کسب رتبه نخست مهندسی انرژی در منطقه و هفتم جهان تو خبرگزاری علم و فناوری - کسب رتبه نخست مهندسی انرژی در منطقه و هفتم جهان توسط محققان ایرانی + جدول
نظام رتبه بندی سایمگو اعلام کرد؛

کسب رتبه نخست مهندسی انرژی در منطقه و هفتم جهان توسط محققان ایرانی + جدول

بر اساس آخرین رده بندی نظام رتبه بندی سایمگو در سال ۲۰۱۷، جمهوری اسلامی ایران بر اساس تولید و تعداد مقالات علمی در رشته مهندسی انرژی موفق به کسب رتبه نخست در منطقه غرب آسیا و جایگاه هفتم در جهان گردیده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – بر اساس آخرین رده بندی نظام رتبه بندی سایمگو در سال 2017، جمهوری اسلامی ایران بر اساس تولید و تعداد مقالات علمی در رشته مهندسی انرژی موفق به کسب رتبه نخست در منطقه غرب آسیا و جایگاه هفتم در جهان گردیده است.

صدر نشینی مقتدرانه ایران در غرب آسیا

بر اساس نتیجه این رده بندی که در مجله «SCImago Journal & Country Rank» منتشر شده است محققین کشور مان با انتشار 2007 مقاله در زمینه مهندسی انرژی در رتبه نخست این رتبه بندی قرار گرفته اند و پس از کشورمان، ترکیه با اختلاف قابل توجه و با 777 مقاله در جایگاه دوم قرار گرفته است.

 کشورهای عربستان سعودی ، مصر ، امارت متحده عربی ، رژیم صهیونیستی ، قطر ، عراق ، کویت ، عمان ، اردن ، لبنان ، سرزمین‌های اشغالی ، بحرین ، یمن و سوریه به ترتیب در جایگاه‌ های بعد از ایران و ترکیه قرار گرفته اند.

نکته قابل توجه این رتبه بندی تعداد مقالات قابل استناد این رتبه بندی می باشد چرا که ایران به تنهایی به اندازه 4 کشور بعدی این رتبه بندی مقالات ارائه شده محققانش قابل استاد می باشد. بر این اساس از میان 2006 مقاله منتشر شده محققان ایرانی، 1977 مقاله قابل استناد می باشد، این در حالی ‌است که ترکیه ، عربستان، مصر و امارت متحده عربی، به عنوان کشورهای دوم، سوم و چهارم هر کدام به ترتیب با 777 و 522 مقاله 761 و 512 مقاله، 431 و 424 مقاله و 213 و 208 مقاله قابل استناد دارند و این ارقام نشان دهنده جایگاه علمی مهندسان کشورمان در رشته انرژی می باشد. در این بین کشور سوریه تنها با 5 مقاله در جایگاه آخر این رتبه بندی قرار دارد.

جایگاه هفتم ایران در جهان در شرایط تحریم علمی

در رتبه بندی جهانی نیز محققان چینی در سال 2017، با انتشار حدود 18305 مقاله صدرنشین این رتبه بندی قرار گرفته اند و کشورمان پس از آمریکا، هند، انگلیس، ژاپن و آلمان در رتبه هفتم قرار دارد. البته نباید از این نکته غافل شد که ایران در حالی موفق به کسب رتبه هفتم جهانی شده است که طی سال های اخیر ، مراکز علمی ، محققین و دانشمندان کشورمان در شدیدترین تحریم های علمی قرار گرفته اند. کشورهای ایتالیا ، روسیه ، کره جنوبی ، کانادا ، فرانسه ، استرالیا ، برزیل ، اسپانیا ، اوکراین ، تایوان ، ترکیه ، مالزی ، نروژ ، دانمارک ، سوئد ، لهستان ، هلند ، عربستان سعودی ، سنگاپور ، سوئیس ، رومانی ، مصر ، اندونزی ، آفریقای جنوبی ، تایلند ، مکزیک ، پرتغال و هنگکنگ در رتبه ‌های بعد از ایران قرار گرفته‌ اند.

نظام رتبه‌بندی Scimago  توسط یک گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا تشکیل شده است که وظیفه این نهاد رتبه بندی و ارزیابی علمی کشورها بر اساس تعداد مقالات علمی موسسات آموزش عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس می باشد.

این ارزیابی و رتبه ‌بندی یکی از جامع‌ ترین وجدیدترین نظام‌های رتبه‌ بندی پژوهشی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهش‌محور در دنیا می باشد. به تازگی Scimago دو شاخص جدید عملکردی ( نمایه تخصصی و میزان تعالی ) را به چهار شاخص قبلی برای ارزیابی و رتبه بندی دستاوردهای پژوهشی مراکز علمی و دانشگاه‌ ها جهان افزوده است .

رتبه‌بندی مجلات سایمگو شاخص اندازه‌گیری نفوذ علمی از مجلات علمی است که تعداد استنادهای دریافت شده توسط یک مجله و اهمیت یا اعتبار از مجلات که چنین استنادهایی از آن آمده ‌است را بررسی می‌کند.شاخص  SJR از توسعه الگوریتم رتبه الهام تشکیل شده است  تا در شبکه ‌های بسیار بزرگ و ناهمگن مجله‌ های قابل استناد مورد استفاده قرار بگیرد. این یک شاخص اندازه ‌گیری است و می‌تواند برای مقایسه مجله در فرآیندهای ارزیابی علم استفاده شود.

در گزارش های گذشته خبرگزاری علم و فناوری به صدرنشینی ایران در رشته‌ های متفاوتی از جمله علم ژنتیک، فناوری نانو، ریاضیات کاربردی، علم فیزیک، علوم زیستی،  فناوری آب و علم پزشکی داخلی اشاره شده است. 

در این رابطه بخوانید:

تحقیر تحریم های آمریکا توسط محققین ایرانی/ جایگاه نخست در تولید علم در خاورمیانه به ایران رسید+فیلم و جدول

انتهای پیام /

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 76794

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب