هشت دانشگاه ایرانی پیشتاز در رتبه بندی کیو اس انگل خبرگزاری علم و فناوری - هشت دانشگاه ایرانی پیشتاز در رتبه بندی کیو اس انگلستان+جدول

هشت دانشگاه ایرانی پیشتاز در رتبه بندی کیو اس انگلستان+جدول

رتبه بندی کیواس در سال ۲۰۱۹ میلادی دانشگاه های برتر دنیا را در قالب ۵ حیطه کلی علوم طبیعی؛ مهندسی و فناوری؛ علوم زیستی و پزشکی؛ علوم اجتماعی و هنر و علوم انسانی مورد رتبه بندی قرار داد که در این بین نام هشت دانشگاه ایرانی به چشم می خورد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، نظام رتبه بندی دانشگاهی، ارزیابی و سنجش دانشگاه ها در حوزه های موضوعی مختلف را جهت معرفی بهترین دانشگاه ها مشخص می نمابد. 

نظام های رتبه بندی دانشگاهی شامل: رتبه بندی دانشگاهی شانگهای ARWU، رتبه بندی دانشگاهی کیو اس QS ، رتبه بندی دانشگاهی تایمز Times Higher Education، رتبه بندی دانشگاهی لیدن Leiden، رتبه بندی دانشگاهی هییکت HEEACT، رتبه بندی دانشگاهی گرین متریک  GreenMetric، رتبه بندی دانشگاهی CWUR، رتبه بندی دانشگاهی سایمگو SIR - SCImago Institutions Rankings، رتبه بندی مجلات و کشورها SJR - SCImago Journal and Country Rank، رتبه بندی عملکرد دانشگاه ها URAP - University Ranking by Academic Performance، رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC، رتبه‌ بندی دانشگاهی وبومتریکس Webometrics، رتبه بندی وب دانشگاه ها ۴ICU، رتبه بندی دانشگاهی یو اس نیوز U.S. Week و رتبه بندی دانشگاه های ایران ISCاست.

 

رتبه بندی دانشگاهی   QS

رتبه بندی کیو اس یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که توسط موسسه کاکارلی سیموندز انگلستان این رتبه بندی صورت می گیرد. یکی از رتبه بندی مهمی که این پایگاه به صورت سالانه انجام می دهد ارزیابی و سنجش دانشگاه ها در حوزه های موضوعی مختلف است. رتبه بندی موضوعی کیواس بر اساس چهار شاخص بررسی شهرت دانشگاه، ارزیابی کارفرمایان، تعداد استنادها به ازای هر مقاله و h-index صورت می پذیرد و این شاخص ها هر کدام با وزنی متناسب با هر حوزه موضوعی، جهت معرفی بهترین دانشگاه ها مشخص می شوند. بخشی از اطلاعات مورد نیاز رتبه بندی موضوعی کیو اس از طریق پایگاه استنادی اسکوپوس و بخش دیگر نیز از اطلاعات حاصل از نظرسنجی ها به دست می آید.

 

معیارهای رتبه بندی های کیو اس استارز (QS Stars) 

 تحقیق و پژوهش

شاخص هایی که در اینجا در نظر گرفته شده اند شامل ارزشیابی های کیفیت پژوهش و تحقیق در میان اساتید دانشگاه، بهره وری (یعنی تعداد مقالات منتشر شده)، نقل قول ها و استنادها (یعنی نحوه تشخیص و ارجاع به مقالات مذکور توسط دیگر اساتید) و جوایز (مثلا، جوایز نوبل یا مدال های فیلد (Fields Medals)) می باشند

تدریس

نقش اصلی و مهم یک دانشگاه، ماهیت و نوع بهترین اذهان فرداست که الهام بخش نسل بعدی پژوهشگران بالقوه دانشگاهی است. شاخص های معمولی در ارزشیابی های کیفیت تدریس عبارتند از مقایسه بازخورد دانشجو از طریق نظرسنجی ملی دانشجویی، نرخ بیشتر مطالعه و نسبت اعضای هیئت علمی دانشجویی.

اشتغال پذیری

اشتغال پذیری فارغ التحصیلان چیزی بیش از قدرت علمی بوده و بر آمادگی جهت کار متمرکز است – توانایی انجام کار موثر در گروهی چندفرهنگی، ارائه مقاله، مدیریت افراد و پروژه ها است. شاخص های مشترک در این حوزه شامل نظرسنجی از کارفرمایان، نرخ های اشتغال فارغ التحصیلان و پشتیبانی از خدمات فرصت های شغلی است.

بین المللی سازی

در اینجا، شاخص های موثر می تواند شامل نسبت دانشجویان و پرسنل بین المللی، تعداد دانشجویان مبادله شده ورودی و خروجی، تعداد ملیت های دانشجویان، تعداد و قدرت همکاری های بین المللی با دیگر دانشگاه ها و وجود امکانات مذهبی.

امکانات

زیرساخت دانشگاه شاخصی است که دانشجویان را قادر می سازد تا دریابند که چه انتظاری از تجارب دانشگاهی خود داشته باشند. شاخص هایی نظیر ورزش، فناوری اطلاعات، کتابخانه و امکانات پزشکی و نیز جوامع دانشجویی در چارچوب این معیار مد نظر قرار می گیرند.

آموزش آنلاین (برخط)/آموزش از راه دور

این دسته بندی شاخص های گوناگونی نظیر فناوری و خدمات دانشجویی، سابقه عملکرد، مشارکت و تعامل دانشجویی، تعهد به آنلاین بودن و شهرت دانشگاه را مد نظر قرار می دهد.

مسئولیت اجتماعی

مشارکت و تعامل به ارزیابی این موضوع می پردازد که یک دانشگاه تا چه میزان تعهدات خود به جامعه را با سرمایه گذاری در جامعه محلی و نیز کارهای خیریه و امدادرسانی در هنگام وقوع سوانح جدی می انگارد. همچنین به تجزیه و تحلیل توسعه منطقه ای سرمایه انسانی و آگاهی زیست محیطی می پردازد.

نوآوری

نوآوری، بازده فعالیت های دانشگاه ها و یافته های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، بطور فزاینده ای برای دانشگاه ها اهمیت یافته است.

هنر و فرهنگ

شاخص های موثر عبارتند از تعداد کنسرت ها و نمایشگاه های سازمان یافته توسط موسسات، تعداد اعتبارات و جوایز و سرمایه گذاری های فرهنگی.

شمول و فراگیری

این حوزه به دسترسی دانشجویان به دانشگاه ها، به ویژه به بورسیه های تحصیلی، دسترسی معلولین، توازن جنسیت و کمک به اقشار کم درآمد توجه دارد.

معیارهای تخصصی

این معیارها به منظور توسعه و گسترش اعتبار در زمان لازم و مقتضی طراحی شده است. این دسته بندی به رتبه بندی های اعتبار و رشته های دانشگاهی توجه دارد.

10 دانشگاه برتر دنیا

رتبه بندی کیواس در سال 2019 میلادی دانشگاه های برتر دنیا را در ۴۸ حوزه موضوعی در قالب ۵ حیطه کلی علوم طبیعی؛ مهندسی و فناوری؛ علوم زیستی و پزشکی؛ علوم اجتماعی و هنر و علوم انسانی مورد رتبه بندی قرار داده است.

موسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT)، دانشگاه استنفورد، دانشگاه هاروارد، موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، دانشگاه آکسفورد ، دانشگاه کمبریج ، موسسه تکنولوژی فدرال سوئیس، امپریال کالج لندن، دانشگاه شیکاگو و دانشگاه کالج لندن به ترتیب ۱۰ دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ کیو اس شناخته شدند.

۸ دانشگاه ایران 

در این میان 8 دانشگاه ایران در  این نظام رتبه بندی قرار گرفتند.

 

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 76725

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب