علم و فناوری گزارش می دهد؛

چالش های مرگبار نسل جوان به کمک تکنولوژی/پیشروی نهنگ های آبی تا کجا ادامه دارد؟

بازی خطرناگ نهنگ آبی نوجوانان و جوانان را با بازی و شادی، موسیقی و دلهره و پله پله ، آرام آرام تا مرگ می برد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان شمالی، در این بازی که گفته می شود 50 مرحله دارد و هر روز از کاربر که همان جوان و نوجوان است خواسته می شود مرحله ای پیش برود، حتی از آنان مدرک و شواهد نیز می خواهند که مطمئن شوند که حتما انجام داده است طوری آنان را وارد بازی می کند و با مرحله به مرحله و به نوعی شست و شوی مغزی آنان را وادار به اجرای برنامه ها می کند که در نهایت سقوط آنان را منجر می شود.

در حالی که در سطح کشور نیز دیده و شنیده می شود که تعدادی از نوجوانان و جوانان بر اثر این چالش دست به خود کشی بازی گونه ای زده اند که منجر به مرگ آنان نیز شده است اما آمار و اطلاعات دقیقی در دست نیست.

 

 

اگرچه برخی از کاربرانی که تا مرحه مرگ پیش نرفتند اما آثاری از خراش و بریدگی در بدن خود به یادگار باقی گذاشته اند که ناشی از این بازی مرگ آفرین است.

بازی با مرگ چرا برخی از جوانان و نوجوانان بازی با مرگ را انتخاب می کنند، چرا سواد رسانه ای در سطح کشور پایین است و هر بازی که وارد فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی می شود مورد پذیرش قرار می گیرد و رد نخواهند شد، چرا در این فضاها نه کمتر گفته می شود.

 

بر روی دستت با یک تیغه خراشی بینداز، عکس بگیر و بفرست، فیلم هایی که ارسال می شود و تمامی آنان صحنه های ترسناک و روانپریشانه دارد ببین، اگر شجاجت داری دستت را با تیغ ببر، سوزن فرو کن و ... چنین فرمان های غلطی که از سوی بازی به کاربران داده می شود و متاسفانه خط به خط به فرمان آنان جامعه عمل می پوشانند.

 

گفته می شود در فلان ساعت بر پشت بام برو، پاهایت را آویزان کن و ... از کاربر می خواهد که حتی برای درستی انجام عمل عکس هم بگیرد و بفرستد، چرا و چرا باید کاربران فرمان پذیر چنین برنامه های غلطی باشند و حتی کورکورانه به آن عمل کنند و بپذیرند و انجام دهند.

 

با این حال نهنگ آبی دست‌کم به مرگ چند نفر و زخمی‌شدن چندین نوجوان در کشور های مختلف شده است و حتی زمزمه هایی از آن در کشورمان نیز شنیده می شود.

 

مراحل دیوانه وار بازی نهنگ آبی

1. با یک تیغه روی دستت F57 بنویس و عکسش را به ادمین بفرست!

2. ساعت 4:20 صبح بیدار شو و به فیلم های روانپریشانه و خیلی ترسناک که ادمین بازی برات تعیین می‌کند، نگاه بکن!

3. بازوی خودت را به موازات سیاهرگ، 3 بار، نه چندان عمیق، ببر و عکسش را به ادمین بفرست!

4. روی یک کاغذ عکس نهنگ کشیده و به ادمین بفرست!

5. اگر آماده ای و شجاعت یک نهنگ شدن را داری روی پای خودت با تیغه Yes بنویس. اگر نداری؛ بعنوان تنبیه چندین جای خودت را ببر!

6. مرحله ی سری! ( کشف رمز یا حل معما )

7. روی دستت با تیغه f40 بنویس و به ادمین بفرست.

8. در قسمت استاتوس اپ VKontakte خودت بنویس " من یک نهنگ هستم "

9. باید بر ترس خودت غلبه کنی!

10. ساعت 4:20 صبح بیدار شو و برو به بام خانه! ( هر چه مرتفع تر بهتر )

11. روی دستت با یک تیغه، یک نهنگ بکش!
( انجام این کار نشانه ی وفاداری تو به چالش نهنگ آبیست )

12. تمام روز را به تماشای فیلم های روانپریشانه و بسیار ترسناک بگذران!

13 به موسیقی هایی که ادمین میفرستد، گوش کن!

14. لب خودت را ببر!

15. یک سوزن را چندین بار در دستت فرو ببر!

16. به خودت آسیب بزن. خودت را مریض بکن!

17. به مرتفع ترین بام اطراف برو و چن دقیقه ای را در لبه ی بام آنجا بگذران!

18. به کنار پلی برو دقایقی را در لبه ی آن بگذران!

19. سعی کن از روی یک جرثقیل، بپری!

20. ادمین، وفاداری تو را چک خواهد کرد

21. با یک نهنگ دیگر ( داوطلب چالش یا ادمین ( حامی ) دیگر ) از طریق Skype مکالمه بکن!

22. به پشت بام رفته و پاهایت را از بام آویزان بکن!

23. مرحله ی دیگری را با رمز سپری کن!

24. مرحله ی سری! ( حل معما یا کشف رمز )

25. با یک نهنگ ملاقات بکن!

26. ادمین تاریخ مرگ تو را خواهد گفت و تو باید بپذیری!

27. ساعت 4:20 صبح بیدار شو و به نزدیک ترین راه آهن برو!

28. تمام طول روز را با کسی حرف نزن!

29. عهد بکن که تو یک نهنگ هستی!!

30 تا 49. هر روز ساعت 4:20 صبح بیدار شو و ویدئو ها و فیلم های ترسناک ببین و به موسیقی که ادمین تعیین کرده گوش بده و هر روز یک بریدگی در بدنت ایجاد کن و با یک نهنگ حرف بزن!

50. با پریدن از یک جای بلند، زندگی ات را تمام کن!

و در انتها داوطلب نگون بخت ناچار به انجام فرمان 50 ام است. چرا که وظایف و مراحل قبل تر تاثیرات شدید روحی بر وی گذاشته و او را برای انجام هر چه راحت تر خودکشی، آماده کرده اند.

توجه کنید نسخه اصلی بازی کلا حذف شده از همه ی سایت ها و تنها نسخه دمو وجود داره

گویا نام «نهنگ آبی» از خودکشی گروهی و داوطلبانه نهنگ‌ها می‌آید. پس از انتشار خبر چند مورد خودکشی در میان نوجوانان روس، گرجستانی و سپس صرب، در ماه مارس سال ۲۰۱۷، پلیس فرانسه نسبت به مشاهده نمونه‌هایی از این چالش در میان نوجوانان این کشور، ابراز نگرانی کرد. با این حال نهنگ آبی دست‌کم به مرگ یک نفر و زخمی‌شدن چندین نوجوان دیگر در فرانسه منجر شده است.

به هیچ وجه از بازی استفاده نکنید

یک روان شناس در استان خراسان شمالی گفت: متاسفانه سواد رسانه ای اقشار مختلف جامعه ما بسیار ضعیف است که این امر باعث می شود تا به راحتی بازی ها و چالش های فضای مجازی مورد استقبال قرار گیرد.

 

وی نخواست نامش فاش شود افزود: امروز با دغدغه ای استفاده نادرست، بیش از حد با بازی ها و فضای مجازی در جامعه توسط قشر نوجوان و جوان و حتی کودک مواجه هستیم که متاسفانه ساعت های طولانی را صرف می کنند.

وی اظهار داشت: روش بازی نهنگ آبی نیز به گونه ای است که به بچه ها انگیزه می دهند که در بازی جلو بروند، با وجود اینکه این انگیزه ها توخالی و بدون هدف هستند اما از سوی آنان پذیرش می شود.

 

وی افزود: بازی نهنگ آبی چالشی است که مدت‌هاست در ایران بر سر زبان‌ها افتاده و خانواده‌ها را نگران کرده است چرا که فرزندان آنان زمان زیادی را با بازی های رایانه ای سپری می کنند، ترس وجود دارد که آیا فرزندانشان نیز وارد این چالش خطرناک، چالش مرگ آور شده اند یا نه؟

 

وی بر برقراری ارتباط صمیمانه بین فرزند و مادر و پدر تاکید کرد و افزود: نباید فرزندان در اتاق های خود تنها بازی کنند بلکه باید به روش های مختلف از آنان بخواهیم که کنار خودمان بازی کنند.

 

وی گفت: در این بازی نوجوانان دچار عوامل مثل ترس، خشونت و حتی افسردگی خواهند شد باید قبل از مراحل آخر به آنان کمک کنیم تا شاهد عواقب خطرناکی مثل خود زنی و حتی مرگ نشویم.

 

وی اظهار داشت : با وجود اینکه مرگ و یا خود زنی هایی در اثر بازی با نهنگ آبی در جامعه شنیده می شود اما از سوی دستگاه های مربوط در این خصوص آمار و اطلاعات دقیقی داده نمی شود، اگر وجود ندارد نیز باید اطلاع رسانی شود تا خانواده ها آسوده خاطر شوند.

وی افزود: بعضا خود کشی هایی که توسط قشر جوان انجام می شود باعث نگرانی خانواده ها خواهد شد، که نکند وارد این چالش شده بودند، البته پدیده خود کشی با عوامل زیادی درگیر است که خود نیز به پرداخت زیادی است.

 

یک منبع آگا در این خصوص گفت:  نهنگ آبی بازی نیست بلکه برنامه ای در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است که متاسفانه از آن به بازی یاد می کنند.

 

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از مصدوم شدن و یا مرگ با درگیری این چالش نداریم افزود: خوشبختانه مواردی در این خصوص اعلام نشده است اما باید مسئولان فرهنگی و خانواده ها هوشیار باشند.

 

وی از خانواده ها خواست تا بر فرزندانشان نظارت داشته باشند و از آنان بخواهند که در بازی های آنلاین اطلاعات خود را در اختیار افراد قرار ندهند چرا که از این اطلاعات سو استفاده می شود و یا آنان را می ترسانند و تهدید می کنند و می خواهند که خواسته هایشان را انجام دهند.

 

وی افزود: این چالش در حالی است که تعداد زیادی از بازی های مختلف دیگر در فضای مجازی که منتشر می شود برای فرزندان عواقب بسیار خطرناکی از جمله ترس و اضطراب، وحشت زدگی دارد.
 
وی افزود: در کشورمان و حتی در این استان بازی های بومی و محلی زیادی داریم که روز به روز در حال فراموش شدن است با زنده کردن آنان می توانیم کمک زیادی به قشر جوان و نوجوان کنیم.
 
 
وی تصریح کرد: بازی لنگ که در جای جای خراسان شمالی مورد استقبال جوانان و نوجوانان و حتی کودکان بود در چندین سال گذشته مورد بی مهری قرار گرفت اما خوشبختانه هم اکنون مورد توجه مسئولان آموزش و پرورش قرار گرفته است  حتی مسابقات نیز در این خصوص برگزار شده است.
وی بر زنده و احیا کردن بازی های بومی و محلی تاکید کرد و افزود: در این بازی ها تحرک، فکر، شادی و نشاط به همراه است که هیچ کدام در بازی های رایانه ای وجود ندارد، بازی های مجازی عواقب بد زیادی دارد.
 
 

زمان انتشار: جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 76731

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب