مدیر بهره برداری و جانشین مدیر پالایشگاه فازهاي۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی؛

باور کنیم، ما می توانیم، اگر بخواهیم/مصاحبه

تولید اتان این پالایشگاه به مرز ۱۰۳ تن در ساعت رسیده است این کار توسط تمامی متخصصان و کارکنان پرتلاش پالایشگاه هشتم مجتمع در سایه همدلی و کار گروهی و در یک برنامه ریزی دقیق و منظم انجام شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛کامبیز صفتی، رئیس بهره بردارى پالایشگاه هشتم پارس جنوبی-فاز 21و 22، در شهرستان دشتی شهر خورموج در دیماه سال 1352 متولد شد و دوران تحصیلات ابتدایی و دبیرستان در همین شهر گذراند و در سال 1370 در رشته مهندسی شیمی دانشگاه اصفهان و ارشد هم دانشگاه تهران در همین رشته و مقطع دکتری در دانشگاه مرو دشت به اتمام رساند.

وی تاکنون متصدی سمت‌های بسیاری از جمله: نوبتکار محوطه فازهاي 2و 3 پارس جنوبی، نوبتکار ارشد محوطه فازهاي 2و 3 پارس جنوبی، نوبتکار ارشد اتاق کنترل فازهاي 2و 3 پارس جنوبی، سرپرست نوبتکاران پالایش فازهاي 2و 3 پارس جنوبی، سرپرست نوبتکاران پالایش فازهاي 9 و 10 پارس جنوبی، رئیس عملیات نوبتکاري فازهاي 9و 10 پارس جنوبی، رئیس عملیات پالایش فازهاي 15 و 16 پارس جنوبی، بوده است و در حال حاضر مدیر بهره‌برداری وجانشین مدیر پالایشگاه فازهاي20 و 21 پارس جنوبی است.

دکتر کامبیز صفتی در کارنامه خود موفقیت‌های بسیاری از جمله: موفقیت وی در سال ۹۳ به عنوان کارمند نمونه پارس جنوبی و شرکت ملی گاز و دارای ۸۰ مقاله که ۱۲تای آنisiبوده و استاد سرآمد پژوهشی دانشگاه آزاد و.... می‌توان اشاره کرد.

 

 

درباره ارزش اقتصادی تولیدات فازهای 20 و 21 پارس جنوبی بفرمایید؟

فازهای 20 و 21 از ایرانی‌ترین طرح‌های توسعه پارس جنوبی است  و اجرا و تکمیل فازهای 20 و 21 پارس جنوبی تجربه و توانمندی کم‌نظیری برای متخصصان ایرانی و صنعت نفت محسوب می‌شود، از این دو فاز در قالب پالایشگاه هشتم مجتمع گازی پارس جنوبی روزانه بیش از 50 میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری منتقل می‌شود. و این پروژه در میدان گازی پارس جنوبی در خلیج فارس مستقر است که دارای دو سکوی دریایی و 22 حلقه چاه گاز در فاصله 105کیلومتری ساحل عسلویه است که به‌وسیله دو رشته خط لوله 32اینچی زیردریایی گاز آن به پالایشگاه خشکی در عسلویه منتقل می‌شود.

 محصولاتی از جمله: پروپان، بوتان و اتان در فازهای 20 و 21 پارس جنوبی می‌توان نام برد که تمام محصولات تولیدی پالایشگاه هشتم به ظرفیت اسمی رسیده و پالایشگاه هشتم نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد به‌گونه‌ای که با توجه به سودآوری آن ارزش اقتصادی محصولات جانبی فازهای 20 و 21 پارس جنوبی روزانه 2 میلیون دلار است.

برای از بین بردن آلاینده‌ها چه اقداماتی انجام شده است؟

پالایشگاه هشتم در زمینه حذف آلاینده‌های گازی زیست محیطی اقدامات موثر و کارآمدی انجام داده است، از جمله اقدامات انجام شده در این پالایشگاه در راستای حفاظت از محیط زیست، ایجاد فضای7300 متر مربعی انباشت پسماندهای صنعتی، خاموش نمودن دائمی حوضچه سوزا و قطع ارسال گازهای اسیدی به مشعل‌های پالایشگاه است. متخصصان و کارکنان پرتلاش این پالایشگاه توانستند در گام‌های نخست از بازه زمانی تحویل‌گیری پالایشگاه، ارسال گازهای اسیدی به مشعل‌های این پالایشگاه را به طور کامل متوقف کرده و از ادامه مشعل‌سوزی گازهای اسیدی جلوگیری کنند.

در شرایط تحریم‌های ظالمانه چاره‌ای جز، تکیه بر ظرفیت‌های داخلی و تکیه بر نیروی انسانی داخلی نداشتیم در همین راستا کار راه‌اندازی و بهینه‌سازی عملیاتی تمامی دستگاههای توربو اکسپندرهای ردیف‌های گازی راه‌اندازی شدند که نقش اصلی در تولید و فراورش محصول استراتژیک اتان دارند، توسط نیروی داخلی و بدون وابستگی به نیروهای خارجی انجام شد، پرسنل زحمت‌کش پارس جنوبی با تشکیل کمیته‌های تخصصی و پیگیری و تلاش‌های شبانه روزی موفق به مهندسی معکوس شده و این دستگاه حیاتی را راه اندازی نمودند. در حال حاشر با تهیه دستورالعمل های عملیاتی، تولید این محصول استراتژیک به ۱۰۳ تن رسیده است.

یکی از موفقیت‌های شما و تیم تحقیقاتیتان، تولید گازوئیل از پیه مرغ است، در این باره بیشتر توضیح دهید؟

بنده به همراه دیگر دوستان محقق، در یک همکاری آزمایشگاهی موفق به سنتز نانوکاتالیستی شدیم که می‌توان به کمک آن پیه مرغ را به گازوئیل طبیعی (بیودیزل) تبدیل کرد. از آنجاییکه نفت خام اصلی‌ترین منبع تولید گازوئیل به شمار می‌رود و با توجه به کاهش روزافزون منابع نفتی، محققان همواره به دنبال جایگزینی مناسب برای تولید سوخت بوده‌اند. یکی از این سوخت‌ها، بیودیزل است که از منابع روغنی و در حضور کاتالیست تولید می‌شود.

حدود ۷۰درصد هزینه‌ی تولید بیودیزل مربوط به منبع روغن اولیه است، که در طی سال‌های اخیر، یافتن منبع روغنی ارزان‌قیمت و همچنین یک کاتالیست مناسب جهت تبدیل روغن به بیودیزل از اهداف محققان این حوزه بوده‌ است. ما در طرح حاضر با سنتز یک نانوکاتالیست جدید و کارا و استفاده از پیه مرغ به‌عنوان منبع روغنی،و روغن درخت بومی استان به نام مورینگا اولیفرا موفق به تولید گازوئیل زیستی شدیم. از آنجایی ‌که در این طرح از ماده‌ی بی‌مصرف پیه مرغ به‌عنوان منبع روغنی تولید بیودیزل استفاده شده‌است؛ ازاین‌رو انتظار می‌رود هزینه‌ی تمام شده‌ محصول نهایی کاهش قابل‌توجهی داشته باشد. همچنین این محصول در مقایسه با گازوئیل مشتق شده از نفت خام آلایندگی بسیار کمتری ایجاد می‌کند.

«ابتدا از پیه مرغ، روغن تولید شد و ترکیبات اسیدهای چرب موجود در آن به‌وسیله‌ی آزمون GC مورد بررسی قرار گرفت. سپس نانوکاتالیست غیر همگن CaO/CuFe۲O۴ سنتز و مشخصه یابی شد. در ادامه بیودیزل از روغن پیه مرغ در حضور نانوکاتالیست و تحت شرایط مختلف از جمله نسبت اتانول به روغن، دما، زمان واکنش و درصد نانوکاتالیست تولید و شرایط بهینه تعیین شد. نتایج حاکی از آن است که بالاترین بازدهی فرایند مربوط به نسبت اتانول به روغن ۱۵ به ۱، زمان واکنش ۴ ساعت، دمای ۷۰ درجه و درصد کاتالیست ۳درصد است که ۹۴.۵۲درصد گزارش شده‌است.

این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر حسین اسماعیلی- عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر- دکتر بیژن هنرور و دکتر نادیا اسفندیاری- اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت- و بنده فارغ التحصیل مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت است.

عوامل موفقیت شما چیست؟

جست‏وجوى موفقيت، هميشه با هدفى آغاز مى‏شود، همه ما به هدفى نياز داريم تا بتوانيم به سوى آن نشانه رفته، براى رسيدن به آن حركت كنيم. اگر هر فردى تمام قواى خود را در مسئله‏اى مهم و با هدفى معين به كار گيرد، بى‏ترديد، شاهد پيروزى و موفقيت‏هاى زيادى خواهد بود. من در مرحله اول تمام موفقیتم را لطف و رحمت خداوند می‌دانم که به من عطا شده است، و دومین مسئله تلاش و کوشش فراوانی است که در انجام کارها دارم و با مشغله کاری که دارم خیلی وقتها دیده می‌شود تا نیمی از شب به کار خود ادامه می‌دهم و حمایت خانواده و دعای خیر پدر و مادر و همراهی و همدلی دوستان و همکارانم هم در موفقیت‌های من نقش پر رنگی داشته است و تشویق آنها جهت ادامه تحصیل و طی کردن پله‌های ترقی بی اثر نبوده است.

ز کوشش به هر چیز خواهی رسید 
به هر چیز خواهی کماهی رسید

برو کارگر باش و امیدوار 
که از یاس جز مرگ ناید به بار

گرت پایداری است در کارها 
شود سهل پیش تو دشوارها

به مناسبت پاسداشت روز مهندس، از شما به عنوان نخبه شهرستان یاد شد و به پاس زحمات شما مراسم تجلیل باشکوهی برگزار شد، آیا  تا قبل از دعوت به مراسم از این امر اطلاعی داشتید؟

 

تا یک روز قبل از مراسم، هیچ اطلاعی نداشتم تا اینکه دوستان تماس گرفتند و بنده را دعوت کردند. این مراسم تجلیل از طرف شهردار و شورا و پارک علم و فناوری و جمعی از مهندسین شهرستان دشتی با حضور ریاست دانشگاه امام خامنه@ای بوشهر و دیگر مسئولین و مردم  برگزار شد و یک جمع بسیار به یاد ماندنی و خاطره‌انگیز بود که در یاد و خاطره من باقی خواهد ماند و جا دارد از همه بانیان این امر تشکر ویژه کنم انتظار می‌رود با ایجاد مجمع مشورتی و اتاق فکر برنامه توسعه و با چشم انداز ایجاد فضای کسب و کار و کار آفرینی روح تازه ای در شهرستان دشتی دمیده شود.

 

در برابر شکست‌هایی که در راه رسیدن به اهداف بلندی که در سر داشتید، عکس العمل شما چگونه بوده است؟

در راه رسیدن به هدف‌ها، شکست هم وجود خواهد داشت و همیشه اینطور نیست که زندگی به روالی که می‌خواهیم باشد و همین شکست‌ها و درس گرفتن هاست که از ما انسان بزرگتری خواهد ساخت. اگر شکستی هم بوده سعی کرده‌ام حتما از آن شکست استفاده کنم و نا امید نشده و از اول شروع کرده و علاوه بر شروع مجدد، سعی‌ام بر این بوده بررسی کنم چه عاملی باعث بوجود آمدن این شکست شده، این امر ناخودآگاه باعث می‌شد عوامل شکست را شناسایی کرده و در مرحله بعد با روشی اصولی با آنها برخورد کنم و هیچوقت، این شکست‌ها را مانع تلقی نکرده‌ام و از همین شکست‌ها برای رسیدن به موفقیت کمک گرفته‌ام؛ چون معتقدم اگر انسان مسیر خود را درست انتخاب کرد، از پیگیری کردن و تلاش مجدد نباید ترسید زیرا با پیگیری کافی حتما به موفقیت خواهد رسید.

با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر نهادینه کردن فرهنگ اقتصاد مقاومتی، شما در این زمینه چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر نهادینه نمودن فرهنگ اقتصاد مقاومتی و نیز استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های داخلی، در این راستا کمیته‌های فنی و تخصصی با استفاده از تجربه و دانش متخصصان این پالایشگاه، راه اندازی کردیم تا بتوانیم به تولید حداکثری اتان دست یابیم.

با تلاش های مجدانه تمامی همکاران این پالایشگاه و پیگیری‌های صورت گرفته، واحد دوم تصفیه و بازیافت اتان در مدار تولید قرار گرفته و در این راستا با توجه به اهمیت و استراتژیک بودن محصول فوق، با برگزاری جلسات متعدد کارشناسی و تشکیل یک تیم تخصصی دستگاه توربو اکسپندر ردیف سوم گازی که نقش اصلی در تولید و فراورش اتان را نیز داشته راه اندازی شد و توانستیم به تولید حداکثری دست یابیم و این تولید حداکثری محصولات با رعایت تمامی ملزومات و دستورالعمل های فرایندی و ایمنی وحفاظت از محیط زیست پیرامونی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و همچنین صیانت از تجهیزات پالایشگاهی،  توسط تمامی متخصصان و کارکنان پرتلاش پالایشگاه هشتم مجتمع در سایه همدلی و کار گروهی و در یک برنامه ریزی دقیق و منظم انجام شد. و در حال حاضر تولید اتان این پالایشگاه از مرز 103 تن در ساعت رسیده است.


نظر شما درمورد بیانیه رهبری درباره گام دوم انقلاب چیست و چرا مخاطب آن جوانان هستند؟

بیانیه رهبری درباره گام دوم انقلاب، در واقع یک منشور و راهبرد فکری و عملی برای خودسازی، جامعه پردازی و تمدن‌سازی است که باید جوانان بانشاط، خلاقیت و داشتن روحیه انقلابی در محقق شدن گام دوم انقلاب باجدیت گام بردارند تا دشمنان بیش از پیش ناامید و سرافکنده شوند. در این امر باید از تمام ظرفیت ‌های جوانان برای کارهای علمی و عملی استفاده شود و آنها وارد عرصه عملیاتی کرده تا بتوانند خود را ثابت کنند، برای ورود به کارهای علمی مطمنا باید نیازمندی‌های لازم فراهم شود؛ نیازمندی‌هایی از جمله: تلاش، پشتکار و همت جهادی لازم است تا بتوانند قدم‌هایی محکم‌تر در تمامی عرصه‌های علمی بردارند.

در گذشته در عرصه‌های مختلف نظیر موشکی و دیگر علم و فناوری هر جا به جوانان اعتماد کردیم، نتیجه گرفته‌‌ایم، پس باید نخبگان را فراخواند و به آنها مسئولیت داد تا با استفاده از جوانان و با بهره‌گیری از دانش روز آنها، برای حل مشکلات کشور اقدامات موثری انجام داد، یکی از نقاط قوت جمهوری اسلامی، تأکید بر دانش و پژوهش با تکیه بر جوانان است و تأکید رهبر انقلاب هم این است که این روند نباید کُند یا متوقف شود و باید جوانان این روند را با قدرت ادامه دهند.

بی شک با استفاده از منابع موجود در کشور به راحتی می‌توان جمله«ما می توانیم» را بالفعل در بیاوریم و به صورت گام به گام وابستگی خود را کاهش داده و با همت جوانان در عرصه‌های مختلف علمی وارد شده و عملیات انجام دهیم تا در گام دوم انقلاب به مرحله خودکفایی کامل دست یافته و به شکوفایی اقتصادی، علمی، فرهنگی و... مطلوب دست یابیم.

حرف پایانی شما

امام علی ع میفرماید:«مَعْرِفَةُ النَّفْسِ أنْفَعُ الْمَعَارِفَ؛خودشناسی، سودمندترین شناخت است.» یکی از موضوعات معرفتی که در اسلام فوق العاده به آن اهمیت داده شده، مسئله معرفة النفس یا خودشناسی است؛ انسانهایی که به مرحلة بالای خودشناسی رسیده باشد، مقام واقعی خویش در عالم وجود را درک می کند و به دنبال شکوفا کردن آنهاست چنین فردی می‌تواند در بهبود وضع موجود کشور نقش آفرینی کند و حماسه بیافریند.کشور جمهوری اسلامی ایران دارای ظرفیت و پتانسیل بالایی بوده و از منابع انسانی ارزشمندی برخوردار است و جوانان ما باید از تحریم‌های ظالمانه‌ای که دشمنان ما اعمال می‌کنند نهراسند و با کسب دانش‌های جدید، زمینه لازم جهت رسیدن به موفقیت‌ها و خارج کردن کشور از وابستگی‌ها بکوشند و از هیچ تلاشی دریغ نکنند و مسئولین نخبگان را دریابند و به آنها اعتماد کرده و مسئولیت‌های اجرایی و خطیر را به آنها واگذار کنند.

تلاش و همت والای همکارانم در شرکت باعث پیشرفت و ارتقای مجموعه گردیده است، لذا بدین وسیله به پاس این زحمات ارزنده از خانواده‌ام و همکارانم،مهندس فرهنگ، مدیر عامل مجتمع گاز پارس جنوبی و مهندس چابک، مدیر پالایشگاه هشتم پارس جنوبی  تقدیر و تشکر کرده و امید آنکه بیش از پیش موفق و مؤید باشید.

 

 

انتهای متن/حسینی مفرد

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۲:۵۹

شناسه خبر: 76510

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۲ نظر
امیر
۰ مخالف          ۱ موافق
شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۲:۱۱

ای کاش همه ما قبل از ارایه نظراتمون اول تحقیق میکردیم من در عسلویه مشغول به کارم و از دورادور ایشان را میشناسم .مردم داری اخلاق خوب صداقت منش و شخصیت ایشان زبان زد همه است. من بیودیزل را بلد نیستم ولی اگر کسی با این همه مشغله کاری بر اساس علاقه دنبال تحصیلات عالیه میرود جای تقدیر دارد.چرا ما توان و ظرفیت دیدن موفقیت های بقیه را نداریم.من از همکاران ایشان که پرسیدم فقط یک جمله گفتند که تلاش و پشتکار نامبرده در امر تولید زبانزد همه هست..سعی کنیم خدا را شاهد اعمال خود بگیریم..راستی ازمایی اینه که اول تحقیق کنیم و بعد نظر بدیم..انشاله خدا همه ما را به راه راست هدایت کنه..تولید دست ایشون نیست ولی همت و تلاش و پشتکار دست خود ادمهاست.نامبرده تا اوجا که من پرسیدم در 7 ترم مدرک دکتری را گرفتند این جای تقدیر ندارد....

عباس قلی خان
۱ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۷:۴۸

لطفا مدرک ارشد ایشان چک کنید از کدوم دانشگاه اس تهران نیست!!!!!!! در ضمن بیو دیزل برا جاهایی کاربرد داره که سوخت فسیلی مثل مملکت ما نداشته باشه تولید دست ایشون نیست اینها همه دست مدیریت ارشد شرک ملی گاز یا دیسپچینگ هست بابا کمی راستی آزمایی کنید بعد خبر انتشار بدید.

اشتراک گذاری مطالب