آیا وضعیت اقتصاد ایران در سال ۹۸ قرار است از این ه خبرگزاری علم و فناوری - آیا وضعیت اقتصاد ایران در سال ۹۸ قرار است از این هم سخت‌تر باشد؟
رئیس سابق دفتر بازرگانی:

آیا وضعیت اقتصاد ایران در سال ۹۸ قرار است از این هم سخت‌تر باشد؟

اقتصاد ما یک بار دیگر در معرض ابتلا به عارضه «رکود تورمی» قرار می‌گیرد که قطعا نارضایتی همزمان طیف گسترده‌ای از مردم و فعالان اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ سال ۹۷ سال بسیار سختی برای همه صنایع ایران و صادرات کشور بود و پیش بینی می شود سال آتی نیز همین سختی را پیش رو داشته باشیم برآوردها حاکی از منفی شدن رشد در عملکرد امسال و سال آینده اقتصاد ایران است، اقتصاد ما یک بار دیگر در معرض ابتلا به عارضه «رکود تورمی» قرار می‌گیرد که قطعا نارضایتی همزمان طیف گسترده‌ای از مردم و فعالان اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

رکود تورمی اصطلاحی است که طوفانی از خبرهای بد اقتصادی را به همراه دارد: میزان بالای بیکاری، رشد اقتصادی کند و تورم بالا. این اصطلاح در زمان اُفت طولانی مدت اقتصاد آمریکا در دهه‌ی ۱۹۷۰ شکل گرفت، یعنی زمانی که آمریکا با تورمی شدید و اقتصادی رو به نزول مواجه بود؛ شرایطی که تا پیش از آن از نظر اقتصاددانان غیر ممکن می‌آمد.

تفاوت‌ میان رکود و رکود تورمی در این است که دوره‌ی طولانی‌مدت کاهش رشد اقتصادی در شرایط بالا بودن نرخ تورم چند برابر می‌شود. تورم افزایش مستمر قیمت کالاها و خدمات است، اما می‌توان آن را کاهش مستمر قدرت خرید پول نیز توصیف کرد. در یک سال طبیعی، تورم ممکن است ۲ یا ۳ درصد تغییر کند. اگر نرخ تورم از ۵ یا حتی ۱۰ درصد بگذرد، شرایط اقتصادی دشوار خواهد شد.

اقتصاد ایران سال سختی را پشت سر گذاشته؛ آیا سال ۹۸ قرار است از این هم سخت‌تر باشد؟

من سال ۹۸ را سال سختی می‌بینم و برای این ارزیابی شواهد و دلایل فراوان دارم. با این حال اگر از من بپرسید که سخت‌ترین بخش ماجرا کجاست، می‌گویم اختلافات داخلی.

بله، یکی از مشکلات امروز اقتصاد ایران این است که نه فقط با آمریکا، بلکه تقریباً با همه دنیا درگیریم و حتی اروپا و خاور دور و روسیه هم از موقعیت ما سوءاستفاده می‌کنند؛ اما شاید مشکل اصلی این باشد که در داخل کشور نیز تیم منسجمی نداریم و نه‌تنها پشت هم نیستیم، بلکه گاهی زیر پای یکدیگر را خالی می‌کنیم.

کفه این نگرانی آنقدر پُر است که در مقابل همه نگرانی‌های دیگر سنگینی می‌کند. ضمن اینکه سال ۹۸ با تصمیم‌گیری‌های مهمی همراه خواهد شد؛ لوایح FATF در این سال باید تعیین تکلیف شود و انتخابات مجلس هم در پیش است.

بنابراین متاسفانه سال ۹۸ هم از نظر اقتصادی و هم از نظر اجتماعی سال سختی خواهد بود و عبور از آن، تدبیر، امید، همگرایی و وفاق لازم دارد. اما اگر از این سال به سلامتی بگذریم، می‌توان به سال ۹۹ و بعد از آن خوش‌بین بود تا شاید بتوانیم عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم.

 بخشی از میزگرد علی میرزاخانی و محسن جلال‌پور از ارزیابی عملکرد سال ۹۷ و چشم‌انداز سال ۹۸ اقتصاد ایران

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 76859

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب