حمایت از علوم دانش‌بینان مرکز توجه بسیج علمی است خبرگزاری علم و فناوری - حمایت از علوم دانش‌بینان مرکز توجه بسیج علمی است
خالد گمار، مسئول بسیج علمی استان اصفهان گفت:

حمایت از علوم دانش‌بینان مرکز توجه بسیج علمی است

خالد گمار، مسئول بسیج علمی استان اصفهان گفت: دانشگاهی کردن موضوعات و مسائل جامعه و حمایت از دستاوردهای علوم دانش‌بنیان، از اهداف ما در سال ۱۳۹۸ است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ گمار در رابطه با فعالیت‌های بسیج علمی استان اصفهان در سال 97 عنوان کرد: ما در سال 97 حدود 19 خط برنامه داشتیم که از مهم‌ترین آن‌ها ایجاد و گسترش پایگاه‌های علمی در شهرستان‌های استان اصفهان که از نظر حوزه مقاومتی بالغ بر 28 ناحیه می‌شوند، به صورت پایگاه علمی خواهر و برادر و سه پایگاه علمی دانشجویی بود. در مورد پایگاه علمی دانشجویی لازم به ذکر است که این موضوع از مهم‌ترین موضوعات ناحیه سرزمینی اسلام می‌باشد که بسیاری از این برنامه‌ها به نحو احسن اجرا شد.

وی ادامه داد: بسیاری از این پایگاه‌ها توانمندی اداره شهر و ناحیه خود را دارند. به عنوان مثال ما با احداث پایگاه علمی در شهر مبارکه توانستیم با کمک افرادی که در این پایگاه عضو بودند، جشنواره چهل سالگی انقلاب را برگزار کنیم و از دستاوردهای علمی و فناوری بسیجیان این شهرستان رونمایی کنیم. در این جشنواره از دستاوردها و اختراعات در زمینه مهم‌ترین صنعت شهر مبارکه که فولاد می‌باشد، رونمایی شد و از سخنرانان بنام کشوری دعوت بعمل آمد. همچنین از مهم‌ترین دستاوردهای مخترعین و مبتکرین در چهل سالی که از انقلاب اسلامی گذشته است، رونمایی شد و مخترعین و مبتکرین این شهرستان شناسایی شدند.

گمار با اشاره به اینکه بسیاری از طرح‌ها و ایده‌ها به مرحله ورود به بازار و صنعت شده‌اند، اظهار داشت: ما در زمینه‌های علوم دانش‌بنیان و حمایت از مخترعین و مبتکرینی که در این زمینه تلاش می‌کنند، فعالیت‌های زیادی داشتیم و از دستاوردهایی که در این زمینه ثبت شده بودند و منجر به محصول می‌شدند، حمایت بعمل آمد. در این زمینه حدود 127 طرح به ما معرفی شد که بالای 70 طرح منجر به محصول می‌شد و ما از این طرح‌ها حمایت کردیم.

وی همچنین از برگزاری جشنواره‌های علمی در سال 97 خبر داد و گفت: یکی دیگر از برنامه‌هایی که در سال 1397 انجام شد، برگزاری جشنواره اختراعات بود. این جشنواره در دانشگاه تهران به دلیل مرکزیت این دانشگاه و ملی بودن آن برگزار شد که این برنامه در سال 98 در شهر اصفهان برگزار خواهد شد. در این جشنواره حدود 800 طرح معرفی شد و با داوری به 200 طرح فوق‌العاده رسیدیم که این طرح‌ها در بخش‌های مختلف دانش‌بنیان و دانشجویی و دانش‌آموزی تقسیم می‌شدند. حمایت ما در این بخش شامل کسری خدمت برای مخترعین و مبتکرین و همچنین کمک‌های بلاعوض می‌شد. همچنین در کنار این فعالیت‌ها، بحث کرسی‌های آزاداندیشی، بحث اندیشکده‌ها در اقشار و گفتمانسازی علمی در سطح استان و دیگر برنامه‌ها را داشته‌ایم.

مسئول بسیج علمی استان اصفهان در رابطه با برنامه‌های این سازمان در سال 98 گفت: در سال 98 دو رویکرد مدنظر ما است. یکی از این رویکردها کشاندن بحث‌ها و چالش‌های پیش‌رو به حوزه دانشگاه است. یعنی مطالعه موضوعاتی که امسال با آن روبه‌رو بوده‌ایم و مهم‌ترین مسائل و مشکلات جامعه را به سطح پژوهش‌های دانشگاهی بکشانیم.

وی ادامه داد: باتوجه به اینکه مسائل استانی و کشوری یک رابطه دوسویه دارند و هرکدام از آن‌ها بر دیگری تاثیر می‌گذارد، ما مهمترین مسائل استانی و اگر بتوانیم کشوری را وارد موضوعات پایان‌نامه‌های دانشجویی می‌کنیم. این موضوعات در قالب تست‌ها و مسائل فنی درنظر گرفته می‌شود و در نتیجه حمایت‌های ما از این پایان‌نامه‌ها را درپی خواهد داشت. در این رابطه ما در خانه نخبگان موضوعاتی را مطرح می‌کنیم که به دانشگاه‌ها انتقال پیدا می‌کند یا دانشگاه‌ها موضوعات مورد نظرشان را به خانه نخبگان پیشنهاد می‌کنند و این موضوعات بررسی می‌شوند. پس رابطه ما با دانشگاه‌ها هم یه رابطه دوسویه است.

گمار با اشاره به اینکه علوم دانش‌بنیان یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که امروزه باید به آن توجه زیاد شود، ابراز کرد: رویکرد دوم ما در حوزه علوم دانش‌بنیان است. اگر حمایت‌های کافی از ما بشود، راه‌اندازی کامل پارک‌های علم و فناوری و پردیس شرکت‌های دانش‌بنیان از مهم‌ترین فعالیت‌های سال 98 در بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان خواهد بود.

وی افزود: بزرگ‌ترین پارک علم و فناوری با نام شهرک علمی و تحقیقاتی در استان اصفهان مستقر است. این پارک در سال گذشته میزبان پارک‌های علم و فناوری جهان بوده است. باتوجه به ظرفیت‌های بسیجی و انقلابی که ما داریم، می‌خواهیم از این مراکز استفاده کنیم و همکاری خوبی با این مراکز داشته باشیم.

او  از تداوم اجرای برنامه‌های سال 97 مثل کارگاه‌های علمی، بازدیدهای علمی و دیگربرنامه‌های اجرا شده، در سال 98 خبر داد و عنوان کرد: علاوه بر این برنامه‌ها، این دو رویکرد اساسی ما خواهد بود. زیرا اعتقاد داریم تنها راه نجات از دسیسه‌های دشمن که در چند سال اخیر شدت گرفته است، توسعه و پیشرفت علوم دانش‌بنیان است.

گمار با اشاره به اینکه ما در حوزه‌های مختلف علوم دارای نواقصی هستیم، اظهار داشت: ما در سال جدید سعی داریم تمرکزمان را روی حوزه‌های مختلف صنعت بگذاریم، زیرا امروزه کشور ما به مطالعه و دستاوردهای علمی در تمامی حوزه‌های صنعتی نیاز دارد. اما تمرکز اصلی ما بیشتر روی صنایعی خواهد بود که با معیشت مردم سروکار دارند.

مسئول بسیج علمی استان اصفهان در پایان به گسترش فضای مجازی در زندگی و ابعاد مختلف آن خبر داد و گفت: از مهم‌ترین اهداف ما برگزاری مسابقات در حوزه فضای مجازی و کسب‌وکار در این فضا می‌باشد. زیرا بزرگ‌ترین شرکت‌های دانیا امروزه در حوزه فناوری و فضای مجازی کار می‌کنند و این حوزه از فناوری اکثر ابعاد زندگی ما را دربرگرفته است. پس سرمایه‌گذاری در این حوزه که کمتر تحت تاثیر تحریم‌ها استف از برنامه‌های سال 98 در بسیج علمی استان اصفهان خواهد بود.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 76802

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب