کمک به رونق تولید اولویت سازمان بسیج علمی، پژوهشی خبرگزاری علم و فناوری - کمک به رونق تولید اولویت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سیستان و بلوچستان
علم و فناوری گزارش می دهد

کمک به رونق تولید اولویت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سیستان و بلوچستان

«مسئله‌ی جدّی کشور، مسئله‌ی «اقتصاد» است. کاهش ارزش پول ملّی، قدرت خرید مردم، مشکل کارخانه‌جات و کم‌کاری و احیاناً تعطیل بعضی از کارخانه‌جات. کلید این همه، عبارت است از «توسعه‌ی تولید ملّی». » مقام معظم رهبری

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از سیستان و بلوچستان، سال 98 از سوی مقام معظم رهبری به نام سال رونق تولید نام گذاری گردید، مساله ای که به شدت این روزها دغدغه رهبر فرزانه ایران است و به گفته ایشان مسئله‌ی فوری کشور و مسئله‌ی جدّی کشور و اولویّت کشور فعلاً مسئله‌ی «اقتصاد» است. لذا در این خصوص مصاحبه ای داشتیم با رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سیستان و بلوچستان تا از برنامه های این سازمان در خصوص فرمایشات مقام معظم رهبری جویا شویم. 
رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سیستان و بلوچستان در این خصوص بیان داشت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در مسئله‌ی اقتصاد، امسال مسئله‌ی «تولید» مطرح است. و باید مسئله‌ی تولید را به عنوان محور فعّالیّت قرار دهیم. 
مرتضی شهریاری تصریح کرد: در زمینه رشد و توسعه علمی، در کشور قدمهای بزرگی برداشته ایم، لذا سازمان بسیج علمی استان باید به عنوان یک نهاد متولی عرصه¬های علمی در این مورد تمام تلاش خود را انجام دهد و با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به اقتصاد دانش بنیان، به دنبال اتصال ظرفیتهای دانش بنیان به مجموعههای کارآفرینی باشیم، تا شعار رونق تولید را به فعل برساند. همانطور که در حوزههایی نظیر سلولهای بنیادی، صنایع داروسازی و بیولوژیک و صنایع دفاعی پیشرفتهای فراوانی داشتیم. 
وی گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال نباید فراموش کنیم که در حوزه تولید مشکلات فراوانی داریم که باید درصد رفع و احصاء آن مشکلات برآییم تا تولید به معنای واقعی رونق یابد. از جمله این مشکلات هم می توان به غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات برای تولید کنندگان نام برد که اولین قدم کنترل تورم است که مهمترین اولویت برای رونق تولید است. لذا در این شرایط رونق تولید در گرو کنترل تورم و ایجاد فضای باثبات در اقتصاد است. 
رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان افزود: در خصوص اینکه چرا تولید باید رونق بگیرد؟ و اهمیت این موضوع برای مقام معظم رهبری چیست؟ می توان دلایل زیادی را نام برد از جمله اینکه با تقویت صنایع داخلی موجب ارتقاء کیفیت محصولات شده و بازارهای صادراتی آن را گسترش دهد، به افزایش عدالت و کاهش فاصله طبقاتی کمک نماید، ارزش پول را تقویت کرده و وابستگی اقتصاد ملی را به ارزهای خارجی و نوسانات ناشی از قیمت آن و تحولات خارجی کم کند، مصرف‌کننده ایرانی میل به خرید کالای ایرانی پیدا کند، برای جوان ایرانی شغل ایجاد شود، مانع از بیکاری کارگر ایرانی گردد، قاچاق کالا کاهش یابد، درآمد دولت افزایش و زمینه بیشتر برای فعالیت عمرانی در کشور فراهم آید، مانع از خروج ارز از کشور گردد، وارادت کالاهای مصرفی کاهش یابد، آسیب‌های اجتماعی ناشی از بیکاری (همچون فقر، طلاق، اعتیاد و ‌‌‌... ) کاهش یابد، رفاه خانوار ایرانی، بهبود و سطح معیشت جامعه ارتقاء یابد، تحریم‌های دشمن بی‌اثر گردد، از تاثیرات مخرب فرهنگی برخی کالاهای وارداتی بکاهد، رونق پایدار به اقتصاد ملی آید و موجب خروج واقعی از رکود گردد. 
شهریاری ادامه داد: 
وی خاطرنشان کرد: سازمان بسیج علمی،پژوهشی فناوری سیستان وبلوچستان به منظور هماهنگی، هدایت و توسعه هدفمند و شبکهسازی فعالیتهای علمی و با هدف ساماندهی نخبگان، ایجاد خودباوری، تقویت بنیه علمی و بالا بردن انگیزه و شأن علمی و اجتماعی تأسیس گردید. این مجموعه با هدف نهضت تولید علم و جهاد علمی در سطح استان پهناور سیستان و بلوچسـتان و اقـشار اندیشمند و همـچنین استفاده از تـوان ظرفیتهایی کـه در سطح کشـور بالاترین میـزان را به خود تخـصیص داده میتواند نقش بسزایی در تکمیل چرخه دانش در قالب یک فرایند جامع داشته باشد و با همپوشانی و نقش آفرینی همه ظرفیتها، یک زنجیره معنادار تشکیل دهد.

رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اشاره کرد: تشکلهای دانش بنیان موجود در بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان شامل بخشهای متعددی از جمله، محلی برای پرورش ایده و طرح و اجرای آزمایشی آن با تاکید بر استعدادهای محلی و با تاکید در همجواری صنایع کوچک و بزرگ، شناسایی، جذب، حفظ انسجام، هدایت و حمایت از نوآوران مبتکرین مخترعین، ارائه کمک های مالی بلاعوض جهت ساخت دستگاه و نمونه اولیه، معرفی طرح های و ابتکارات برتر به مراکز ذیصلاح جهت عقد قرارداد با مبتکر و یا خرید اختراع، ایجاد سامانه علمی و شبکهسازی منابع انسانی توانمند در کمک به تحقیقات کاربردی و توسعهای، شـناسایی نـیازهای حوزه فعــالیت در سـطح کشور و رایزنی با مـراجـع ذیصلاح و اولویتگـذاری پروژه های مرتبط و مدیریت دانش و توان در حوزه تخصصی مرکز است. شهریاری افزود: همچنین کمک به هم افزایی ظرفیت دستـگاههای دولتی، نهادها و مراکز خصوصی و تشکل های مردم نهاد در راستای توسعه و شکوفایی استان متناسب با سند چشم انداز نظام، بررسی کارشناسی فرصت ها و تهدیدات توسعه و پیشرفت در استان، کمـک به مـقامات اجـرائی استان از طریق کارشـناسی مسـائل  و ارائه راهکار به مبادی ذی ربط، مطالبه گری( نقد عالمانه) از نهادها و دستگاه ها در اجرای تکالیف قانونی، شبـکهسـازی نخـبگان، صاحب نظران و دانش آموختگان استان در قـالب کارگروه های تخصصی، انجام پروژههای پژوهشی و تحقیقاتی بومی در راستای نیاز استان، انجام پروژههای پرسشگری و افکارسنجی در سطح استان و کسر خدمت پژوهشی و جذب سرباز پژوهشگر از دیگر برنامه های سازمان است. 
وی بیان کرد: در راستای تحقق سند جامع علمی کشور، اهم فعالیتهای سازمان شامل، شناسایی خلاءها، نیازها و اولویتهای چرخه نهضت نرمافزاری و توسعه فناوری استان، پشتیبانی و تقویت تشکلهای علمی، پژوهشی و فناوری برای ورود به عرصه تولید علم، نهضت نرم افزاری و توسعه فناوری استان، تقویت بنیه علمی و پژوهشی و توانمندسازی علمی مهارتی بسیجیان استان، هدایت و حمایت از طرح های مخترعان، مبتکران، محققان و نخبگان علمی در حوزه های مختلف علوم انسانی، فنی مهندسی و پزشکی، هدایت و حمایت از پایان نامههای تحصیلات تکمیلی و تلاش برای جهتدهی انجام این پروژهها در راستای نیازمندیهای استان و کشور، تعامل موثر با کلیه مراکز علمی، پژوهشی، صنعتی و سایر دستگاههای ذیربط در استان و بهرهگیری از ظرفیتها، توانمندیها و حمایتهای آنان می باشد. 
رئیس سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان گفت: مساله تولید و کارآفرینی را نباید منحصر به زمان حال دانست و توجه به آیندگان که سازندگان اصلی این مرزو بوم هستند در اولویت ما هست، بدین منظور ما در چند سطح فعالیتهای ویژه ای صورت دادیم و در حال انجام آن هستیم. مرحله اول رصد دقیق استعدادهای استانی درسنین کم که معمولاً در حوزه دانش آموزی قرار میگیرند. در این زمینه علی رغم شناسایی افراد مبتکر و مخترع در مرحله بعدی به دنبال اجرای برنامههای آموزشی برای نوجوانانی هستیم که استعدادهای پنهانی در این زمینه دارند ولی تاکنون فرصت بروز آن را نداشتهاند.
شهریاری در انتها افزود: نباید فراموش کنیم، تربیت دانش آموختگان ماهر و کارآفرین با حفظ جایگاه علمی ایران عزیز بسیار حائز اهمیت است. در سال ۹۸ به حول و قوه الهی، سازمان علمی، پژوهشی و فناوری سیستان و بلوچستان نیز در سال پیش رو که از سوی مقام معظم رهبری، سال "رونق تولید" نام گذاری شده است، تمامی دانش و تجربه خود را برای محقق شدن اشتغال و تولید در کشور، در خدمت ارتقاء و رونق تولیدات داخلی قرار می دهد.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰:۳۴

شناسه خبر: 76845

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
محمدرسول ذورقی
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۳:۱۱

باسلام وعرض ادب واحترام .ضمن تبریک سال نو. پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای رهبر فرزانه مسلمین جهان در سال رونق تولید داخلی وصحبت های جناب آقای شهریاری .استان ما به شدت نیاز به یک اتاق فکر وبودجه تخصصی در این حوزه برای توسعه اقتصادی دارد.تو جه به همه حوزه ها میتواند کلید مشکلات اقتصادی وفرهنگ ما شود.با نهایت احترام .

اشتراک گذاری مطالب