خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

دلالان کارت های بازرگانی و سرنوشت تلخ مرزنشینان

چند سال قبل وقتی با هدف کمک به مرزنشینان ،کارت های بازرگانی صادر شد،خیلی از مرزنشینان به امید تشکیل زندگی و درآمد خوب کارت بازرگانی گرفتند.

به گزارش خبرنگار،خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان غربی؛چند سال قبل وقتی با هدف کمک به مرزنشینان ،کارت های بازرگانی صادر شد،خیلی از مرزنشینان به امید تشکیل زندگی و درآمد خوب کارت بازرگانی گرفتند.

ورود واسطه های سودجو

باند های اغفال مرزنشینان هم از همان روزهای نخست با سوءاستفاده از سادگی مرزنشینان از طریق همین کارت ها اقدام به واردات کالا کردند.

خریدوفروش کارت بازرگانی این روزها به یک پدیده رایج در اقتصاد ایران تبدیل شده است و دلالان و واسطه‌گران این کارت‌ها را با هزینه‌های ناچیز خریداری می‌کنند و مورد سوءاستفاده قرار می‌دهند.

تعدادی افراد سودجو و متخلف،با فریب و اغفال افراد نیازمند و ساده‌ که اطلاع چندانی از قوانین ندارند، آنها را به گرفتن کارت بازرگانی تشویق می‌کنند و بعد،کارت صادر شده را در قبال مبالغی ناچیز از دارندگان می‌خرند یا اجاره می‌کنند.این افراد درمدتی که کارت اعتبار دارد که حداقل یک‌سال است،با سوءاستفاده از این کارت،یعنی با گرفتن وکالت کاری تام‌الاختیار از دارنده کارت،مبادرت به صادرات و واردات کالا می‌کنند.

کارت های بازرگانی پیرزن ها در روستاهای دورافتاده یکی از بهترین روش ها برای واردات کالاهای لوکس به کشور و فرار مالیاتی و کسب سود های نجومی و پیمودن ره صد ساله در یک شب است.

حتی گاهی خبرهایی شنیده شده مبنی بر اینکه برخی شرکت های واردکننده کالا به کشور با کارت بازرگانی به اسم پیرزنی در منطقه ای دورافتاده و چوپانی در در دل کوه، کالا وارد کشور کرده اند.

نورعلی یکی از مرزنشینان آذربایجان غربی است که در دام سودجویان کارت های بازرگانی افتاده است.

وی می گوید:من به امید تشکیل زندگی و در آمد خوب کارت بازرگانی گرفتم اما حالا به پرداخت میلیارد ها تومان مالیات محکوم شده ام

استفاده از خلاءقانونی

کوماسی مدیر کل امورمالیاتی استان آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری با اشاره به ضعف های صدور کارت های بازرگانی افزود:به خاطر وجود نقاط نقض در این قانون، سوء استفاده کنندگان به صورت کاملا قانونی اقدام به صادرات و واردات و تجارت می کردند.

مدیر کل امورمالیاتی استان نیز افزود:سوء استفاده کنندگان از کارت های بازرگانی ،مرزنشینان را وادار به گرفتن کارت های بازرگانی می کردند و در قبال این کار مبلغی نا چیز به مرزنشینان می دادند.

وی ادامه داد:مرزنشینان آذربایجان غربی ،بیش از 1200 میلیارد تومان ،مالیات بدهکار هستند.

دفاتر اسناد رسمی یکی از این راه های قانونی بود که مورد استفاده سودجویان قرار گرفته و وجود نقض در قانون باعث شده که بیش از 6 هزار پرونده فرار مالیاتی در کشور از محل کارت های بازرگانی تشکیل شود که در جای خود ضربه مهلکی بر پیکره اقتصاد کشور است.

مدیر کل امورمالیاتی استان آذربایجان غربی افزود:دفاتر اسناد رسمی نباید،وکالت نامه در خصوص کارت های بازرگانی بدهند تا مرزنشینان دچار مشکل شوند.

اصلاح قانون دادو ستد مرزنشینان

سعیدی مبارکه سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود:تعاونی هایی که در بخش های مرزی کشور هستند از پرداخت مالیات مستقیم معاف می شوند.

وی ادامه داد:دولت مکلف شده است که در این زمینه نظارت ها و بازرسی های خود را قوی کند تا بتواند زمینه سوء استفاده از کارت های بازرگانی را برای سودجویان تنگ کند.

جوان کیا مدیرکل ثبت و اسناد آذربایجان غربی نیز در این زمینه گفت: بخشنامه ای در خصوص توقف تنظیم وکالت نامه ها در دفاتر اسناد رسمی ،از طرف ریاست سازمان ثبت تنظیم و به ادارات کل ابلاغ شده است.

وی گفت:امیدواریم با اجرای این قانون شاهد کم تر شدن پرونده های فرار مالیاتی در سطح استان باشیم.

جعفر صادق اسکندری،رئیس سازمان صنعت ،معدن و تجارت آذربایجان غربی نیز گفت:کارت های بازرگانی که صادر می شوند ،اولا اهلیت سنجی می کنیم و افرادی که حائز شرایط هستند برای آن ها کارت صادر می شود،و دوما نظارت های مستقیم در محل فعالیت دارندگان کارت های بازرگانی انجام می گیرد.

واسطه گری کارت های بازرگانی جرم است

رئیس سازمان صنعت ،معدن و تجارت آذربایجان غربی افزود:فردی که از کارت های دیگران استفاده می کند و با از آن ها برای کارهای تجاری سوء استفاده می کند مرتکب جرم شده و باید جزای اعمال خود را ببیند.

با اینکه واسطه ها به عنوان عاملان اصلی فرار مالیاتی همچنان در حال فعالیت هستند،اما مرزنشینان با کوله باری از مالیات و مشکلات چشم انتظار کمک هستند.

مزرنشینان همان مرزداران سرافزاز ایران هستند که فقط شغلی به آن ها دادیم که بلد نبودند.

قطعا با تغییر ساز و کارهای قانونی، فرآیند های الکترونیکی و روش های اجرایی بهتر برای صدور کارت های بازرگانی می توان گلوگاه های فساد و فرار از قانون را به طور حرفه ای و هوشمندانه شناسایی و مسدود کرد تا این چنین بخشی از فعالیت های تجاری کشور به صورت قانونی، فعالیت غیرقانونی نکنند.

 

 

 

  

زمان انتشار: شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 76693

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب