خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

سومین بیمار مبتلا به ایدز نیز بهبود یافت / آیا درمان هولناک ترین کابوس بشر امکان پذیر است ؟

محققان آلمانی در کمتر از ۷۲ ساعت خبر از بهبود سومین بیمار مبتلا به بیماری ایدز را به روش پیوند مغز استخوان اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – بیماری ایدز را باید جزء خطرناک ترین بیماری های سه دهه ی اخیر معرفی کرد چرا که برای این بیماری تاکنون درمان قطعی مشخصی یافته نشده است و متأسفانه هر ساله در سرتاسر جهان هزاران نفر جان خود را به خاطر این بیماری از دست می دهند.

این بیماری که قربانیان خود را از طریق ویروس «HIV» که از طریق رابطه جنسی، انتقال خون آلوده، شیر مادر و ... آلوده می کند باعث می شود که سیستم ایمنی بدن قربانی به مرور زمان ضعیف شوند و سلول های CD4 که وظیفه از بین بردن ویروس هایی که به بدن حمله می کنند را دارند توسط ویروس «HIV»  به تدریج از بین می روند و این عمل باعث می شود که بدن بیمار در مقابل هیچ ویروسی از خود مقاومت نشان ندهند و بدن در معرض انواع عفونت ها و سرطان ها قرار بگیرد.

در سال 2007 خبرهای از درمان این بیماری در جهان مخابره شد. متخصصین آلمانی با استفاده از تحقیقات خود بر روی  تیموتی براون آمریکایی که بعدها به «بیمار برلین» معرفی شد توانسته بودند درمان این بیماری را با استفاده از پیوند مغز و استخوان، به بدن بیمار کشف کنند اما به دلیل خطراتی که این درمان برای فرد اهداء کننده مغز و استخوان داشت،

ادامه این تحقیقات و انجام آزمایشات بر روی بیمار جدید مسکوت ماند. اما طی روزهای گذشته خبرهای امیدوار کننده ای از ادامه درمان این بیماری به گوش رسید. بعد از 12 سال روند درمان ایدز دوباره شروع شد و این بار متخصصین تحقیقات خود را بر روی دومین بیمار که به «مرد انگلیسی» معرف است شروع کردند و خوشبختانه پس از انجام پیوند مغز استخوان و دریافت آن از یک اهداکننده مقاوم در برابر ویروس HIV، این بیمار بهبود پیدا کرده‌ است و به گفته پزشکان این بیمار بعد از گذشت 18 ماه دیگر علائم این بیماری در بدن این بیمار دیده نشده است.

البته این پایان کار نبود و بیمار سوم که به بیمار آلمانی شهرت دارد این بار نه 12 سال بعد از بهبود بیمار دوم بلکه تنها 72 ساعت بعد، خبر درمانش در جهان مخابره شد. به گفته کارشناسان شیوه درمانی به کار گرفته شده برای درمان بیمار سوم مشابه روشی است که در بیمار لندن استفاده شده است.

اخبار سومین نمونه احتمالی درمان ایدز در کنفرانس «Retroviruses Opportunistic Infections» در سیاتل اعلام شد. به گفته آن ماری ونسینگ از دانشگاه پزشکی Utrecht در هلند، 3.5 ماه پس از قطع داروهای ضدویروسی ایدز در این بیمار، در بیوپسی‌ های معده و غدد لنف او هیچ نشانی از ایدز دیده نشد. براساس بررسی‌ های صورت گرفته هر دوی این بیماران پیوند مغز استخوان را از اهداکنندگانی دریافت کردند که یک جهش ژنتیک نادر «CCR5» داشتند؛ این جهش ژنتیک به مقاومت بدن در برابر ویروس HIV کمک می‌کند.

البته همچنان روند مطالعه و تحقیقات بر روی این روش درمان ادامه دارد چرا که با توجه به خطر پیوند مغز استخوان، محققان نمی توانند از این روش به عنوان یک درمان استاندارد برای درمان بیماری ایدز استفاده کنند.

در این رابطه بخوانید:

ایدز چیست و از چه روش هایی منتقل می شود؟ / آخرین آمار افراد مبتلا به ایدز در ایران

جان باختن یک سوم از بیماران ایدزی به دلیل بیماری سل/ بیش از یک میلیون تست سریع تشخیص ایدز در کشور انجام شد

از سال ۱۹۸۰ که بیماری ایدز در جهان فراگیر شده تا کنون منجر به مرگ حدود ۳۵ میلیون انسان شده‌ است و هم اکنون نیز حدود 40 میلیون نفر به ویروس این بیماری آلوده هستند.

تاکنون تحقیقات علمی فراوانی برای درمان ویروس«HIV» در سرتاسر جهان انجام شده است که نتیجه آن، تولید ترکیب‌ های دارویی بوده است که باعث توقف پیشرفت این بیماری شده است اما تاکنون درمان قطعی برای این بیماری معرفی نشده بود که در صورت تأیید آن می تواند انقلابی در حوزه درمان این بیماری به وجود بیاورد.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

زمان انتشار: شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 76589

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب