گزارش علم و فناوری از تاراج ریه های تنفسی استان؛

تداوم قطع بی رویه درختان ارسباران / دانشجویان خواستار جوابگوئی مسئولان زیربط شدند « فیلم + سند»

طی ماه های گذشته، قطع بی رویه درختان در جنگل های ارسباران به صورت قاچاقی و بعضا به صورت مجوز دار که به دست مافیای چوب انجام می شد، باعث واکنش تند اصحاب رسانه و حتی متن عمومی جامعه شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان آذربایجان شرقی، طی ماه های گذشته، قطع بی رویه درختان در جنگل های ارسباران به صورت قاچاقی و بعضا به صورت مجوز دار که به دست مافیای چوب انجام می شد، باعث واکنش تند اصحاب رسانه و حتی متن عمومی جامعه شد.


به همین خاطر ماه گذشته، با تصمیم مدیران کل منابع طبیعی استان، جهادکشاورزی استان و... دستگاه های مرتبط با این امر، قرار بر این شده بود تا هیچ گونه مجوز قطع درخت در استان برای اراضی باغی و جنگلی، حتی در ملک شخصی افراد صادر نشود.

در این جلسه مقرر شد تا پلیس راه استان نیز با جلوگیری از حمل درختان در جاده های استان و برخورد با حاملان در این راستا به قاچاق و قطع بی جا درختان استان کمک کند.

حجت السلام محمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در استان نیز طی سخنانی با خواندن ارسباران به عنوان قلب تپنده استان، به نقش مهم این جنگل ها در حفظ اکولوژی زیست محیطی استان تاکید کرده و افزوده بود: باید با همت هر چه بیشتر از این جنگل ها حفاظت کنیم.

اما متاسفانه گزارش های متعدد مردمی به تحریریه خبرگزاری علم و فناوری مبنی بر قطع و حمل درختان، مخصوصا در جاده مرند به تبریز ارسال می شود که ویدئو زیر یکی از چندین گزارش است که هفته پیش از اتوبان صوفیان به تبریز ضبط شده است.

دانشجویان دفتر تحکیم وحدت دانشگاه تبریز بر اساس دغدغه های محیط زیستی خود و با توجه به سوالات فراوانی که از سمت دانشجویان در مورد قطع درختان در برخی محله های شهر تبریز و برخی مناطق جنگلهای ارسباران مطرح می شد قصد برگزاری مراسمی به مناسبت روز درختکاری با محور پست پرداختن به سوالات دانشجویان در مورد قطع درختان در این مناطق را داشت.

در این راستا تماس ها و پیگیری های مکرر از سوی انجمن اسلامی صورت گرفت که متاسفانه با بی توجهی دکتر قاسمی مدیر کل محترم حفاظت محیط زیست استان، رو به رو شده و به نتیجه ای منجر نشد.

انجمن اسلامی دانشجویان دفتر تحکیم وحدت دانشگاه تبریز در هر زمانی که اداره حفاظت محیط زیست استان آمادگی داشته باشد، آمادگی دارد در دانشگاه تبریز میزبان دکتر قاسمی، برای پاسخگویی به سوالات و دغدغه های دانشجویانی که نگران آینده شهر و استان هستند باشد.


با توجه به بی توجهی مدعوین، این گونه احساس می شود که دانشجویان و دانشگاهیان را مخاطب ندانسته و با نیازی به پاسخ گویی نسبت به دانشگاهیان نمی بینند،

ولی دانشجویان دغدغه مند محیط زیست این افراد را مخاطب بخشی از سوالاتشان می دانند و امیدوارند با حضور مدعوین در میان دانشجویان و دانشگاهیان، بخشی از ابهامات موجود در مورد از بین رفتن محیط زیست شهر و استان، رفع شده و دغدغه مندان محیط زیستی پاسخ سوالاتشان را دریافت کنند.

اسناد زیر نمونه ای از نامه نگاری های دانشجویان به دکتر قاسمی مدیر کل محترم حفاظت محیط زیست استان، مهندس شهین باهر شهردار تبریز و جناب آقای خلیل اللهی دادستان عمومی و انقلاب تبریز می باشد.

 

 

 

 

در این ارتباط از علم و فناوری بخوانید:

 

تعمیرات ساختمانی در کنار بیماران کلیوی بیمارستان امام رضا(ع) تبریز+فیلم

 

امضا طومار درخواست مجازات مسببان خصوصی سازی افسارگسیخته صنایع، در مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن

 

تشکل های دانشجویی استان، با مدیرکل اوقاف اتمام حجت کردند + سند

 

رئیس دانشگاه هنر تبریز، در مقام پاسخگویی برآمد

 

 

 

 

انتها پیام/حامد سلطانپور

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۶:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 76748

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب