پرفسور کردوانی:

پکن زیرآب می‌رود/ دریای خزر خشک می‌شود

پدر علم کویر شناسی کشور گفت: منشا آب دریای خزر کوه است و احتمال خشک شدن آن وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، همایش ملی آب با حضور پرفسور کردوانی رنگ و بوی جدی تر گرفته است.

مازندرانی‌ها که این روزها به خاطر تصمیم دولت در طرح انتقال آب دریایی خزر شوکه هستند، با دعوت از پرفسور پرویز کردوانی تلاش کردند که حساسیت‌های طرح انتقال آب دریایی خزر را بسیار برجسته تر کنند.

وی با اعلام اینکه کمبود آب در کشور جدی است، گفت: بر اساس تصمیم وزارت نیرو مقرر شد که کاشت برنج در دیگر استان‌های کشور ممنوع شود.

کردوانی یادآور شد: با اجرای این طرح انتظار هست که کیفت برنج استان‌های شمالی کشور افزایش یافته و برنامه‌ریزی برای صادرات در دستور کار قرار گیرد.

وی در در ادامه خواستار توسعه قنات در سطح استان‌های شمالی کشور شد و گفت: در سایر نقاط کشور امکان ایجاد قنات وجود ندارد ولی در مازندران به دلیل وجود آب‌های سطح امکان توسعه قنات مناسب تر است و باید به این سمت روی بیاوریم.

این استاد برجسته دانشگاه با اعلام اینکه یکی از مشکلات اساسی در استان مازندران وجود چاه‌های آب در هر هکتار از اراضی کشاورزی است، افزود: این موضوع باعث از بین رفتن ذخیره منابع آبی استان می‌شود در حالی که می‌توان با ایجاد قنات زمینه استفاده دسته جمعی از منابع آبی استان در یک منطقه را فراهم کرد.

وی با اعلام اینکه آب در کشور نیست، افزود: در حال حاضر مهاجرت مازندران را نابود می‌کند، همه مهاجرت‌ها در حال حاضر به سمت استان می‌شود.

کردوانی با اعلام اینکه سه استان گیلان، مازندران و البرز در حال حاضر مقصد بسیاری از مهاجران است، گفت:350 هزار نفر در حال حاضر عازم این استان‌ها هستند.

وی یادآور شد: بسیاری از شهرهای کشور یکی پس از دیگری با کمبود آب مواجه می‌شود، طی پنجاه سال آینده آب تهران خشک می‌شود، آب زیر زمینی تهران خشک شده و سدها هم با کمبود آب مواجه هستند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: تهران در سال‌های آینده گیلان و تهران با کمبود آب مواجه می‌شود، برای تامین آب نباید دنبال ذخیرهای آبی باشیم، بهتر راه برای تامین نیازمندی‌های آبی کشور بازچرخانی آب است.

کردوانی با اعلام اینکه یکی از دلائل مشکلات آبی کشور مدیران ما هستند، گفت: ما در زمینه آب مدیر نداریم، کشور زمانی دچار چالش شد که بحث استفاده از چاه در دوره قبل از انقلاب انجام شده، ابتدا با چاه نیمه عمیق شروع کردند و در حال حاضر با حفر چاه‌های بیش از 500 متر به دنبال آب هستند.

وی درباره طرح انتقال آب یادآور شد: در سال 92 بنده اعلام کردم که هر استانی که اگر قرار باشد نابود شود آب در اختیارش قرار دهید.

کردوانی یادآور شد: چاه در اختیار مردم قرار گرفته ولی بحث استفاده درست از آن هیچ وقت مطرح نبوده است، حساسیت‌ها در ارتباط با کمبود آب جدی نگرفته شده بود.

وی با اشاره به چالش‌های آبی که در اصفهان وجود دارد، گفت: برآوردی مناسبی از وضعیت میزان آب انجام نشده است، با توسعه شهری و صنعتی نیاز آبی این استان افزایش پیدا کرد و در حال حاضر این استان با کشاورزی دچار مشکل هستند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: بسیاری از صنایع که در اروپا فعال است در کنار دریا نه در کویر، چرا در شهرهای کویری که با مشکل آب مواجه هستند صنایع فولاد ایجاد شود، وقتی از بنده درباره صنایع فولاد نظر خواستند بنده تاکید کردم که صنایع فولاد باید تعطیل شود.

کردوانی یک تن فولاد به اندازه تامین نیازمندی‌های بیست روستا آب می‌خواهد، افزود: اگر صنایع فولاد ایجاد شود مردم با مشکل تامین نیازمندی‌های آبی مواجه می‌شوند.

وی با اعلام اینکه وزارت نیرو سه طرح برای تامین نیازمندی‌های آبی را در دستور کار خویش قرا دارد، گفت: طرح انتقال آب،باروری ابر و استفاده از آب‌های ژرف، انتقال آب مد شده است.

کردوانی با اعلام اینکه تعریف محیط زیست را تاکنون هیچ فردی نمی‌داند، گفت: محیط زیست قسمتی از آب و خاک هوا ست که زیستگاه موجودات زنده انسان، حیوان و گیاه است، انسان را در محیط زیست نباید حذف کرد، حذف انسان و نادیده شدن آن باعث بسیاری از مهاجرت‌های نادرست شده است.

وی با اعلام اینکه انتقال آب دریای خزر یک متر و نیم آب دریایی خزر کم شده است، گفت: کیلومترها بیابان شده است، آب دریای خزر قرار نیست برای کشاورزی استفاده شود برای صنعت و شرب، که استفاده هر دو مورد غلط است، برای آب شرب باید به صورت گالن مورد استفاده شود.

کردوانی اضافه کرد: 250 میلیون متر مکعب در سال هر ثانیه هزار میلیون متر مکعیب از ولگا و آرا می‌رود، در آینده امکان خشک شدن دریا وجود دارد، خلیج فارس طی 45 سال آینده پایتخت چین به دلیل ذوب شدن کوه‌های یخی در آب قرار می‌گیرد و این چالش‌های در جنوب ایران هم به وجود می‌آید.

کردوانی در پایان با اعلام اینکه منشاء آب دریایی خزر کوه است،گفت: در حاضر کم شده است، هوای روسیه گرم شده است و با چالش‌های آبی مواجه هستیم.

 

 

زمان انتشار: شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 76562

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب