علم و فناوری گزارش می دهد

ممنوعیت پرواز بوئینگ ۷۳۷ مکس بر آسمان ایران / نقص خلبان اتوماتیک باعث سقوط هواپیما

در پی حوادث هواپیما بوئینگ ۷۳۷ مکس بسیاری از کشورها از جمله ایران، پرواز این هواپیما را بر فراز آسمان خود ممنوع کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ازسیستان و بلوچستان، ایران پرواز بوئینگ 737 مکس را بر فراز آسمان خود ممنوع کرد.

۱۹ اسفند هواپیمای ۷۳۷ مکس متعلق به خطوط هوایی اتیوپی 8 دقیقه پس از پرواز از آدیس‌آبابا، پایتخت اتیوپی در اطراف شهرک بیشافتو دچار سانحه شد و تمامی ۱۵۷ سرنشین آن جان باختند. طبق گزارشات دقایقی بعد از پرواز این هواپیما، یکی از دو خلبان، برج مراقبت را از وجود "مشکلاتی در (سیستم) کنترل پرواز" آگاه کرد و قصد بازگشت به فرودگاه را داشت که سه دقیقه بعد از آن هواپیما به زمین برخورد کرد و تمامی مسافران آن جان باختند. 

یک فروند دیگر از این هواپیما 23 آذرماه از دبی در امارات عازم نروژ بود که به علت نقص فنی یکی از موتورها، ناچار به فرود اضطراری در فرودگاه شیراز شد. در ۷ آبان نیز یک فروند هواپیمای ۷۳۷ مکس در دریای جاوه، اندونزی سقوط کرد و 189 مسافر آن جان باختند.

در پی این حوادث آمریکا، کانادا، انگلیس، چین، استرالیا، آفریقای جنوبی، آرژانتین، امارات، ترکیه، کویت و عمان، ایرلند، آلمان ، ایتالیا، اتریش و هلند از کشورهایی بودند که پرواز این هواپیماها را در روزهای گذشته بر آسمان خود ممنوع کردند.

بوئینگ ۷۳۷ مکس

یک هواپیمای ساختِ کارخانه هواپیماهای تجاری بوئینگ در کشور ایالات متحده آمریکا است. بوئینگ ۷۳۷ مکس چهارمین نسل از هواپیماهای سری ۷۳۷ بوئینگ است که برجسته‌ترین تغییر این هواپیما نسبت به نسل پیشین، بكارگيري از موتورهای جدید LEAP-B1 و همچنین کاهش ۱٪ در احتراق بهتر با در نظر گرفتن طرح جدید بال‌های آن که موسوم به winglet می‌باشد، که ره آورد آن افزایش میزان مسافت قابل طی توسط مکس ۷۳۷ است. بیشتر قطعات این هواپیما ارتقا یافته‌اند که بازده آن را نسبت به ۷۳۷ فعلی، ۱۴ درصد بهتر می‌کنند. طبق ادعای بوئینگ مدل ۷۳۷ مکس نسبت به رقیب اصلی خود ایرباس ۳۲۰ نئو تا هشت درصد هزینه‌های عملیاتی کمتری در هر صندلی دارد.

در اواخر ژانویه ۲۰۱۶ بوئینگ ۷۳۷ مکس نخستین پرواز خود را با موفقیت انجام داد. این پرواز از تأسیسات بوئینگ در سیاتل انجام شد. بوئینگ ۷۳۷ مکس برای نخستین بار در دسامبر ۲۰۱۵ رونمایی شد. این هواپیما مجهز به دو موتور توربوفن ساخت شرکت CFM است و قادر به پرواز در مسیرهای هفت تا ۹ هزار کیلومتر است. بوئینگ ۷۳۷ مکس از ۱۴۹ صندلی تا ۲۲۰ صندلی را پوشش می‌دهد. نمونه‌ای از سری بوئینگ هشت مکس با ظرفیت حمل ۲۰۰ مسافر بنام مکس ۲۰۰ و به درخواست رایان‌ایر برای این شرکت تولید خواهد شد. قیمت کوچک‌ترین مدل که مکس هفت است از ۹۰ میلیون دلار آغاز می‌شود و این در حالی است که پایه قیمت مدل مکس ۹ از ۱۱۶ میلیون دلار است.

بوئینگ ۷۳۷ مکس با توجه به تجهیزات پیشرفته‌ای مانند استفاده از موتورهای پیشرفته جدیدش تا ۲۰ درصد نسبت به مدل‌های قبلی کاهش مصرف سوخت داشته است. بوئینگ همچنین بدنه و بال‌های مکس را از نو طراحی کرده و در نتیجه آن موجب کاهش وزن کلی و بهبود آیرودینامیک هواپیما شده‌است. بوئینگ می‌گوید، بالک‌های جدید مکس می‌تواند تا دو درصد در مصرف سوخت صرفه جوئی ایجاد کند. برد بیشترین مدل مکس متعلق به سری مکس ۹ است که تا نزدیک ۹ هزار کیلومتر برد پروازی دارد. این برد حدود دو هزار کیلومتر بیشتر از بالاترین برد پروازی ایرباس ۳۲۰ نئو است. سرعت کروز مکس ۷۳۷ کمی بیشتر از ۷۹ صدم ماخ است در حالی که سرعت کروز ایرباس ۳۲۰ نئو حدود ۷۸ صدم ماخ است. نکته جالب اینکه موتور مدل ۷۳۷ مکس و و برخی مدل‌های ایرباس ۳۲۰ نئو مدل LEAP ساخت شرکت CFM است ولی بوئینگ با آیرو دینامیک بهتر توانسته به عملکرد بهتر پروازی و مصرف سوخت کمتری دست پیدا کند. شرکت CFM یک شرکت مشترک است که حاصل سرمایه‌گذاری دو شرکت بزرگ جنرال الکتریک آمریکا و سفران فرانسه است. نخستین ورود به خدمت این هواپیما در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۷ با تحویل به شرکت هواپیمایی Southwest اعلام شده‌است.

ولی هم اکنون پس از دو بار سقوط این هواپیما در اکتبر ۲۰۱۸ و مارس ۲۰۱۹، تمامی استفاده‌کنندگان این مدل در سراسر جهان پرواز آن را ممنوع کردند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۱:۲۹

شناسه خبر: 76747

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب