محققان آکادمی مغز و اعصاب آمریکا گزارش کردند؛

بیماری زنان مبتلا به MS پس از بارداری بدتر نمی شود

بر طبق یک مطالعه اولیه توسط محققان آکادمی مغز و اعصاب آمریکا، خبرهای خوبی برای زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) وجود دارد. اکنون محققان می گویند که این بیماری ممکن است پس از بارداری دوباره عود نکند؛ اکثر افراد مبتلا به MS دارای شکل تجدیدی و انتقالی از بیماری هستند که در آن علائم در معرض شعله ور شدن قرار می گیرند و سپس به دوره های بهبودی می رسند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، به نقل از مدیکال پرس، طبق یک مطالعه اولیه که امروز منتشر شده است و در نشست سالانه آمریکایی آکادمی اعصاب آمریکا در فیلادلفیا 4 تا 10 مه2019 ارائه خواهد شد، خبرهای خوبی برای زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) وجود دارد. اکنون محققان می گویند که این بیماری ممکن است پس از بارداری دوباره عود نکند؛ اکثر افراد مبتلا به MS دارای شکل تجدیدنظر و انتقالی از بیماری هستند که در آن علائم در معرض شعله ور شدن قرار می گیرند و سپس به دوره های بهبودی می رسند.

 

آنت لانگر گولد نویسنده این مطالعه و عضو آکادمی مغز و اعصاب آمریکا، می گوید: "این نتایج هیجان انگیز است، همانطور که MS در زنان با سن باروری بیشتر از هر گروه دیگر است "

وی تاکید می کند: "این نشان می دهد که زنان با MS امروز می توانند بچه داشته باشند، با شیر مادر تغذیه  کنند و درمان خود را بدون تجربه افزایش خطر ابتلا به عود در دوره پس از زایمان از سر بگیرند. "

لانگر گولد می گوید: اطلاعات در مورد افزایش خطر ابتلا به عود پس از بارداری بیش از 20 سال پیش تعیین شده است، این اطلاعات قبل از درمان های اصلاح کننده بیماری و قبل از اینکه یک حمله انجام شود در دسترس بوده، می توان از اسکن MRI برای تشخیص بیماری استفاده کرد.

این محقق می گوید: "ما می خواستیم ببینیم که آیا این اطلاعات در مورد افزایش حملات پس از زایمان امروز حاکم است یا خیر."

لانگر گولد و همکارانش برای مطالعه این پرونده را از پایگاههای اطلاعاتی کایزر پاورنته جنوبی و شمال کالیفرنیا بررسی کردند و 466 حاملگی را در میان 375 زن مبتلا به MS از سال 2008 تا 2016 شناسایی کردند. آنها سوابق پزشکی را مرور کردند و زنان را برای اطلاعات در مورد درمان، شیردهی و عود مورد بررسی قرار دادند.

در میان شرکت کنندگان، 38٪ در سال قبل از بارداری، هیچ درمان دریافتی برای MS نداشتند. در ابتدای بارداری، در مجموع 15 درصد سندرم بالینی جدا شده است که اولین قسمت از علائم MS است. هشت درصد زنان در دوران بارداری عود داشتند.

در سال پس از زایمان، 26 درصد از زنان مبتلا به عود، 87 درصد شیر مادر، 35 درصد انحصاری شیر مادر و 41 درصد از آنها دوباره درمان های اصلاح کننده بیماری خود را آغاز کردند.

نرخ عود سالانه زنان قبل از بارداری ۰.۳۹ بود. در دوران بارداری میزان آن به ۰.۰۷تا ۰.۱۴کاهش یافت. فعالیت بدنی پس از تولد با میزان افزایش در سه ماهه اول پس از تولد ۰.۲۷ کمی کمتر از میزان پیش از بارداری است. درچهار تا شش ماه پس از تولد، میزان آن در۰.۳۷ به سطح قبل از بارداری بازگشته بود.

نتایج پس از بررسی محققان با سایر عوامل بر میزان عود، مانند شدت بیماری قبل از بارداری، که می تواند تعدیل شود، مشابه بود.

زنان به طور انحصاری شیر مادر، به این معنی که کودک تنها شیر مادر را برای حداقل دو ماه دریافت کرد، میزان عود بیماری تقریبا 40 درصد کمتر از زنانی بود که شیردهی نداشتند.

در زناني كه بعد از زايمان با شير مادر تغذيه كردند، به احتمال زياد میزان عود در مقايسه با زناني كه اصلا شیردهی نداشتند، كاهش يافت. از زنان که به طور انحصاری شیر مادر تغذیه می کردند، 46 مورد از 167 مورد استفاده از درمان های اصلاح کننده بیماری در هنگام تغذیه با شیر مادر از سر گرفته شد.

استفاده از درمان های اصلاح کننده بیماری نسبتا موثر است و هیچ اثری بر این نداشت که آیا زنان عود داشتند یا نه. Interferon-betas و glatiramer acetate به عنوان درمان های رایج در این گروه مورد استفاده قرار گرفتند.

لانگر گولد می گوید: میزان پایین آمدن عود پس از زایمان ممکن است به دلیل آن باشد که زنان پس از تشخیص یک حمله، میزان بالای تغذیه انحصاری شیر مادر داشتند.

این محقق می گوید: محدودیت مطالعه این بود که همه شرکت کنندگان، چند نفر قبل از بارداری با ناتالیزوماب یا فینگولیمود درمان شدند. کسانی که این داروها را مصرف می کنند، بیمارتر می شوند، بنابراین این مطالعه در مورد احتمال بروز عوارض احتمالی توقف این داروها برای باردار شدن یا مزایای تغذیه با شیر مادر در این جمعیت صورت نمی گیرد. مطالعات آینده باید در این گروه زیر گروه زنان داشته باشد، چرا که موارد  عود شدید با توقف دارو در دوران بارداری گزارش شده است.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

 

                               https://medicalxpress.com/news/2019-03-good-news-women-ms-disease.html

زمان انتشار: جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۷:۲۷

شناسه خبر: 76585

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب