگاه شفافی که عمان دارد، دنبال می کنیم.

 رئیس توسعه اقتصادی شهراری مسقط ادامه داد: هدف آن ارتقا و پیشبرد خدمات ارائه شده به جامعه است، تا شرایط وضعیت اقتصادی فعلی مبنی بر کاهش فشارهای مالی برای دولت باشد و بخش خصوصی کارآمدی و کارایی خود را به اثبات برساند.

وی افزود: ما در این شهرداری راهبردی را اتخاذ کردیم که هم جهت با پروژه سرمایه گذاری مشترک است وهدف شهرداری مسقط این است که برخی از بخش های خدماتی از جمله خدمات تمیز سازی و فضای سبزی و کشتارگاه ها را خصوصی سازی کند.

رئیس توسعه اقتصادی شهراری مسقط، تصریح کرد: در نتیجه خصوصی سازی در شهرداری مسقط جنبه های مختلفی از جمله غلبه بر مشکلات و موانع اجرایی، کاهش هزینه های اجرایی  دارد که سطح خدمات ارائه شده را بهبود می بخشد، شهرداری مسقط از هیچ تلاشی برای غلبه بر مشکلات و موانع در راه سرمایه گذاری شرکت ها دریغ نمی کند و فرآیند سرمایه گذاری در مسقط را به نحو مطلوب دنبال می کند.

وی بیان کرد : با سرمایه گذاران مسقطی قرار دادی 50 ساله منعقد می شود که نوع این قرارداد به میزان سرمایه گذاری در مسقط بستگی دارد،  در حال حاضر هم شهرداری مسقط بر روی پروژه های تفریحی برای جذب توریست سرمایه گذاری می کند.

 رئیس توسعه اقتصادی شهرداری مسقط تاکید کرد: پروژه های تفریحی به صورت کلی سرمایه های بالایی برای بازگشت سرمایه دارد که بر افزایش تعداد بازدید کنندگان در این راستا باید توجه شود.

وی ادامه داد: به این دلیل اکثر سرمایه گذاران در مسقط به دنبال آن هستند که کسب و کارهای کوچک در مراکز خرید ایجاد کنند تا از میزان بازدیدکنندگان اطمینان حاصل کرده و از سرمایه گذاری در مراکز تفریحی اجتناب می کنند.

وی از ایرانیان حاضر در این نشست، دعوت کرد از کشور دوم خود یعنی عمان بازدید کنند تا با دیدگاه شفاف سرمایه گذاران و امکاناتی که دولت به این سرمایه گذاران اعطا می کند، آشنا شده و اظهارامیدواری کرد این نشست نتایج پرباری برای همه شرکت کنندگان داشته باشد.

 

دیپلماسی عمومی جایگزین دیپلماسی رسمی می شود

کوروش خسروی، رئیس مرکز پژوهشها و مطالعات شورای اسلامی شهر اصفهان، در این رویداد اظهار داشت: همانطور که می دانید این روزها در دنیا دیپلماسی عمومی در حال  رشد روز افزون در مقایسه با دیپلماسی رسمی است و شهرهای نقش مهمی را در یپلماسی عمومی ایفا می کنند.

وی با بیان این که دیپلماسی عمومی دارد جای خود را باز می کند و جایگزین دیپلماسی رسمی می شود، افزود: شورای شهر اصفهان در همین راستا برنامه ای را جهت توسعه روابط شهر اصفهان با شهرهای بزرگی مثل مسقط و سراسر دنیا تدوین کرده است.

رئیس مرکز پژوهشها و مطالعات شورای اسلامی شهر اصفهان، گفت: تلاش شورای شهر این است که در گیر پروتکلهای دست و پا گیر دیپلماسی رسمی نشود و بتواند فارغ از گرفتاریهایی که این تیپ روابط دارد ، روابط اصفهان را با شهرهای مختلف دنیا گسترش دهد.

وی ادامه داد: امروز میزبان عزیزانمان از عمان و عراق هستیم و انشاالله در ماههای آینده مهمانانی را از میلان ایتالیا، شیان چین، فرایبورگ آلمان و نجف عراق خواهیم داشت و روابط اصفهان را با این شهرها گسترش خواهیم داد.

خسروی بیان داشت: تاکید شورای شهر این است که این رویدادها مثل امروز توسط بخش خصوصی انجام شود، به دو دلیل که هم پایدار بماند و هم روز به روز تعداد این رویدادها بیشتر و بیشتر شود و وابسته به مدیران  دولتی یا مدیران شهرداری نباشد.

وی افزود: به همین دلیل در پایان لازم می دانم تشکر کنم از آقای محمد جواد نصر شرکت بین المللی که مسولیت برگزاری این رویداد را بر عهده گرفتند، ریسک کردند،  مخاطرات این رویداد را پذیرفتند و امروز ما را دور هم جمع کردند تا بتوانیم روابط بین دو شهر اصفهان و مسقط را توسعه دهیم .

خسروی خاطرنشان کرد: امیدوارم که آقای نصر بتوانند رابط خوبی بین دو شهر اصفهان و مسقط باشد و شما هم با این رویداد و رویدادهای بعدی که توسط ایشان و با مدیریت ایشان انجام می شود بتوانید رابطه دو شهر را توسعه بدهید سفر خوبی داشته باشید و بتوانید از این رویداد حداکثر استفاده را ببرید.

 

شرکتهای متوسط و بزرگ کشور عمان علاقمند به گسترش همکاری با ایران هستند

یعقوب الصمیمی رییس اتاق بازرگانی مسقط نیز طی سخنانی کوتاه، اظهار داشت: از گروههای مختلف و بخشهای مختلف اقتصادی عمان در اینجا حضور دارند عمدتا شرکتهای متوسط و بعضا شرکتهای بزرگی هستند که همه  علاقمند به گسترش همکاری بین ایران و عمان هستند.

 

 شرکت سبک بتن پرتیکان رابط افزایش مراودات تجاری فی مابین ایران و عمان است

 محمد جواد نصر مدیر عامل شرکت پرتیکان، با بیان این که تقریبا سه ماه پیش آقای دکتر خسروی از مرکز پژوهش های شورای شهر دستوری فرمودند مبنی بر این که تمایل  برای افزایش صادرات تولیدات ملی ما با بقیه کشورها  وجود دارد، گفت: وظیفه بحث کشورعمان را بر عهده مجموعه ما گذاشتند و از سه ماه پیش تقریبا همه همکاران ما در شرکت پرتیکان برای دعوت دوستان ایرانی و همین طور دعوت دوستان و تجار عمانی مشغول بودیم.

وی ادامه داد: امروز حقیقتا می تواند یک شروع خیلی خوبی برای افزایش مراودات تجاری فی مابین ایران و عمان باشد، امروز می توانیم شروع کنیم و در پایان هفته زمانی که خاتمه رویداد را داریم، دستاوردهای خوبی داشته باشیم.

وی تاکید کرد: تا اینجای کار همکاران من در شرکت بازرگانی که در عمان وجود دارد تلاش کردند که گروه خیلی خوبی را به ایران دعوت کنند.

نصر اصفهانی با تصریح این که در ابتدای امر پیشنهاد شده بود که هیاتی از اصفهان برای مدت چند روزی به عمان مسافرت کنند و با تجار عمان آشنا شوند، افزود: بر اساس تجاربی که وجود داشت نهایتا تصمیم گرفته شد رویداد را بر عکس برگزار کنیم یعنی مهمانان را از عمان دعوت بگیریم و اینجا در خدمتشان باشیم در شهر اصفهان که با پتانسیلهای ما در شهر اصفهان آشنا شوند.

مدیر عامل شرکت سبک بتن پرتیکان خاطرنشان کرد: خیلی امروز قصد ندارم صحبت کنم و بیشتر ترجیج می دهم در پایان رویداد یک گزارش خیلی خلاصه ای را از دستاوردها داشته باشیم.

 

برقراری بیش از ۴۰۰ مذاکره B۲B 

وی ادامه داد: یک نوید را می دهم که بالای 400 مذاکره B2B در شهر اصفهان برقرار کردیم و امیدواریم خروجی خیلی مطلوبی از این مذاکرات که دقیقا در حوزهای تخصصی تلاش شده، همکاران ما هم در مجموعه پرتیکان در ایران و هم در شرکت ما در کشور عمان بتوانند افراد متقابل و متناظر خوبی را ایجاد کنند.

نصر گفت: قطعا می دانید مردم ایران و عمان روابط خیلی خوبی دارند و دو کشور از نظر روابط سیاسی و فرهنگی با هم نزدیک اند امیدواریم بتوانیم با این سلسله نشستهایی که در آینده اتفاق می افتد روابط اقتصادی را قوی تر کنیم و بتوانیم از این فرصت خوب برای صادرات خدمات فنی- مهندسی و  صادرات کالا ها و برای دستیابی به بقیه بازارهای جهانی استفاده کنیم بنده و همکارانم هم در مجموعه ایران و هم در مجموعه عمان این آمادگی را داریم که این ارتباط را تاجایی که در توانمان است توسعه دهیم.

 

معرفی مختصر برنامه های نشست مسقط در اصفهان

برنامه های نشست مسقط در اصفهان  با 26شرکت از عمان و دو شرکت از عراق در جلسات مذاکره برگزار می شود همچنین از شهرداری مسقط رییس توسعه اقتصادی شهرداری مسقط در این نشست حضور دارد.

زمینه فعالیت شرکتها در جلسات B2B  و مذاکره  شامل گروههای:

مصالح ساختمانی، سنگ و سرامیک، برق و ساختمان، رنگ و رزین، املاک و مستقلات

مواد معدنی، فرآورده های نفتی، لاستیک پلاستیک و تایر،  و ماشین آلات و تجهیزات

 صنایع غذایی، روغن های گیاهی  و کشاورزی

بقیه زمینه ها پوشاک، صنایع دستی و هدایا، توریس و گردشگری، هتل داری، فرش و مبلمان

طراحی داخلی و دکوراسیون، صادرات و واردات و زمینه های پزشکی است.

این برنامه های در روزهای 4، 5 و 6 مارس در هتل آسمان برگزاری می شود.

علاوه بر جلسات B2B  و مذاکره در این چهار گروه چهار نشست تقریبا تخصصی و به صورت پرسش و پاسخ در گروههای برگزار می شود.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۷:۳۶

شناسه خبر: 76463

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب