خبرگزاری علم و فناوری گزارش می دهد؛

از پروژه «نیترو زئوس» چه می دانید ؟

«شرمینه نروانی» تحلیلگر مسائل غرب آسیا و کارشناس ارشد در کالج سنت آنتونی دانشگاه آکسفورد اعلام کرد آمریکا در راستای اجرای پروژه «نیترو زئوس» برای خرابکاری در مرکز برق تهران به مهندس ایرانی پیشنهاد رشوه ۲۵۰ هزار دلاری داده است، این در حالی است که با توجه به تحریکات اسرائیل احتمال تکرار این موضوع در سال ۹۸ وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان – ایران از لحاظ قدرت سایبری طی سال های گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. این پیشرفت به نحوی بوده است که حتی بسیاری از کارشناسان غربی به قدرت سایبری و قدرت بازدارندگی کشورمان در این زمینه اعتراف کرده اند و خوشبختانه طی این سال ها مرکز ماهر و پدافند غیرعامل کشورمان موفق به شناسایی بسیاری از حملات هکران اسرائیلی – آمریکایی به زیرساخت های حساس کشورمان شده است. اما نکته عجیبی که طی یک ماه اخیر در این زمینه رخ داده است فرافکنی های گسترده ای است که رژیم صهیونیسمی در این باره انجام داده است و چندین بار اعلام نموده است که ایران توانسته است سیستم های مقامات اسرائیلی را هک کند، موضوعی که در رسانه های جهان بازتاب گسترده ای داشته است البته این ادعاهای مقامات رژیم نامشروع صهیونیسمی توسط کشورمان رد شده است. حال این سئوال پیش می آید که این رژیم چه هدفی را از مطرح کردن این ادعاها دنبال می کند؟

بازتاب گسترده خبر هک و حمله سایبری ایران به مقامات اسرائیلی

برای اولین بار کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیسمی طی خبری مهم مدعی شد گوشی موبایل «بنی گانتز» رئیس حزب «انعطاف برای اسرائیل» رقیب «بنیامین نتانیاهو» برای نخست ‌وزیری رژیم صهیونیسمی توسط ایران هک شده است. این شبکه اعلام نمود که سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین‌بت) به گانتز گفته است که محتوای گوشی او از جمله اطلاعات شخصی و اطلاعات حساس موجود در آن در اختیار ایران قرار گرفته است.

هنوز چند روزی از هیاهوی این خبر در رسانه های رژیم صهیونیسمی نگذشته بود که این بار، یکی دیگر از شبکه های تلویزیونی این رژیم از هک‌ شدن تلفن همراه «ایهود باراک»، وزیر دفاع اسرائیل خبر داد. البته این پایان کار خبرسازی شبکه های این رژیم نامشروع نبود و در این میان روزنامه ایندپندنت عربی بار دیگر در خبری فوری مدعی هک شدن تلفن همراه همسر و فرزندان نتانیاهو توسط ایران شد و در خبر خود نوشت:

 «پس از هک شدن تلفن همراه بنی گنتس، رئیس پیشین ستاد ارتش رژیم صهیونیستی و رقیب انتخاباتی بنیامین نتانیاهو، چند وقت پیش نیز تلفن همراه ساره، همسر نتانیاهو و یائیر، پسر او توسط ایران هک شده است تا از این طریق بتوانند نتانیاهو را از خانه شنود کنند. برخی منابع اعلام کردند که هک تلفن همراه همسر و فرزند بنیامین نتانیاهو چند ماه پیش اتفاق افتاده است و این مساله امنیت سایبری رژیم صهیونیستی را زیر سوال برده است. تاکنون مشخص نشده است که ایران به چه اطلاعاتی از این طریق دست یافته است.»

بعد از این گزارش بسیاری از شبکه های انگلیسی، آمریکایی، عربی و ... خبر از تجاوز و حمله سایبری ایرانیان به مقامات و زیرساخت های اسرائیل را به عنوان تیتر اول خود انتخاب نمودند.

آماده سازی افکار عمومی برای حمله تلافی جویانه به زیرساخت های ایران در سال 98 ؟

شاید پشت پرده اعلام حمله سایبری ایران به مراکز و مقامات رژیم صهیونستی را بتوان آمادگی افکار عمومی جهان برای اجرای نقشه جبهه ی آمریکایی – اسرائیلی – عربی در سال جدید برای کشورمان دانست، نقشه ای که مقام معظم رهبری در آذرماه سال 97 نسبت به اجرا شدنش در سال 98 هشدارهای لازم را به مسئولین و مردم داد و طی سخنرانی که در بین جمعی از خانواده‌ های شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم داشتند اعلام نمودند:

« اگرچه نقشه دشمن لو رفته است اما همه باید هوشیاری خود را حفظ کنند زیرا امریکا، دشمنی خبیث و حیله گر است و ممکن است قصد فریب داشته باشد تا برای سال ۹۷، جنجال کند اما مثلاً برای سال ۹۸ نقشه ای بکشد پس مسئولین و مردم حواسشان را برای مقابله با نقشه این کشورها جمع کنند».

دشمنان کشورمان نمونه آزمایشی این طرح را در ونزوئلا طی چند ماه اخیر اجرا کردند. ونزوئلا مانند ایران طی چند دهه ی اخیر نسبت به سیاست های خصمانه آمریکا سر تعظیم فرود نیاورده است به همین دلیل آمریکاییان به روش های مختلف در پی سرنگونی دولت این کشور بوده اند. یکی از روش هایی که آمریکا برای ساقط کردن دولت ونزوئلا از آن استفاده کرد، ابزار تحریم همه جانبه اقتصادی و وارد کردن فشار به مردم این کشور بود، طرحی که تا حدودی موفق به اجرای آن در این کشور شد و باعث ایجاد تورم های شدید در ونزوئلا گردید. در فاز دوم این طرح، هدف ایجاد آشوب های خیابانی با حمایت از نماینده مخالفان حکومت ونزوئلا و به خیابان کشاندن مردم و ایجاد هرج و مرج در این کشور بود که در اجرای این نقشه نیز تا موفقیت های نسبی به دست آورد اما همچنان گروهی زیادی از مردم، از «نیکلاس مادورو»، رئیس‌جمهوری ونزوئلا حمایت کردند. به همین دلیل نقشه آمریکا وارد فاز سوم خود برای ایجاد نارضایتی های عمومی از دولت «نیکلاس مادورو» شروع شد. در این مرحله، حمله گسترده ای سایبری به مراکز حساس این کشور از جمله نیروگاه آبی «سیمون بولیوار» که بزرگترین مرکز تامین برق ونزوئلا به شمار می‌رود عملیاتی شد این حمله باعث قطعی گسترده برق در 22 ایالت از مجموع 23 ایالت این کشور شد که این قطعی برق باعث مشکلات عدیده ای در این کشور در زمینه تأمین آب شرب مورد نیاز مردم، قطع خدمات عمومی همچون بانک ها، متروها و ... شد و این کشور را تا مرز فلج شدن کشاند که در نهایت بعد از گذشت یک هفته متخصصین این کشور موفق به دفع این حمله و راه اندازی دوباره شبکه برق این کشور شد که البته هدف اصلی اجرای این طرح، ایجاد احساس ناتوانی دولت نیکلاس مادورو  و نامیدی مردم بود.

حال اگر به اتفاقات سه سال اخیر و افزایش تورم موجود در کشور طی یکسال گذشته و ناتوانی مسئولین در کنترل این تورم و همچنین کمبود تعدادی از کالاهای اساسی مردم طی ماه های اخیر نگاهی بیندازیم می توان نتیجه گرفت که دشمنان مردم ایران در سال 97 تا حدودی به هدف خود در فاز اول عملیات خود رسیده اند و با توجه به هشدارهای مقام معظم رهبری احتمالا این کشورها به دنبال اجرای فاز 2 و 3  نقشه خود در سال 98 می باشند.

پیشنهاد رشوه 250 هزار دلاری به مهندس ایرانی برای قطع برق مردم تهران

بعد از قطع گسترده برق در ونزوئلا و فلج شدن این کشور و همچنین توئیت های توهین آمیزی که مقامات آمریکایی در مورد دولت «نیکلاس مادورو» منتشر کردند، «شرمینه نروانی» تحلیلگر مسائل غرب آسیا و کارشناس ارشد در کالج سنت آنتونی دانشگاه آکسفورد در مورد اتفاق مشابه ای که قرار بود در مورد قطع برقی تهران در سال 2010 اتفاق بیوفتد دست به افشاگری زد. وی در این باره گفت:

«یکی از دوستان من که مهندس برق ایرانی می باشد که در امریکا زندگی می کند برایم تعریف کرد که در سال 2010 دو نفر از کارکنان وزارت امور خارجه آمریکا به او پیشنهاد داده اند تا  در جریان سفرش به تهران،  شبکه برق تهران را از کار بیاندازد. آن ها به این مهندس پیشنهاد داده بودند که با آماده کردن زمینه لازم برای این مهنس، تنها کافی است که در محلی که آمریکاییان اعلام می کنند کدی مورد نظر آن ها را وارد سیستم کند، اما این مهندس ایرانی این پول و رشوه را قبول نمی کند و می گوید حاضر نیست به خاطر این پول جان هموطنانش را به خطر بیندازد.»

از سخنان «شرمینه نروانی» می توان به این نتیجه رسید که در آن زمان به هر دلیل سیستم های ایران به ویژه سیستم های مرکز برق کشورمان از راه دور قابلیت هک را نداشته است به همین دلیل احتیاج به مهره ای مطمئن و دارای مهارت کافی داشته اند تا بتوانند از داخل زیرساخت های کشور را از کار بیندازند.

این تحلیلگر مسایل غرب آسیا  افزود که تحقیقات روزنامه‌نگاری به نام «ویتی وب» نشان دهنده برخی از اطلاعات جالب در زمینه برنامه حمله سایبری دولت «جرج بوش» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا علیه ایران است. این موضوع در  روزنامه «نیویورک‌تایمز» در سال ۲۰۱۶ تحت عنوان «پروژه نیترو زئوس» افشا شد که حمله سایبری علیه ایران به ویژه در مورد بخش‌های حساسی از شبکه برق ایران را شامل می‌شد. می‌توان اینطور در نظر گرفت که در شرایطی که در دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا به مهندس ایرایی چنین پیشنهادی شده است پس، «پروژه نیتروزئوس» با وجود تغییر دولت همچنان در دستور کار بوده است.

کلام آخر...

قطعا ایران از لحاظ سایبری طی چند سال اخیر پیشرفت های قابل توجهی داده است و در زمان خود درس های لازم را به نیروهای آمریکایی در منطقه و همچنین نیروی های اسرائیلی داده است. اما هدف اصلی رژیم صهیونیسمی از ادعاهای کنونی، قطعا ایجاد جنگ روانی و ایجاد ترس سایر کشورها از قدرت سایبری کشورمان و آمادگی و همراهی افکار جهانی برای پاسخ به اقدامات ایران می باشد. در هر صورت حمله سایبری به مراکز برق ونزوئلا زنگ خطری برای مسئولین کشور است که در صورت وجود نواقص و ضعف های احتمالی در مرکز ماهر اقدام به رفع آن نمایند چرا که در سال 98 اگر فتنه ای از طریق جریان نفوذ و اربابانشان برنامه ریزی شده باشد (که طبق شواهد و هشدارهای رهبر برنامه ریزی شده است) تأثیر حملات به زیرساخت ها با توجه به شرایط کنونی بسیار خطرناک و نگران کننده خواهد بود.

انتهای پیام /

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 76825

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب